Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Kiedy powstaje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących dzierżawę?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pkt II.2 Państwa wniosku z dnia 22.07.2005 r., nr (.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełnionego pismem z dnia 10.10.2005 r., nr (.) stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.08.2005 r. (.) Spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie z podaniem o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Podanie zostało uzupełnione w dniu 11.10.2005 r. poprzez sprecyzowanie stanowiska oraz zapytania Podatnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że Spółka z o.o. w 2002 r. zawarła umowę dzierżawy centrali telefonicznych. W marcu 2003 r. Podatnik uzyskał informację, że dzierżawione przez niego centrale telefoniczne nie są własnością firmy, z którą podpisano umowę dzierżawy. Spółka z o.o. przestała więc przyjmować faktury dokumentujące dzierżawę, ponadto zawiadomiła Prokuraturę o zaistniałej sytuacji. Postępowanie prokuratorskie zostało umorzone, również sąd apelacyjny nie dopatrzył się uchybień w zawartej umowie dzierżawy.W dniu 26.07.2005 r. Spółka z o.o. podpisała ponowną umowę dzierżawy z firmą P.P.H.U. (.). Postanowienia tej umowy mają zastosowanie za okres od 01.06.2004 r. do 31.12.2010 r. Za wyżej wymieniony okres wydzierżawiającemu należy się łączna kwota 1.178.000 zł netto, która będzie płacona w 60 ratach miesięcznych, płaconych do 15 dnia każdego miesiąca począwszy od września 2005 r. na podstawie faktur wystawianych przez wydzierżawiającego.Zdaniem Podatnika prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących dzierżawę powstaje w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym.

Dokonując oceny i analizy przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl przepisów art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 11 cytowanej wyżej ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Powyższe oznacza, że Podatnik może odliczyć podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących czynsz dzierżawny w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy, pod warunkiem spełnienia pozostałych przepisów regulujących zasady odliczania podatku od towarów i usług.

W sprawie terminów składania deklaracji korygujących Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie swoje stanowisko zawarł w postanowieniu z dnia 06.10.2005 r., nr PP.406/45/05.

Powyższa interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Słowa kluczowe: dzierżawa, odliczenie podatku od towarów i usług, termin odliczenia podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 12/01/2013 15:00:01

Urząd Skarbowy Olkusz 32-300 ul. Budowlanych 2

Zasięg terytorialny miasta Bukowno gminy Bolesław, Klucze, Olkusz, Trzyciąż, Wolbrom powiaty olkuski województwo małopolskie Konta bankowe CIT 93101012700029902221000000 VAT 43101012700029902222000000 PIT 90101012700029902223000000 budżetowe...

Dokumentowanie świadczonych usług konsultingowych i doradczych fakturami VAT

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2005 r. (data wpływu do Urzędu 04.07.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej...

Dotyczy wystawienia faktury wewętrznej przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów oraz obow...

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 20 ust. 5-7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik...

Określenie terminu wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług druku

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatek naliczony wynikający z faktury za nabycie licencji podlega odliczeniu w całośc...

POSTANOWIENIE Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony znak: (...)...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prawidłowe jest przyjęcie wartości początkowej samochodu zakupionego na fakturę w oparciu o ceny rynkowe wynikające z publikacji INFO-EKSPERT ?Odliczenie z faktur dokumentujących nabycie produktów rolnych od rolnikaPrawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodu nie posiadającego homologacji pojazdu ciężarowegoCzy opłata pobierana za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?Urząd Skarbowy Milicz 56-300 ul. Składowa 2
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.