Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokumentowania zakupu towaru w sytuacji braku danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR oraz przy zakupie płodów rolnych od tzw. zbieraczy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2009r. (data wpływu 25 listopada 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania zakupu towaru w sytuacji braku danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR oraz przy zakupie płodów rolnych od tzw. zbieraczy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania zakupu towaru w sytuacji braku danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR oraz przy zakupie płodów rolnych od tzw. zbieraczy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie m.in. skup i sprzedaż płodów rolnych. Zakupu towarów dokonywał będzie zarówno na giełdach jak i bezpośrednio od rolników w gospodarstwach, a także u tzw. zbieraczy. Przy zakupie u rolników będących czynnymi podatnikami VAT transakcje będą dokumentowane fakturami VAT. Jeżeli towar kupowany będzie u rolników ryczałtowych - kupujący wystawi fakturę VAT RR na podstawie art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy sprzedawca płodów rolnych nie udostępni kupującemu wszystkich danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR lub nie zgodzi się na podpisanie oświadczenia, że jest rolnikiem ryczałtowym Wnioskodawca - kupujący nie będzie miał możliwości wystawienia faktury i zakupiony towar udokumentuje poprzez wystawienie dowodu wewnętrznego. Tak samo dokumentował będzie zakup towaru od tzw. zbieraczy. Możliwość dokumentowania zakupów płodów rolnych w ten sposób daje paragraf 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji braku danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR oraz przy zakupie płodów rolnych od tzw. zbieraczy podatnik ma prawo udokumentować zakup towaru poprzez wystawienie dowodu wewnętrznego.

Zdaniem Wnioskodawcy przy braku danych wskazanych w art. 116 ustawy o VAT, lub przy odmowie podpisania oświadczenia, że sprzedawca jest rolnikiem ryczałtowym zakup płodów rolnych od rolników ryczałtowych powinien zostać udokumentowany przy pomocy dowodu wewnętrznego. Natomiast przy zakupie od tzw. zbieraczy podatnik w ogóle nie ma możliwości wystawienia faktury i transakcję może udokumentować tylko dowodem wewnętrznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Stosownie do § 4 ust. 1 powołanego rozporządzenia podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami FAKTURA VAT.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonywać zakupu produktów rolnych m.in. od rolników ryczałtowych, które będą dokumentowane fakturami VAT RR wystawionymi zgodnie z art. 116 ustawy o VAT. W przypadku gdy sprzedawca płodów rolnych nie udostępni kupującemu wszystkich danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR lub nie zgodzi się na podpisanie oświadczenia, że jest rolnikiem ryczałtowym Wnioskodawca - kupujący nie będzie miał możliwości wystawienia faktury i zakupiony towar udokumentuje poprzez wystawienie dowodu wewnętrznego. Tak samo Wnioskodawca będzie dokumentował zakup towaru od tzw. zbieraczy.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych - art. 2 pkt 19 ustawy o VAT.

Przez produkty rolne, zgodnie z art. 2 pkt 20 ustawy o VAT rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Natomiast przez usługi rolnicze, zgodnie z art. 2 pkt 21 ustawy o VAT, rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

Przepis art. 117 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy wskazuje, iż z zastrzeżeniem art. 43 ust. 4 rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku m.in. wystawiania faktur, o których mowa w art. 106.

W myśl art. 116 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy; numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;nazwy nabytych produktów rolnych;jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.Zgodnie z ust. 3 powołanego artykułu 116 faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:

"Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług."

W myśl art. 116 ust. 4, w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się jako osobny dokument. Dokument ten powinien zawierać elementy, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał jest przekazywany nabywcy.

Mając na uwadze cytowany powyżej art. 116 ust. 2 ustawy o VAT faktura VAT RR powinna zawierać m.in. co najmniej: imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy, numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy, numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość. Ponadto zgodnie z art. 116 ust. 3 ustawy o VAT, faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych, że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów, zakup od rolnika ryczałtowego sprzedającego produkty rolne pochodzące z prowadzonej przez niego działalności rolniczej, powoduje - po stronie kupującego, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - powstanie obowiązku wystawienia faktury VAT RR i na tej podstawie wprowadzenie towaru do obrotu w podatku od towarów i usług.

W przypadku jednak gdy sprzedawca płodów rolnych nie udostępni Wnioskodawcy wszystkich danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR lub nie zgodzi się na podpisanie oświadczenia, że jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług - Wnioskodawca nie będzie miał możliwości wystawienia faktury VAT RR, która spełniałaby wymagania określone w art. 116 ust. 2 ustawy o VAT.

W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, że przepis § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) daje możliwość dokumentowania zakupu płodów rolnych poprzez wystawienie dowodu wewnętrznego.

W przypadku zatem gdy nabywca nie uzyska od rolnika ryczałtowego danych umożliwiających prawidłowe sporządzenie faktury VAT RR oraz w przypadku gdy sprzedawca płodów rolnych odmówi podpisania oświadczenia, że jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, to nie ma przeszkód w świetle ustawy o VAT, aby udokumentować nabycie płodów rolnych w sposób wskazany przez Wnioskodawcę, tj. poprzez wystawienie dowodu wewnętrznego dokumentującego to nabycie.

