| Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF oraz obsługa plików JPK. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje! |  | |  | POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 6 stycznia 2006 r., uzupełnionego w dniu 16 stycznia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 stycznia 2006 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 16 stycznia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. W pismach zawarto pytanie: "czy ma Pani rozliczyć VAT (wystawić fakturę wewnętrzną naliczając od kwoty z faktury podatek VAT 22%)?.
Z treści pisma wynika, że jest Pani zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Na Pani zlecenie kontrahent słowacki wykonuje usługi pralnicze na terenie Słowacji. Po wykonaniu usługi pranie przywożone jest z powrotem do Pani Ośrodka. Kontrahent wystawił fakturę bez naliczenia podatku VAT. Zdaniem Pani, do ww. faktury należy wystawić fakturę wewnętrzną naliczając VAT w wysokości 22 % i wykazać ją w deklaracji VAT-7 w poz. 34 i 35 oraz w poz. 46 i 47.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w art. 27 ust. 2 pkt 3d określa miejsce świadczenia przy świadczeniu usług. I tak w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.
Zgodnie z art. 28 ust. 7 ww. ustawy w przypadku usług, o których mowa m. in. w art. 27 ust. 2 pkt 3d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane - miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.
Wobec faktu, że podała Pani usługodawcy w Słowacji swój NTP jako podatnika VAT UE miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, winna Pani dokonać rozliczenia podatku z tytułu importu usług. Usługa winna być opodatkowana wg stosownej dla tej usługi stawki krajowej. W swoim zapytaniu nie podała Pani symbolu PKWiU dla przedmiotowej usługi stąd odpowiedź co do wysokości stawki podatkowej nie może być precyzyjna. Jeżeli jednak symbol tej usługi nie został wymieniony w żadnym z załączników do ustawy o podatku od towarów i usług, usługa ta będzie opodatkowana stawką podatku podstawową tj. w wysokości 22%.
W myśl art. 106 ust. 7 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Natomiast, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu importu usług.
Na podstawie wyżej wymienionych przepisów, zobowiązana jest Pani do wystawienia faktury wewnętrznej i rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej, za okres rozliczeniowy, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług. W deklaracji tej ma Pani również prawo wykazać podatek naliczony w kwocie odpowiadającej wartości podatku należnego od przedmiotowego importu usług.
Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.Pouczenie:Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie. |  | Słowa kluczowe: import usług, miejsce świadczenia usług, usługi na majątku rzeczowym |  | Data aktualizacji: 25/05/2011 09:07:22 |  | | |
|
| |