Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT, zawartego w fakturach dokumentujących zakup urządzeń i oprzyrządowania w związku z realizacją projektu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 18 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



W dniu 4 maja 2009 r. został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Działania 2.1 osi priorytetowej 2. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pn. Utworzenie i modernizacja aparatury badawczej Uczelnianego Laboratorium Nano- i Biomateriałów. Projekt ma charakter inwestycyjny i zakłada utworzenie i modernizację wyposażenia naukowo-badawczego Uczelnianego Laboratorium Nano- i Biomateriałów, zlokalizowanego w strukturach organizacyjnych Uniwersytetu. Jego celem podstawowym jest wzrost konkurencyjności na rynku krajowym i europejskim uniwersytetu, jako partnera naukowego i technologicznego poprzez integrację działań zespołów badawczych oraz wzbogacenie infrastruktury badawczej w obszarze bio- i nanomateriałów. Zakres realizacji projektu obejmuje zakup i modernizację specjalistycznej aparatury badawczej i technologicznej, częściowo charakteryzującej się parametrami unikatowymi na skalę krajową i światową, oraz podniesienie kwalifikacji personelu naukowego w zakresie eksploatacji i zarządzania dużą infrastrukturą badawczą. Zgodnie z ideą projektów finansowanych w ramach konkursów PO IG 2.1, wsparcie finansowe służy rozwojowi infrastruktury jednostek naukowych, umożliwiającej prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych. Powołane w ramach projektu Uczelniane Laboratorium Nano- i Biomateriałów będzie prowadziło prace badawcze, finansowane ze środków projektów badawczych krajowych i międzynarodowych. Świadczone na rzecz innych jednostek uniwersytetu usługi badawcze, będą służyły rozwojowi nauki i będą finansowane ze środków projektów badawczych lub działalności statutowej. Świadczenie usług badawczych dla jednostek zewnętrznych odbywać się będzie wyłącznie w ramach podpisanych umów o współpracy naukowej i będzie finansowane ze wspólnych projektów badawczych. W związku z powyższym nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupach realizowanych w ramach projektu.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy uwzględniając fakt, iż w ramach realizacji projektu nie będzie prowadzona działalność gospodarcza, ani sprzedaż usług innym podmiotom, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług, zawartego w fakturach dokumentujących zakup urządzeń i oprzyrządowania, zaplanowanych w projekcie.



Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w odniesieniu do realizowanego projektu, uczelni nie będzie przysługiwało prawo do odliczeń naliczonego w ramach zakupów podatku od towarów i usług, gdyż towary i usługi zakupione w ramach realizowanego projektu nie będą służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Powołane w ramach projektu Uczelniane Laboratorium Nano- i Biomateriałów nie będzie prowadziło działalności gospodarczej, ani świadczyło usług na rzecz innych podmiotów, realizowane zaś prace badawcze finansowane będą ze środków projektów badawczych krajowych i międzynarodowych. Tego typu działalność nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi badawcze świadczone na rzecz innych jednostek uczelni, będą służyły rozwojowi nauki i będą finansowane ze środków projektów badawczych lub działalności statutowej. Świadczenie usług badawczych dla jednostek zewnętrznych odbywać się będzie w ramach podpisanych umów o współpracy naukowej i zostanie sfinansowane ze wspólnych projektów badawczych. Tego typu działalności nie można określić jako świadczenie usług w rozumieniu ww. ustawy. Ponieważ czynności wykonywane pomiędzy oddziałami osoby prawnej traktuje się jako czynności wykonywane w ramach tej samej osoby prawnej, usługi badawcze na rzecz innych jednostek uczelni nie mieszczą się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, świadczenie przedmiotowych usług nie podlega opodatkowaniu. W związku z powyższym nie ma możliwości odliczenia VAT.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.



W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt, polegający na dokonaniu zakupu i modernizacji specjalistycznej aparatury badawczej i technologicznej oraz nabycie usług służących podniesieniu kwalifikacji personelu naukowego w zakresie eksploatacji i zarządzania dużą infrastrukturą badawczą. Jak wskazano, realizacja przedmiotowego projektu służyć będzie rozwojowi infrastruktury jednostek naukowych umożliwiającej prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych. Powołane w ramach przedmiotowego projektu Uczelniane Laboratorium nie będzie prowadziło działalności opodatkowanej oraz nie będzie świadczyło usług na rzecz innych podmiotów.

A zatem przy założeniu, że wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, nie posłużą wykonywaniu czynności opodatkowanych, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 71-417 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, usługi edukacyjne, zwolnienia z podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 02/01/2013 21:00:01

Opodatkowanie zaliczek

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaka jest zasada rozliczania podatku od towarów i usług z tytułu zwrotu kosztów procesowych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.02.2005 r. w...

Czy w przypadku wystawiania faktur w formie elektronicznej można dla celów księgowych wyst...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216 1 ustawy z dnia 29. sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku podatnika nr L.dz. 47 05 z...

Czy można dokonać stosownych odliczeń z tytułu dostępu do sieci Internet za rok podatkowy...

Na podstawie art. 14a, art. 216 . 1 i 2 oraz art. 236 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa t. j. Dz. U. 8 poz. 60 z późn. zm. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek p o s t a n a w i a uznać stanowisko wnioskodawcy...

Termin obniżenia podatku należnego w przypadku wystawienia faktury korygującej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Miejsce świadczenia i opodatkowania usług w zakresie opodatkowania oraz wystawienie faktury związanej z przedmiotowymi czynnościamiCzy Wnioskodawca miał możliwość odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w fakturach wystawionych przez wykonawców tej inwestycji?Czy można wystawić faktury VAT w miejsce "anulowanych" rachunków uproszczonychWystawianie not korygujących a prawo do odliczenia podatku naliczonego po dniu przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.oCzy kwoty z zapłaconych pierwotnie faktur dotyczące czynszu stanowią koszty firmy?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.