Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy w przypadku zaliczkowego opłacania usług o charakterze ciągłym przychód powstanie zawsze w datach wskazanych w fakturach jako terminy płatności?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia . na postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 2 marca 2005r. Nr DP/P1/423-0002/1/05/AP w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu powstania przychodu z tytułu świadczenia usług w zakresie gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów

uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 6 stycznia 2005r. spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, w zakresie określenia momentu powstania przychodu w świetle art. 12 ust. 3, 3a, 3d pkt 3 oraz ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.).

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług w zakresie gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów, zarówno dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, tj. gospodarstw domowych. W przypadku świadczenia usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej Spółka wystawia faktury VAT dwa razy w roku, tj. za I półrocze w styczniu z terminem płatności przypadającym na 15 marca oraz za II półrocze w lipcu z terminem płatności przypadającym na 15 września. Powyższy sposób rozliczania się z osobami fizycznymi spowodowany jest wieloma czynnikami, m.in. dużą liczbą klientów, oszczędnością kosztów związanych z wysyłką faktur, kosztów bankowych, czasochłonnością związaną z wystawianiem faktur, wysyłką, płatnością i windykacją należności, a także niewielką wysokością należności przeciętnie 20 zł miesięcznie.

Z tego systemu wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej wynika, że za pierwsze 3 miesiące każdego półrocza osoby fizyczne dokonują zapłaty za faktycznie wykonane usługi, a za następne 3 miesiące każdego półrocza pobierana jest należność zaliczkowa na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych miesiącach - okresach sprawozdawczych. W przypadku występowania różnic pomiędzy wartością faktycznie wykonanej usługi wywozu odpadów np. z tytułu zmiany częstotliwości wywozu, zmiany rodzaju pojemnika, a pobraną zaliczkowo wpłatą, należność korygowana jest na podstawie korekty faktury VAT, która jest wystawiana bieżąco w miesiącu występowania zmiany.

I tak, na przykład Podatnik w dniu 15 stycznia wystawił fakturę VAT za I półrocze, tj. za okres od stycznia do czerwca, na łączną kwotę 90zł netto z terminem płatności 15 marca, w tym:za okres od stycznia do marca należność po 15zł miesięcznie x 3 miesiące = 45złza okres od kwietnia do czerwca zaliczkowo po 15zł miesięcznie x 3 miesiące = 45zł.Z umowy zawartej z daną osobą fizyczną wynika, że należność za wykonaną usługę wynosi 15zł miesięcznie, a termin płatności zostaje określony na fakturze.

Spółka stoi na stanowisku, iż przychód z tych usług powstanie w następujący sposób: w marcu w kwocie 45zł jako w miesiącu płatności określonym na fakturze zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast za okres od kwietnia do czerwca w kwocie po 15 zł jako w miesiącu faktycznego wykonania usługi, gdyż wcześniej (w marcu) zapłacone kwoty mają charakter zaliczek na poczet usług wykonanych w przyszłych okresach sprawozdawczych (art. 12 ust. 3a pkt 2 w związku z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Postanowieniem z dnia 2 marca 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia stwierdził, że przepis art. 12 ust. 3d ww. ustawy określa szczególny moment powstania przychodu w przypadku rozliczeń między innymi z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. W przypadku rozliczeń z tytułu ww. usług za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury dokumentującej powyższe zdarzenia termin płatności, a jeżeli termin płatności nie został określony przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Spółka, korzystając z przysługującego jej prawa, wniosła zażalenie na powyższe postanowienie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zarzutów tego zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. - za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lubwykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lubotrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.Odstępstwo od powyższej zasady unormowane w art. 12 ust. 3c i 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992r., stanowi m. in., że wyłączeniem objęte zostały tzw. usługi ciągłe, w tym przychody z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. Zgodnie bowiem z treścią art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie nakłada obowiązku wystawienia wszystkim odbiorcom faktur w ostatnim dniu miesiąca. Nie wprowadza również obowiązku wystawiania faktury raz w miesiącu, reguluje natomiast datę powstania przychodu należnego, która nie zawsze będzie się pokrywać z datą wystawienia faktury. Dla potrzeb bardzo specyficznych usług o charakterze ciągłym ustawodawca odrębnie określił moment powstania przychodu należnego, którym jest termin płatności wynikający z faktury. Konstrukcja przepisów podatkowych sugeruje, iż jest to przepis szczególny zarezerwowany wyłącznie dla tego rodzaju usług i bez względu na okoliczności ich wykonywania oraz sposobu opłacania termin ten przez ustawodawcę został określony sztywno.

Tym samym w ocenie organu odwoławczego niezasadne jest stanowisko, iż w przypadku usług ciągłych (o których mowa w art. 12 ust. 3d) opłaconych zaliczkowo zastosowanie będzie miał art. art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. zgodnie, z którym: do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). W związku bowiem ze specyfiką usług ciągłych w większości ich przypadków wystawiane faktury odnoszą się do wykonania usług bądź dostaw w przyszłych okresach, zgodnie zaś z sugestią podatnika w takim przypadku zastosowanie miałaby zasada ustalenia momentu uzyskania przychodu wyrażona w treści art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. czyli w sytuacji zaliczkowego opłacenia usługi momentem tym byłby ostatni dzień miesiąca w którym wykonano usługę. Jednakże w treści art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. ustawodawca zawarł wyraźne zastrzeżenie dotyczące usług ciągłych co sugeruje z kolei, że przepis ten nie będzie miał w żadnym przypadku zastosowania do tego rodzaju usług.

Reasumując powyższe stwierdzić należy, że w tym stanie faktycznym i prawnym przychód należny z tytułu świadczeń usług w zakresie gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów powstanie zawsze w datach wskazanych w fakturach jako terminy płatności, tj. 15- go marca i 15-go września.
Słowa kluczowe: usługi ciągłe
Data aktualizacji: 28/01/2013 06:00:01

Czy opłata wstępna w leasingu operacyjnym będzie kosztem uzyskania przychodu w pełnej wyso...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Obowiązek wystawienia faktury VAT, w związku ze sprzedażą lokali mieszkalnych na rynku pie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy kupując taki rodzaj samochodu z wyciągiem ze świadectwa homologacji Wnioskodawczyni mi...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawiania wezwań do zapłaty online

Wezwanie do zapłaty, nazywane także przedsądownym wezwaniem do zapłaty, to dokument, który wystawia się w momencie, gdy kontrahent zalega nam z płatnością, za którą minął już termin. Dokument ten ma dawać szansę na spłacenie zadłużenia przed...

Sposób dokumentowania dostawy samochodów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy na otrzymane w przyszłości premie pieniężne Spółka może nie wystawiać faktury VAT i nie ujmować premii w deklaracji VAT - 7?Dla rozliczenia refundacji otrzymywanej przez aptekę z NFZ konieczne jest wystawienie faktury wewnętrznejCzy możliwe jest wystawienie faktury, w której jako sprzedający roboty budowlane zostaną wymienione dwie firmy, będące odrębnymi podatnikami?Potwierdzenia odbioru faktury korygującej wystawionej w formie elektronicznejW zakresie miejsca świadczenia, obowiązku podatkowego oraz wystawienia faktury z tytułu świadczonej usługi logistycznej dla kontrahenta francuskiego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.