Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Jak prawidłowo wystawić faktury VAT marża za całą usługę turystyczną?

POSTANOWIENIE



Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 07.09.2005r. w sprawie udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż podatnik prawidłowo wystawia faktury VAT marża za całą usługę turystyczną - za nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



Wnioskiem z dnia 07.09.2005r. Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Biuro Turystyczne jako organizator turystyki jest organizatorem imprez turystycznych, w skład których wchodzą usługi zakupione od innych podatników tj. zakwaterowanie, wyżywienie, usługi przewodnickie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów itp. oraz usługi własne - transport osób własnym autokarem.

W ocenie Podatnika w niniejszej sprawie stosuje się następujące przepisy prawa podatkowego - art. 119 i art. 29 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Według Podatnika za całą usługę turystyczną prawidłowe jest wystawienie faktury VAT marża.

Podatnik uważa, że opisany powyżej sposób stosowania prawa podatkowego jest właściwy.



Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5.

Przez marżę, o której mowa w ust. 1, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie - ust. 2 ww. artykułu.

Zgodnie z art. 119 ust. 3 przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik: ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju; działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek; przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty. W myśl art. 119 ust. 5 - w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej "usługami własnymi", odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.

W myśl art. 119 ust. 6 cyt. ustawy - w przypadkach, o których mowa w ust. 5, podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

W myśl art. 119 ust. 10 ww. ustawy Podatnik, o którym mowa w ust. 3, w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.

W myśl § 9 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798) w fakturach dokumentujących świadczenie usług turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy oraz czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy: w miejsce oznaczenia FAKTURA VAT stosuje się oznaczenie FAKTURA VAT marża; zawiera się dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12. Podatnikom, o którym mowa w ust. 3 art. 119, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty - ust. 4 art. 119.

W stosunku do usług wykonywanych we własnym zakresie Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zasadach ogólnych, pod warunkiem, że nie jest to ograniczone przepisami prawa.



W świetle obowiązujących przepisów zdaniem Naczelnika tut. Urzędu nie ma przeciwwskazań do wystawiania dwóch faktur: w odniesieniu do usług, których podstawą opodatkowania jest marża - wystawienie faktury VAT-marża w odniesieniu do usług własnych - fakturę na zasadach ogólnych stosując odpowiednie stawki podatkowe, o których mowa w art. 41 ustawy.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa.



Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.
Słowa kluczowe: faktura, faktura vat, podatek od towarów i usług, usługi turystyczne, usługi własne
Data aktualizacji: 11/04/2011 06:40:19

Akty prawne regulujące termin wystawienia faktury VAT

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i...

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów fakturę dotyczącą naprawy samochodu cię...

Na podstawie art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) w odpowiedzi na wniosek z dnia 16 czerwca 2006 roku (uzupełniony w dniu 07 i 21 lipca 2006 roku) o udzielenie pisemnej...

Czy podatnik ma obowiązek wykazywania na fakturze kwoty zapłaconej akcyzy?

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Pani ... prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży używanych samochodów osobowych nabywanych w krajach Unii Europejskiej. W kraju samochody te sprzedawane są na zasadach opodatkowania marży...

W którym momencie i w jaki sposób winny być rozliczane różnice kursowe w przedstawionym st...

W dniu 14.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gyficach wpłynął wniosek w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym, o udzielenie pisemnej interpretacji w...

Czy przysługuje mi prawo odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokument...

Na podstawie art. 216 1, art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz.535) Naczelnik Urzędu...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy faktura VAT wystawiona dla Sądu za wykonane usługi tłumaczenia winna być księgowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?Sposób wystawiania faktur w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowymPo jakim kursie rozliczyć wpływ oraz rozchód środków zagranicznych, które stanowią zapłatę za towar, na rachunku walutowym Spółki?Opodatkowanie usług świadczonych na rzecz kontrahenta zagranicznego oraz wystawiania faktur korygującychWystawianie faktur dokumentujących świadczenie usług na rzecz kontrahenta z innego państwa UE
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.