Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Obniżenie kwoty podatku należnego wynikające z wewnętrznej faktury korygującej powinno być uwzględnione w miesiącu wystawienia tej faktury

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2009r. (data wpływu 10.08.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wewnętrznych faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.08.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wewnętrznych faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe :

Sp. z o.o. działa w ramach Grupy, która jest znanym na świecie producentem takich produktów jak: elektronarzędzia, systemy zabezpieczeń części samochodowe, urządzenia i systemy grzewcze, wyposażenie studiów telewizyjnych.

Spółka sprzedaje w Polsce całą gamę wysokiej jakości produktów - od części samochodowych urządzeń diagnostycznych poprzez elektronarzędzia, urządzenia grzewcze, aż po urządzenia z zakresu techniki zabezpieczeń. W skład Spółki wchodzą następujące działy branżowe: Części Samochodowe i Diagnostyka, Technika Grzewcza (J), Elektronarzędzia, Systemy Zabezpieczeń oraz Układy Hamulcowe — oddział w M.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje nieodpłatnych przekazań towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W szczególności Spółka organizuje akcje promocyjno — marketingowe (np. akcja marketingowa w postaci sprzedaży premiowej, konkursy, loterie, programy lojalnościowe) oraz podejmuje inne działania mające na celu popularyzację produktów Spółki (np. przekazuje materiały ekspozycyjne i reklamowe, organizuje i uczestniczy w targach branżowych i szkoleniach, współpracuje z redakcjami pism branżowych).

Nieodpłatne przekazania towarów dokonane w ramach ww. aktywności zostały pierwotnie potraktowane przez Spółkę jako dostawy towarów podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z powyższym, Spółka wystawiała faktury wewnętrzne, na których wykazała należny podatek od towarów i usług (dalej: podatek VAT) od ww. dostaw.

Jednakże, w wyniku analizy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: ustawa o VAT), a także stanowiska organów podatkowych wyrażonych w interpretacjach prawa podatkowego oraz licznych orzeczeń sądów administracyjnych (w tym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanego w składzie 7 sędziów) Spółka doszła do przekonania, że opisane wyżej nieodpłatne przekazania towarów nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji, Spółka zamierza wystawić wewnętrzne faktury korygujące do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych dokumentujących te czynności. W rezultacie podatek należny z tytułu wykonywania tych czynności wykazany na pierwotnie wystawionych fakturach wewnętrznych zostanie skorygowany (obniżony) do zera.

Spółka podkreśla, że celem przedmiotowego wniosku nie jest potwierdzenie prawidłowości stanowiska Spółki w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnych przekazań, lecz potwierdzenie, w jakim okresie Spółka jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego wynikającego z faktury wewnętrznej błędnie dokumentującej nieodpłatne przekazania towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W świetle zaprezentowanego stanu faktycznego, Spółka wnosi o potwierdzenie, że w razie wystawienia wewnętrznych faktur korygujących dokumentujących naliczenie podatku VAT z tytułu nieodpłatnych przekazań towarów, Spółka może dokonać obniżenia podatku VAT należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawiona zostanie wewnętrzna faktura korygująca.

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku nieodpłatnych przekazań towarów, które zostały błędnie zakwalifikowane jako dostawy towarów podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, obniżenie kwoty podatku o kwotę wynikającą z pierwotnej faktury wewnętrznej powinno być dokonane w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka wystawi wewnętrzną fakturę korygującą, a nie w miesiącu naliczenia podatku na pierwotnej (korygowanej) fakturze wewnętrznej.

a) Możliwość korekty faktury wewnętrznej

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w razie dokonywania nieodpłatnych przekazań towarów, Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury wewnętrznej. Zdaniem Spółki przepisy regulujące VAT przewidują możliwość wystawienia faktury korygującej w sytuacji niezasadnego wykazania podatku należnego na fakturze pierwotniej zarówno w przypadku faktur zwykłych (§ 13-14 Rozporządzenia) jak i faktur wewnętrznych.

Powyższe wynika z brzmienia § 14 w związku z § 23 Rozporządzenia. Na podstawie § 14 Rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Natomiast zgodnie z § 23 Rozporządzenia przepisy § 5, 9-14, 16, 17 i 21 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

b) Moment rozpoznania skorygowanej faktury wewnętrznej

Zdaniem Spółki, zmiana kwoty podatku należnego wynikająca z wewnętrznej faktury korygującej, powinna być uwzględniona w miesiącu wystawienia korekty faktury wewnętrznej.

Przepisy ustawy o VAT nie regulują wprost, w którym okresie rozliczeniowym Spółka powinna uwzględnić korektę faktury wewnętrznej. Zdaniem Spółki, moment ten wynika z art. 29 ust. 4c w zw. z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, który reguluje termin dokonania obniżenia podstawy opodatkowania tj. uwzględnienia korekty faktury VAT.

