Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy istnieje możliwość dokonania korekty deklaracji w sytuacji otrzymania faktur korygujących po zakończeniu działalności gospodarczej?

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, działając na podstawie:art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U nr 8, poz. 60 z 2005r.),w związku z rażącym naruszeniem prawa zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach nr PP/443-P 72/05/DW z dnia 22 listopada 2005r. zawierające interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do dokonania korekty podatku po zakończeniu działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 sierpnia 2005r., podatnik w likwidacji zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości dokonania korekty podatku po zakończeniu działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka w likwidacji z przyczyn ekonomicznych zakończyła działalność gospodarczą z dniem 30 kwietnia 2005r. Do tego dnia wyprzedawany był towar w sklepie, a pozostałe środki, w tym środki trwałe nadające się do odsprzedaży, nabyła firma, która przejęła wynajmowany lokal. W związku z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w dniu 29 kwietnia 2005r. Spółka złożyła zgłoszenie VAT-Z. W miesiącu lipcu 2005r. Spółka otrzymała dwie faktury korygujące (uznaniową i obciążeniową) z datą wystawienia 27 czerwca 2005r. dotyczące korekty czynszu za wcześniejsze okresy. Faktury te potwierdzono i odesłano wystawcy z informacją, iż Spółka złożyła VAT-Z, a potwierdzenie dotyczy jedynie rozliczeń z zakresu podatku dochodowego.

Wnioskujący przedstawił własne stanowisko, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym nie ma on możliwości dokonania korekty w związku z otrzymanymi fakturami, gdyż okres 5 lat, o którym mowa w art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) dotyczy zdaniem Spółki wyłącznie korekt deklaracji podatkowych dokonywanych przed dniem zakończenia działalności tj. przed datą 30 kwietnia 2005r.

Postanowieniem nr PP/443-P 72/05/DW z dnia 22 listopada 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach stwierdził, iż stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2005r. jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż w ustawie z dnia 11 marca 2005r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) brak jest regulacji prawnych w stosunku do zaprezentowanego przez Wnioskującego stanu faktycznego. Zatem organ podatkowy obowiązany jest do stosowania przepisów prawa zawartych w VI Dyrektywie. Zasady wskazane przez IV Dyrektywę wskazują na neutralność podatku od wartości dodanej względem podatników tego podatku. Zatem wszelkie korzystne dla Podatnika konsekwencje wynikające z wdrożonych zasad oparte są na neutralności tego podatku, co wprost wynika z doktryny wspólnego systemu podatkowego VAT. Zaś odliczenie podatku jest jednym z fundamentalnych praw podatnika, a każde ograniczenie tego prawa musi wprost wynikać z przepisów prawa pozostających w zgodzie z Dyrektywą.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach wskazał na zapis art. 84 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), który stanowi, iż likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru, a w przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzania likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach. Natomiast w § 2 cyt. przepisu stwierdzono, że rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru. Do czasu wykreślenia z rejestru spółka w likwidacji może prowadzić działalność gospodarczą oraz osiągać z niej przychody.

Zatem do czasu wykreślenia firmy z Krajowego Rejestru Sądowego, które może nastąpić po rozliczeniu wszystkich zobowiązań, Spółka posiada wszystkie prawa i obowiązki Podatnika podatku od towarów i usług.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz przytoczonych przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach nie znajdując negatywnych przesłanek, stwierdził, iż Spółce przysługuje prawo do złożenia deklaracji korygującej za miesiąc, w którym Spółka otrzymała przedmiotowe faktury korygujące.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, po weryfikacji przedmiotowego postanowienia, stwierdza co następuje.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje, iż zgodnie z art. 249 Traktatu Wspólnot Europejskich akapit 3 "Dyrektywa wiąże Państwo Członkowskie, do którego jest kierowana, w odniesieniu do rezultatu jaki ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru środków". Zatem adresatem dyrektyw są wyłącznie państwa, nie mogą one być kierowane do innych podmiotów prawa (osób fizycznych i prawnych) i nie mogą być źródłem ich praw i obowiązków. Dyrektywa nie jest aktem bezpośrednio obowiązującym w wewnętrznych porządkach prawnych państw członkowskich. Istotą dyrektywy jest to, że wyznacza ona jedynie rezultat jaki ma zostać osiągnięty, natomiast wybór środków mających służyć jego realizacji został pozostawiony do swobodnej dyspozycji państw członkowskich. Zgodnie z orzecznictwem ETS muszą to jednak być środki, które najlepiej nadają się do tego celu. Zatem aby dyrektywa stała się skuteczna, wymaga inkorporacji do krajowego porządku prawnego państw członkowskich poprzez wydanie odpowiedniego aktu prawa wewnętrznego, a więc ustawy bądź innego aktu powszechnie obowiązującego, zależnie od uregulowań w danym państwie.

