Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jak należy rozliczyć VAT naliczony z otrzymanych faktur dotyczących budowy kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i deszczowej wraz z innymi robotami?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 16.12.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Podatnika zawarte w pismie z dnia 16.12.2005r. za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Miasto . na terenie Dzielnicy. świadczy usługi w zakresie rozprowadzania wody oraz usługi w zakresie gospodarki ściekami, wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usługi opodatkowane preferencyjną stawką podatku VAT 7%. Strona zaznacza, iż jest prawnie zobligowana do zrealizowania prac w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego (budowa instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej), które będzie służyło prowadzonej przez miasto. działalności opodatkowanej. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) zadania własne gminy m.in. obejmują sprawy wodociągów, i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwaniai oczyszczania ścieków komunalnych. Zadania te miasto realizuje więc jako podmiot gospodarczy wykonując czynności opodatkowane w okolicznościach określonych w art. 5 ust. 1pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji prowadzona na terenie miasta inwestycja pozwoli na rozwój infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, przy czym wydatki inwestycyjne stanowią znaczną kwotę i są niezbędne w zaspokajaniu podstawowych potrzeb bytu mieszkańców. W zawartych umowach na wykonanie sieci wodno kanalizacyjnej ujęte są kompleksowo wszystkie roboty dotyczące danego odcinka, tj. kanalizacja sanitarna wraz z przyłączami, kanalizacja deszczowa ze studzienkami, a następnie odtworzenie drogi, dojść, dojazdów, czyli przywrócenie stanu faktycznego przed inwestycją. Zakres prac wynikający z umów jest inwestycją w zakresie infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym w całości (100%), która ma służyć budownictwu mieszkaniowemu istniejącemu i przyszłemu. Po przyjęciu wybudowanego odcinka kanalizacyjnego lub wodociągowego (po zakończeniu inwestycji) miasto podpisuje umowy cywilnoprawne z mieszkańcami Dzielnicy . dotyczące dostarczania w sposób ciągły wody do nieruchomości i odbioru ścieków. Strona oświadczyła ponadto, iż podatek naliczony od całości inwestycji tj. wynikający z otrzymanych od wykonawców faktur VAT jest związany ze sprzedażą opodatkowaną, o której mowa na wstępie.

W związku z powyższym Strona wnosi o wyjaśnienie następującej kwestii: Jak należy rozliczyć VAT naliczony z otrzymanych faktur dotyczących budowy kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i deszczowej wraz z innymi robotami?

W opinii Wnioskodawcy "należy odliczyć w całości podatek naliczony z otrzymanych od wykonawców faktur VAT w deklaracji VAT-7 w części D.2 jako nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych". Strona podnosi, że "pogląd ten wynika z faktu, iż poszczególne roboty stanowią nierozerwalny charakter i składają się na całą inwestycję, tj. wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjno-deszczowej. Nie jest bowiem możliwe wybudowanie tylko odcinka kanalizacji sanitarnej lub wodociągowej bez równoczesnego odtworzenia zniszczonej nawierzchni. Co więcej, budowa niezbędnej infrastruktury musi zostać poprzedzona (i zakończona) szeregiem robót przygotowawczych i ziemnych umożliwiających wykonanie poszczególnych instalacji". W świetle powyższego Strona stoi na stanowisku, że "gdy wykonanie odcinka drogi, dojścia, dojazdu, itp. będzie miało wyłącznie charakter naprawy, odtworzenia istniejącego stanu tych obiektów, przyjmując kompleksowy (nierozerwalny) charakter wykonywanych usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego zarówno z wykonaniem przedmiotowych instalacji, jak i odcinka drogi, dojścia i dojazdu itp. jako związanych ze świadczeniem usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% (usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych) nie może budzić żadnych wątpliwości. Wszelkie wykonywane czynności (prace, roboty) będą stanowiły kolejne nierozerwalne elementy składające się na usługę wykonania instalacji wodno-kanalizacyjno-deszczowej. W przypadku natomiast, gdy wykonane odcinki drogi, dojścia, dojazdy itp. będą stanowiły odrębną inwestycję, wówczas możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z tą inwestycją zależeć będzie od wykazania związku tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Reasumując miasto. uważa, iż przeprowadzając inwestycję dotyczącą m. in. budowy wodociągów i kanalizacji i jednocześnie przyjmując nierozerwalny charakter tej inwestycji może skorzystać z prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego zawartego w fakturach."

Ogólna zasada dotycząca możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawarta jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Stosownie do zapisów art. 86 ust 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż Strona jako podmiot gospodarczy wykonujący czynności opodatkowane realizuje zadania własne, które obejmują m. in. sprawy wodociągów, i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych. Strona informuje, iż w zawartych z wykonawcami umowach na wykonanie sieci wodno kanalizacyjnej ujęte są kompleksowo wszystkie roboty dotyczące danego odcinka (tj. kanalizacja sanitarna wraz z przyłączami, kanalizacja deszczowa ze studzienkami, a następnie odtworzenie drogi, dojść, dojazdów, czyli przywrócenie stanu faktycznego przed inwestycją) i są one związanez budownictwem mieszkaniowym w całości (100%). Zatem z uwagi na fakt, iż w przedmiotowym wniosku Strona zaznacza, iż jest prawnie zobligowana do zrealizowania prac w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego (budowa instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej), które będzie służyło prowadzonej przez m.st. Warszawę działalności opodatkowanej, tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż Strona, w związku z nierozerwalnym i kompleksowym charakterem przedmiotowych robót, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości wynikającą z faktur dotyczących realizacji przedmiotowej inwestycji. Wydatki poniesione na zakup towarów i usług służących Stronie do wytworzenia środka trwałego jakim jest w przedmiotowej sprawie sieć wodno kanalizacyjna, powinny być wykazywane i rozliczone w pozycji 41 i 42 części D.2 deklaracji VAT-7. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Słowa kluczowe: gmina, infrastruktura towarzysząca, odliczenie podatku od towarów i usług, odtworzenie, roboty
Data aktualizacji: 15/10/2013 18:00:01

Opodatkowanie usług reklamy świadczonych przez polskiego podatnika na rzecz podmiotów mają...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Sokółka 16-100 ul. Białostocka 47

Zasięg terytorialny miasta gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Korycin, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Suchowola, Szudziałowo powiaty sokolski województwo podlaskie Konta bankowe CIT 09101010490180922221000000 VAT...

Rabaty uprawniające do zmniejszenia wartości obrotu, związane z konkretnymi dostawami

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Sposób potwierdzenia przez kontrahenta odbioru faktury korygującej

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 08.08.2005r...

Terminu wywozu towarów po wystawionych fakturach zaliczkowych na poczet WDT oraz korekty d...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.02.2006 r. o udzielenie pisemnej...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy występuje prawo do odliczenia podatku VAT od opakowań, na podstawie faktury VAT wystawionej przez dostawcę?Cit w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodówMiejsce świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych i usług pośrednictwa w usługa transportowychTermin wystawiania faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe dostawy towarówŻ˝Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w walutach obcych w przypadku importu i eksportu towarów
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.