Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Powstawanie obowiązku podatkowego dla dostawy energii cieplnej w przypadku wystawienia faktury zaliczkowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2008r. (data wpływu 7 października 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 listopada 2008r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla dostawy energii cieplej w przypadku wystawienia faktury zaliczkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2008r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 25 listopada 2008r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla dostawy energii cieplej w przypadku wystawienia faktury zaliczkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Elektrociepłownia (dalej: Spółka) prowadzi działalność polegającą między innymi na sprzedaży i dostawie energii cieplnej. Sprzedaż energii cieplnej do odbiorcy odbywa się na podstawie zawartej umowy wieloletniej. Zgodnie z powyższą umową faktury za sprzedaż i dostawy energii cieplnej wystawiane są w okresach miesięcznych w wysokości zależnej od ilości dostarczonego ciepła, ustalanej pierwszego dnia roboczego miesiąca po miesiącu dostawy oraz od ceny ciepła. Termin płatności upływa 21 dni od daty otrzymania faktury przez odbiorcę. Obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT wykazywany jest w miesiącu, na który przypada termin płatności faktury.

W dniu 29 września 2008r. Spółka na postawie zawartego Porozumienia, otrzymała zaliczkę z tytułu sprzedaży i dostawy energii cieplnej za miesiąc wrzesień. W tym samym dniu wystawiona została faktura zaliczkowa. W dniu 1 października 2008 wystawiona została faktura za miesiąc wrzesień pomniejszona o wpłaconą zaliczkę oraz o skonto z tytułu wcześniejszej zapłaty zaliczki w wysokości zgodnej z zawartym Porozumieniem. W ww. porozumieniu w § 1 pkt 1 określono termin wystawienia faktury zaliczkowej na 29 września 2008r a w pkt 2 określono termin wpłaty zaliczki przypadający na dzień 29 września 2008r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku otrzymania zaliczki z tytułu sprzedaży i dostawy energii cieplnej przed terminem płatności określonym w umowie powstaje obowiązek podatkowy na zasadach określonych w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji przedstawionej w niniejszym wniosku, odpowiedź na powyższe pytanie jest negatywna. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego. Przepis ten ma charakter normy szczególnej i w konsekwencji w odniesieniu do dostaw wymienionych w nim towarów wyłącza - zgodnie z zasadą lex specialis derogat legi generali" - stosowanie ogólnej reguły dotyczącej powstawania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczek (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki powstanie zatem, zgodnie z zapisami umowy na sprzedaż i dostawę energii cieplnej, w miesiącu październiku 2008 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1, (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

W myśl ust 11 cytowanego artykułu jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z ust. 13 pkt 1 lit. a ww. artykułu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.

Powyższy przepis wiąże powstanie obowiązku podatkowego przy dostawie energii cieplnej wraz z upływem terminu płatności określonego w umowie zawartej między dostawcą energii cieplnej a nabywcą tej energii. Zawarcie ww. umowy powoduje rozpoznanie momentów powstania obowiązków podatkowych wraz z upływem terminów płatności przewidzianych w ww. umowie. Wcześniejsza wpłata całości, bądź części należności przez odbiorcę powoduje powstanie obowiązku podatkowego w terminie przewidzianym ww. umową. Także wystawienie faktury będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego wraz z upływem terminu przewidzianego w umowie pomiędzy dostawcą energii elektrycznej a odbiorcą.

Jednakże jeżeli w ww. umowie przewidziano terminy płatności zaliczek, obowiązek podatkowy będzie powstawał wraz z upływem terminu płatności ww. zaliczek.

W przedmiotowej sytuacji Wnioskodawca zawarł umowę z odbiorcą na dostawę energii cieplnej. W ww. umowie termin płatności przypada na 21. dzień miesiąca. Wystawienie faktury, bądź wcześniejsza wpłata całości, bądź części należności spowoduje powstanie obowiązku podatkowego wraz z upływem 21. dnia miesiąca.

Jednakże zawarto dodatkową umowę (porozumienie) pomiędzy Wnioskodawcą a odbiorcą. W ww. umowie określono termin wpłaty zaliczki na 29 września 2008r. Obowiązek podatkowy w tym wypadku powstał wraz z upływem terminu płatności tej zaliczki tj. w dniu 29 września 2008r.

W przypadku gdyby nie określono terminu wpłaty zaliczki w ww. porozumieniu obowiązek podatkowy powstawałby zgodnie z wcześniejszą umową, czyli 21. dnia miesiąca.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy odnośnie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki na poczet dostawy energii cieplnej w zaistniałym stanie faktycznym należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informuje się, iż ocenę stanowiska Wnioskodawcy dokonano w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 30 listopada 2008r. Z dniem 1 grudnia 2008r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 7 listopada 2008r, o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), z zastrzeżeniem przepisów wymienionych w art. 15 tejże ustawy. Jednakże powyższa zmiana nie wpływu na rozstrzygnięcie sprawy, będącej przedmiotem wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: energia elektryczna, faktura, obowiązek podatkowy
Data aktualizacji: 26/12/2012 03:00:01

Dotyczy wniesienia aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 14.12.2006 r...

Czy w związku ze sprzedażą kart stałego klienta po stronie Spółki powstanie obowiązek poda...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W którym momencie należy rozpoznać przychody i koszty z tytułu refakturowania kosztów pono...

Na podstawie art. 14a 4 w związku z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 28.02.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 06.03.2007r.) o udzielenie pisemnej...

Premie pieniężne uzależnione od wielkości obrotów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawczyni może w 2010 r. wybrać opodatkowanie ryczałtem dla działalności na włas...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wykonanie usługi opracowanie wniosku o dotację unijną?Dotyczy umieszczania w fakturach sprzedaży bądź zakupu niezbędnych danych identyfikujących podatnika, będącego osobą fizycznąPrawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahentów, którzy otrzymali premie pieniężneGmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z budową teleinformatycznej sieci szerokopasmowejCzy koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz opłaty i prowizje bankowe od opłat związanych z budynkiem stanowią koszty uzyskania przychodu?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.