W prawie polskim w zakresie podatku od towarów i usług aktem prawnym bezpośrednio obowiązującym jest ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), co oznacza, iż w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy tej ustawy.

Zgodnie z treścią art. 86, ust. 1 cyt. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego (art. 86, ust. 2) stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: a) z tytułu nabycia towarów i usług; b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego; c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4; w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego; zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6; kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie zaś do dyspozycji zawartych w art. 86 ust. 13 jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18 tego artykułu, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Zatem zgodnie z powyższym, prawo do obniżenia podatku należnego wynikające bezpośrednio z obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy wyłącznie podatników, którzy wykonują czynności opodatkowane. Jak słusznie wskazał Wnioskujący w swoim piśmie z dnia 16.08.2005r. okres 5 lat dotyczy wyłącznie wystawianych deklaracji oraz dokonywanych korekt przed dniem zakończenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z zaprezentowanym przez Wnioskującego stanem faktycznym, w dacie otrzymania faktur korygujących tj. w lipcu 2005r., Spółka nie była już zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jak wskazuje Wnioskujący z dniem 30.04.2005r, Spółka zakończyła działalność gospodarczą oraz złożyła zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT-Z. Złożenie druku VAT-Z powoduje wykreślenie Podatnika z rejestru podatku od towarów i usług, a tym samym zakres uprawnień oraz obowiązków wynikających wprost z ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie dotyczy Podmiotów pozostających poza działaniem tej ustawy, a takim właśnie Podmiotem stała się Spółka z chwilą złożenia druku VAT-Z.

W świetle powyższego, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, rozstrzygnięcie zawarte w przedmiotowym postanowieniu jest rażąco sprzeczne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Taki stan obliguje organ drugiej instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 ustawy ordynacja podatkowa. Zgodnie bowiem z art. 14b § 2 w/w ustawy interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W myśl art. 14b § 5 pkt 2 cyt. ustawy organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Z podanych wyżej przyczyn Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku orzekł jak w sentencji decyzji.
Słowa kluczowe: działalność, formularze podatkowe, korekta podatku, podatek od towarów i usług
Data aktualizacji: 30/12/2012 12:00:01

Czy na podstawie wyciągów bankowych bez załączonych dokumentów źródłowych można dokonywać...

W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 26.11.2003 r. (data wpływu do tut. urzędu 27.11.2003 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto na podstawie art. 14a 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze...

Jakie istnieją formy potwierdzenia faktur korygujących?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 24.06.2004 r. wyjaśnia co...

Czy udzielane premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług i czy podlegają...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Sokółka 16-100 ul. Białostocka 47

Zasięg terytorialny miasta gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Korycin, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Suchowola, Szudziałowo powiaty sokolski województwo podlaskie Konta bankowe CIT 09101010490180922221000000 VAT...

Drugi Urząd Skarbowy Szczecin 71-417 ul. Zygmunta Felczaka 19

Zasięg terytorialny miasta części miasta na prawach powiatu - Szczecin pod nazwami: Centrum część, Głębokie-Pilchowo, Gumieńce, Krzekowo--Bezrzecze, Łekno, Nowe Miasto, Pogodno, Śródmieście-Północ-część, Środmieście-Zachód, Świerczewo, Turzyn gminy...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Rozliczenie podatku akcyzowego z tytułu refakturowania energii elektrycznej (nabytej z podatkiem akcyzowymCzy odstępne z najem lokalu użytkowego stanowi w całości koszty uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia?Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wypłacone premie pieniężneWystawianie jednej zbiorczej faktury korygującej za cały okres rozliczeniowy obejmujący jeden miesiąc; korekta faktury in plus i in minusWnioskodawca, nie będęcy podatnikiem VAT, nie może na drodze wystawienia noty korygującej zmienić podmiotu umowy sprzedaży
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.