Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie sprzedaży lokalu mieszkalnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2009 r. (data wpływu 2 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 27 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 27 maja 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 18 maja 2009 r. znak IBPP3/443-263/09/AB/I.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

W czerwcu 2007 r. została zakupiona przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i będącą płatnikiem podatku VAT kamienica, wyłącznie z lokalami mieszkalnymi. Przy zakupie nie przysługiwało prawo dokonującemu zakupu do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie tej kamienicy. Kamienica została zakupiona wraz z mieszkaniami zajętymi przez lokatorów. Lokale te były i są wynajmowane mieszkańcom na podstawie faktury VAT ze stawką zwolnioną.

W związku z tym, iż VAT w przypadku sprzedaży mieszkań miał być ze stawką zwolnioną, VAT z całego remontu tej kamienicy nie podlegał odliczeniu. Remonty tej kamienicy przewyższyły 30% wartości początkowej tego budynku. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą części budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Powyższe fakty miały miejsce przed nowelizacją ustawy VAT, obowiązującej od tego roku.

W 2009r. jedno z mieszkań zostało sprzedane. Faktura została wystawiona za stawkę VAT zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo zastosowano stawkę VAT zwolnioną przy sprzedaży mieszkania.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z opisanym stanem faktycznym, przy dostawie części budynku, tj. lokalu mieszkalnego można było zastosować stawkę VAT zwolnioną, korzystając ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy VAT, tj. że w stosunku do sprzedawanej części budynku nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl postanowień art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie art. 2 pkt 14 ustawy o VAT - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.Należy również zaznaczyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni; złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył w czerwcu 2007 r. budynek mieszkalny wraz z mieszkaniami zajętymi przez lokatorów. Zatem nabycie przedmiotowego budynku nastąpiło po pierwszym zasiedleniu. W trakcie użytkowania Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku a jedynie wydatki na remont. W 2009 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednego z mieszkań wystawiając fakturę, w której wykazano sprzedaż jako zwolnioną.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i stan prawny stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowego lokalu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43. ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, jednakże prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy wynika z innej podstawy prawnej niż wskazano na wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: czynności niepodlegające opodatkowaniu, faktura, lokale, wspólnoty
Data aktualizacji: 23/01/2013 09:00:01

Sposób fakturowania sprzedaży promocyjnej

Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku z dnia 06.02.2006r. uzupełnionym w dniu 28.04.2006r.: Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z szeroko rozwiniętym marketingiem i akcją promocyjną...

Wypłata premii pieniężnej jest wynagrodzeniem za świadczoną przez kontrahenta usługę

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy powstałe w wyniku wyceny rachunku walutowego na dzień bilansowy statystyczne różnice k...

Spółka pismem z dnia 29.04.2005 r. zwróciła się z pytaniem:Czy powstałe w wyniku wyceny rachunku walutowego na dzień bilansowy statystyczne różnice kursowe stanowią przychody lub koszty uzyskania przychodów .Zdaniem Spółki statystyczne różnice...

Opodatkowanie premii pieniężnych otrzymanych od osiągniętego obrotu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Siedlce 08-110 ul. Piłsudskiego 68

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu Siedlce gminy Domanice, Korczew, Kotuń, Mokobody, Mordy, Paprotnia, Przesmyki, Siedlce, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie, Zbuczyn powiaty siedlecki województwo mazowieckie Konta bankowe CIT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy sprzedaż, oraz nieodpłatne przekazanie płyt CD osobom prawnym bądż prowadzącym działalność gospodarczą należy ewidencjonować na kasie fiskalnej?Zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto wynikającej z faktury otrzymanej drogą elektronicznąUrząd Skarbowy Puck 84-100 ul. Kmdr. E. Szystowskiego 18Czy przychody z tytułu sprzedaży mebli należy ujawnić w dacie wydania towarów z magazynu?Brak prawa do odliczenia przez Powiat podatku naliczonego przy realizacji projektu pn. ., gdyż faktury VAT wystawione są innego nabywcę
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.