Na gruncie przepisów ustawy o VAT brak jest bowiem przeciwwskazań dla dokumentowania transakcji dowodami wewnętrznymi, niemniej należy zauważyć, iż dowody wewnętrzne nie są dokumentami przewidzianymi przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i jako takie nie są objęte regulacją tych przepisów.

Jeżeli zatem pozwalają na to, jak wskazał Wnioskodawca we wniosku, przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dokumentowanie w tych przypadkach zakupu płodów rolnych może się odbyć poprzez wystawienie dowodów wewnętrznych.

Natomiast w przypadku zakupu towarów dostarczanych przez tzw. zbieraczy (osób niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni) również nie ma możliwości udokumentowania przez Wnioskodawcę tych transakcji fakturami VAT RR.

Jeżeli zatem Wnioskodawca nie uzyska zewnętrznych obcych dokumentów źródłowych, które będą dokumentowały nabycie towaru dostarczanego przez tzw. zbieraczy to w takim przypadku uzasadnione będzie udokumentowanie takich nabyć poprzez wystawienie dowodów wewnętrznych jako dowodów dokumentujących dokonane operacje gospodarcze, o ile jak wskazał Wnioskodawca zezwalają na to inne przepisy (np. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Jednak jak już wyżej wskazano, dowody wewnętrzne nie są dokumentami przewidzianymi przez przepisy ustawy o VAT i jako takie nie są objęte regulacją tej ustawy.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

W tym miejscu należy wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a zatem sprzedaż płodów rolnych nabytych od ich sprzedawcy, który nie udostępni kupującemu wszystkich danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR lub nie zgodzi się na podpisanie oświadczenia, że jest rolnikiem ryczałtowym oraz towarów nabytych od tzw. zbieraczy winna być przez Wnioskodawcę opodatkowana według właściwej stawki podatkowej.

Zaznaczyć ponadto należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji zgodnie z dyspozycją Wnioskodawcy (Wnioskodawca w części D.2 wniosku ORD-IN z dnia 19 listopada 2009r. jako rodzaj sprawy zaznaczył tylko poz. 41 wniosku obejmującą podatek od towarów i usług, a w części D.3 tego wniosku dotyczącej wskazania przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji, wskazał art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług - pozycja 47 wniosku), była wyłącznie możliwość udokumentowania nabycia towarów innym dokumentem w przypadku braku możliwości wystawienia faktury VAT-RR w kontekście art. 116 ustawy o VAT. Zatem zgodnie z żądaniem Wnioskodawcy, przedmiotem niniejszej interpretacji uczyniono tylko przepis art. 116 ustawy o VAT w zakresie dokumentowania na gruncie ustawy o VAT czynności związanych z zakupem płodów rolnych od rolników ryczałtowych, osób niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni oraz niebędących rolnikami ryczałtowymi, przy założeniu, że wskazane przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego inne przepisy (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) dają prawo do dokumentowania opisanych we wniosku czynności dowodem wewnętrznym.

W związku z powyższym kwestia prawidłowości dokumentowania opisanych we wniosku zdarzeń przyszłych dowodem wewnętrznym na gruncie przepisów innych niż ustawa o VAT (innych podatków, w tym podatku dochodowego od osób fizycznych) nie była przedmiotem niniejszej interpretacji. Dopuszczalność wystawienia dowodu wewnętrznego przyjęto jako element zdarzenia przyszłego podany przez Wnioskodawcę.

Kwestia prawidłowości wystawienia dowodu wewnętrznego w świetle innych niż VAT podatków może być przedmiotem odrębnego wniosku o interpretację, w którym należy określić rodzaj podatku, wyczerpująco przedstawić stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), sformułować zapytanie oraz własne stanowisko, w sposób umożliwiający tut. organowi udzielenie jednoznacznej interpretacji w zakresie wskazanego podatku (podatków) oraz uiścić odrębną opłatę odpowiadającą ilości podatków oraz ewentualnych stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych) jakie zostaną przedstawione w zakresie wymienionych podatków.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, faktura VAT, rolnik ryczałtowy
Data aktualizacji: 27/12/2012 15:00:01

Czy wydanie przez syndyka rzeczy będącej przedmiotem przewłaszczenia na rzecz banku podleg...

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 02.02.2005 r. (data wpływu...

Kwestia zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku refakturowania usług

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54...

Czy udokumentowane fakturami wydatki poniesione na remont przedmiotowej nieruchomości będą...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury potwierdzającej nabycie towar...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca może odliczyć podatek od towarów i usług z faktur od zakupionego oleju op...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy opłata wstępna jest kosztem w dacie wystawienia faktury w całości, czy należy ją rozliczać w czasie przez cały okres trwania umowy?Stawka zerowa podatku VAT dla transportu wykazanego na fakturze VATDo jakiego okresu zarachować koszty najmu jako koszty uzyskania przychodu?Czy Spółka może zaliczyć faktury z tytułu usług doradczych do kosztów uzyskania przychodów w styczniu 2009 r. na podstawie art. 15 ust. 1?Dowód wypłaty KW (kasa wyda) online
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.