Na podstawie art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje się pod warunkiem posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Niniejszy przepis znajduje zastosowanie także odpowiednio w razie stwierdzenia na fakturze pomyłki w kwocie podatku i wykazania na fakturze kwoty podatku wyższej niż należna (por. art. 29 ust. 4c ustawy o VAT). Zgodnie z powyższymi regulacjami, korekta faktury uwzględniana jest co do zasady w rozliczeniu podatkowym za miesiąc, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą (pod warunkiem, iż podatnik otrzyma potwierdzenie przed upływem terminu na złożenie deklaracji).

Należy wskazać, iż skoro w przypadku wystawienia faktur wewnętrznych wystawca faktury jest jednocześnie jej nabywcą, to nie ma konieczności potwierdzenia otrzymania faktury przez nabywcę.

W związku z tym, skoro ani przepisy ustawy o VAT, ani rozporządzeń wykonawczych nie dają podstawy do określenia innego momentu dokonania obniżenia kwoty podatku należnego, Spółka ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku VAT należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawiono korektę faktury wewnętrznej dotyczącej nieodpłatnych przekazań.

c) orzecznictwo sądów administracyjnych oraz praktyka organów podatkowych

Przedstawione powyżej stanowisko Spółki odnośnie momentu rozpoznania korekty faktury wewnętrznej znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych (które, zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 20 stycznia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1916/08), powinno zostać uwzględnione przy wydawaniu interpretacji indywidualnych) oraz w praktyce organów podatkowych.

W tym zakresie Spółka wskazuje na:wyrok WSA z dnia 28 lutego 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1940/07) w którym jednoznacznie wskazano, iż faktury wewnętrzne nie są doręczane kontrahentowi, nie można więc na tej podstawie stawiać wniosku, iż faktury wewnętrzne wystawione przez skarżącą nie były wprowadzone do obrotu prawnego. Wprost przeciwnie, były one przecież ujęte w rejestrze sprzedaży, oraz w rejestrze zakupów jak również na ich podstawie spółka wystawiała deklaracje VAT - 7. Mają zatem rację organy podatkowe, iż w tej sytuacji, spółka powinna wystawić faktury korygujące do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych dokumentujących import usług, co stanowić będzie dla spółki podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego z tego tytułu w rozliczeniu podatku za okres (miesiąc), w którym te faktury zostały wystawione;interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 stycznia 2009 r. (sygnatura IPPP2/443-1883/08-2/KK), na podstawie której organ uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, zgodnie z którym skoro przepisy prawa podatkowego nie dają podstaw do określenia innego momentu dokonania obniżenia kwoty podatku należnego, w ocenie Spółki data wystawienia wewnętrznej faktury korygującej określa termin dokonania takiego obniżenia (tj. okres w którym korekta będzie dokonana). Należy więc uznać, że Spółka nabędzie prawo do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawiona zostanie odpowiednia wewnętrzna faktura korygująca;interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2009 r. (sygnatura IBPP1/443-1612/08/AS), w której wyraźnie wskazano, iż Obowiązek odpowiedniego zastosowania przepisu § 14 cyt. rozporządzenia w związku z wcześniejszym opodatkowaniem czynności, które w ocenie Wnioskodawcy nie podlegają opodatkowaniu, powoduje zatem konieczność wystawienia faktur korygujących do faktur wewnętrznych dokumentujących uprzednio opodatkowane czynności nieodpłatnego przekazania. Wnioskodawca będzie zatem mógł dokonać korekt wystawionych faktur wewnętrznych dokumentujących czynności nieodpłatnego przekazania towarów i obniżyć kwotę podatku należnego w miesiącu dokonania korekty;interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2008 r. (sygnatura IPPP1-443-722/08-2/RK), w której organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy, iż nabędzie prawo do zmniejszenia podatku należnego w miesiącu wystawienia korekt faktur wewnętrznych.Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku niezasadnie naliczoną na pierwotnej fakturze wewnętrznej powinno być dokonane w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka wystawi wewnętrzną fakturę korygującą, a nie w miesiącu naliczenia podatku należnego na pierwotnej fakturze wewnętrznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja indywidualna nie rozstrzyga kwestii opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania towarów w ramach akcji promocyjno - reklamowych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku zdarzenia przyszłego, w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura, faktura korygująca, faktura wewnętrzna, obniżenie podatku należnego, potwierdzenie odbioru
Data aktualizacji: 16/10/2013 00:00:01

Czy Wnioskodawca może poprzez wystawienie faktur korygujących zmienić dane nabywcy

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Rozliczenie podatku należnego, a także korygowanie faktur VAT w okresie przed i po przepro...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Ustalenia czy umowy o pracę podlegają ustawie o podatku od towarów i usług

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupionych na fakturze...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy powstaje obowiązek wystawienia faktury z tytułuwcześniejszego zakończenia umowy leas...

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu do tut...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Sprzedaż wierzytelności własnychCzy czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup soczewek kontaktowych dla prowadzącego działalność /osoby fizycznej/?Urząd Skarbowy Kołobrzeg 78-100 ul. Amii Krajowej 2Czy Spółka może dokonać odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT oraz dokumentu SAD wystawionych na osobę fizyczną?Brak prawa do odliczenia przez Powiat podatku naliczonego przy realizacji projektu, gdyż faktury VAT wystawione są innego nabywcę
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.