Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy na podstawie wyciągów bankowych bez załączonych dokumentów źródłowych można dokonywać zapisów w księgach rachunkowych?

W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 26.11.2003 r. (data wpływu do tut. urzędu 27.11.2003 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Zgodnie z art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie Jednostki nie dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego, lecz przepisów zawartych w ustawie o rachunkowości. Jednostka porusza we wniosku problem księgowania dokumentów, na podstawi otrzymanych wyciągów bankowych (bez załączonych dokumentów źródłowych).Zasady prowadzenia rachunkowości zostały określone w ustawie z dn. 29 września 1994 r. - o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.), oraz w przepadku Jednostki - jeżeli nie prowadzi działalność: gospodarczej - w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. 2001 r. Nr 137, poz. 1539 ze zm.).

W związku z powyższym tut. Organ podatkowy nie jest uprawniony do "wydania opinii" w przedmiotowej sprawie.
Słowa kluczowe: właściwość urzędu skarbowego
Data aktualizacji: 20/10/2013 06:00:01

Jak prawidłowo postąpić w przypadku omyłkowego zniszczenia dokumentów?

W odpowiedzi na pismo z dnia 12.03.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu) - w części dotyczącej podatku dochodowego - Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z...

Urząd Skarbowy Starogard Gdański 83-200 ul. Lubichowska 4

Zasięg terytorialny miasta Czarna Woda, Skórcz, Starogard Gdański gminy Bobowo, Kaliska, Lubichowo, Osieczna, Osiek, Skarszewy, Skórcz, Smętowo Graniczne, Starogard Gdański, Zblewo powiaty starogardzki województwo pomorskie Konta bankowe CIT...

Moment powstania obowiązku podatkowego i obowiązku wystawienia faktury z tytułu wydania to...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Kościan 64-000 ul. Młyńska 5

Zasięg terytorialny miasta Kościan gminy Czempiń, Kościan, Krzywiń, Śmigieł powiaty kościański województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 31101014690035352221000000 VAT 78101014690035352222000000 PIT 28101014690035352223000000 budżetowe pozostałe...

Dotyczy sposobu postępowania z fakturami otrzymanymi od spółki G. Sp. z o.o., w tym z fakt...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na Pani wniosek z dnia 23.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie wywłaszczenia nieruchomości za odszkodowaniemCzy w opisanej sytuacji wydatek potwierdzony fakturą VAT można odliczyć w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej?Koszty uzyskania przychodówCzy planowana przez Spółkę metoda księgowania kosztów zgodna jest z ustawą o rachunkowości oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych?Czy możliwe jest wystawienie faktury, w której jako sprzedający roboty budowlane zostaną wymienione dwie firmy, będące odrębnymi podatnikami?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.