Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT, zawartego w fakturach dokumentujących zakup urządzeń i oprzyrządowania w związku z realizacją projektu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 18 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



W dniu 4 maja 2009 r. został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Działania 2.1 osi priorytetowej 2. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pn. Utworzenie i modernizacja aparatury badawczej Uczelnianego Laboratorium Nano- i Biomateriałów. Projekt ma charakter inwestycyjny i zakłada utworzenie i modernizację wyposażenia naukowo-badawczego Uczelnianego Laboratorium Nano- i Biomateriałów, zlokalizowanego w strukturach organizacyjnych Uniwersytetu. Jego celem podstawowym jest wzrost konkurencyjności na rynku krajowym i europejskim uniwersytetu, jako partnera naukowego i technologicznego poprzez integrację działań zespołów badawczych oraz wzbogacenie infrastruktury badawczej w obszarze bio- i nanomateriałów. Zakres realizacji projektu obejmuje zakup i modernizację specjalistycznej aparatury badawczej i technologicznej, częściowo charakteryzującej się parametrami unikatowymi na skalę krajową i światową, oraz podniesienie kwalifikacji personelu naukowego w zakresie eksploatacji i zarządzania dużą infrastrukturą badawczą. Zgodnie z ideą projektów finansowanych w ramach konkursów PO IG 2.1, wsparcie finansowe służy rozwojowi infrastruktury jednostek naukowych, umożliwiającej prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych. Powołane w ramach projektu Uczelniane Laboratorium Nano- i Biomateriałów będzie prowadziło prace badawcze, finansowane ze środków projektów badawczych krajowych i międzynarodowych. Świadczone na rzecz innych jednostek uniwersytetu usługi badawcze, będą służyły rozwojowi nauki i będą finansowane ze środków projektów badawczych lub działalności statutowej. Świadczenie usług badawczych dla jednostek zewnętrznych odbywać się będzie wyłącznie w ramach podpisanych umów o współpracy naukowej i będzie finansowane ze wspólnych projektów badawczych. W związku z powyższym nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupach realizowanych w ramach projektu.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy uwzględniając fakt, iż w ramach realizacji projektu nie będzie prowadzona działalność gospodarcza, ani sprzedaż usług innym podmiotom, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług, zawartego w fakturach dokumentujących zakup urządzeń i oprzyrządowania, zaplanowanych w projekcie.



Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w odniesieniu do realizowanego projektu, uczelni nie będzie przysługiwało prawo do odliczeń naliczonego w ramach zakupów podatku od towarów i usług, gdyż towary i usługi zakupione w ramach realizowanego projektu nie będą służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Powołane w ramach projektu Uczelniane Laboratorium Nano- i Biomateriałów nie będzie prowadziło działalności gospodarczej, ani świadczyło usług na rzecz innych podmiotów, realizowane zaś prace badawcze finansowane będą ze środków projektów badawczych krajowych i międzynarodowych. Tego typu działalność nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi badawcze świadczone na rzecz innych jednostek uczelni, będą służyły rozwojowi nauki i będą finansowane ze środków projektów badawczych lub działalności statutowej. Świadczenie usług badawczych dla jednostek zewnętrznych odbywać się będzie w ramach podpisanych umów o współpracy naukowej i zostanie sfinansowane ze wspólnych projektów badawczych. Tego typu działalności nie można określić jako świadczenie usług w rozumieniu ww. ustawy. Ponieważ czynności wykonywane pomiędzy oddziałami osoby prawnej traktuje się jako czynności wykonywane w ramach tej samej osoby prawnej, usługi badawcze na rzecz innych jednostek uczelni nie mieszczą się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, świadczenie przedmiotowych usług nie podlega opodatkowaniu. W związku z powyższym nie ma możliwości odliczenia VAT.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.



W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt, polegający na dokonaniu zakupu i modernizacji specjalistycznej aparatury badawczej i technologicznej oraz nabycie usług służących podniesieniu kwalifikacji personelu naukowego w zakresie eksploatacji i zarządzania dużą infrastrukturą badawczą. Jak wskazano, realizacja przedmiotowego projektu służyć będzie rozwojowi infrastruktury jednostek naukowych umożliwiającej prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych. Powołane w ramach przedmiotowego projektu Uczelniane Laboratorium nie będzie prowadziło działalności opodatkowanej oraz nie będzie świadczyło usług na rzecz innych podmiotów.

A zatem przy założeniu, że wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, nie posłużą wykonywaniu czynności opodatkowanych, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 71-417 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, usługi edukacyjne, zwolnienia z podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 02/01/2013 21:00:01

Czy można odliczyć całość podatku naliczonego ujętego w fakturach zakupu samochodów przezn...

Pismem z dnia 01.06.2005 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy o VAT w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia...

Jak prawidłowo, w kontekście podatku od towarów i usług, rozliczyć zakupu środka trwałego...

Działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.018.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 88 ust.1 pkt 2 i ust. 3 pkt 1 i art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług...

Czy można odliczyć podatek VAT zawarty w fakturze dokumentującej zakup w roku 2005 kuchenk...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 marca 2006 r. (data wpływu do...

Przeliczanie faktury VAT w EURO na złote

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Po jakim kursie należy przeliczać kwoty wyrażone w euro na złote polskie w przypadku faktu...

Na podstawie przepisów: art. 14b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54, poz. 535 ze zm.), 37 ust...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesione wydatki na remont dworkuCzy kompensując notę odsetkową lub koszty sądowe z fakturami VAT RR, zwiększy to u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego?Adwokat świadczący pomoc prawną z urzędu pyta, czy powinien wpisywać do księgi przychodów i rozchodów faktury VAT, wystawiane Sądom za te usługi?Drugi Urząd Skarbowy Katowice 40-282 ul. Paderewskiego 32BOpodatkowanie opłaty pocztowej za przesyłkę towaru zakupionego w sklepie internetowym
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.