Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Podatnik zapytuje o sposób dokumentowania i rozliczenia w deklaracji dla podatku VAT nabywanych od podmiotów zagranicznych usług frachtu

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku działając na podstawie:art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.);zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni znak PP3/443-0045/05 z dnia 6 lipca 2005r. zawierające interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokumentowania i rozliczenia w deklaracji dla podatku VAT usług frachtu zakupionych od podmiotów zagranicznych.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25 kwietnia 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2005r., Podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dokumentowania i rozliczenia w deklaracji dla podatku VAT usług frachtu zakupionych od podmiotów zagranicznych.

W złożonym zapytaniu Podatnik wskazał następujący stan faktyczny:

Spółka jest zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych podatnikiem, zajmującym się transportem i spedycją. Zleceniodawca, polski podatnik VAT zleca Spółce wykonanie usługi transportu towarów- transportu morskiego, z terytorium państw członkowskich UE do Polski. Podatnik zleca usługi transportu podwykonawcom mającym siedzibę na terytorium kraju unijnego, jak i nie mającym siedziby na terytorium UE, którzy wystawiają na rzecz Spółki faktury VAT dokumentujące fracht w Euro. Na wystawianych fakturach brak jest wyszczególnionej kwoty podatku, nr NIP Spółki oraz informacji, że Spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku na terytorium Polski. Podmioty zagraniczne są jednakże poinformowane, iż Spółka unijny nr NIP posiada. Podatnik wystawia na rzecz zleceniodawcy fakturę VAT naliczając 22% podatek VAT.

Jednocześnie Podatnik przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym usługi transportu towarów dokonywane między różnymi krajami UE stanowią wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów, a ich świadczenie przez podmioty zagraniczne na rzecz Spółki stanowi dla niej import usług opodatkowany na terytorium kraju 22% stawką podatku VAT. Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę wewnętrzną, rozliczyć należny podatek w deklaracji VAT-7 oraz ma prawo odliczyć podatek naliczony. Podatnik wystawia fakturę na rzecz polskiego zleceniodawcy opodatkowując świadczone usługi stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni postanowieniem znak PP3/443-0045/05 z dnia 6 lipca 2005r. uznał, iż w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku, zgodnie z którym Wnioskujący uważa, iż nabywane usługi transportu towarów stanowią dla Spółki import usług, który Podatnik ma obowiązek rozliczyć w deklaracji VAT-7 oraz udokumentować wewnętrzną fakturą VAT, jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni wskazał, iż w myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium dwóch różnych państw członkowskich stanowi wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów, której miejscem świadczenia jest miejsce gdzie transport towarów się rozpoczyna. Zgodnie natomiast z art. 28 ust. 3 cyt. ustawy w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer. Faktury wystawiane przez firmy zagraniczne nie zawierają unijnego numeru NIP Podatnika, zatem usługi transportowe świadczone na rzecz Podatnika są opodatkowane w kraju, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni wskazał, iż obowiązek podatkowy spoczywa na usługodawcy, tj. przewoźniku zagranicznym. Nabycie usługi przez Spółkę nie stanowi zatem dla niej importu usług. Podatnik nie powinien zatem dokumentować transakcji fakturą wewnętrzną czy też ujmować jej wartości w deklaracji VAT-7 jako importu usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, biorąc pod uwagę przedstawiony w sprawie stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 28 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym, niż terytorium państwa rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Miejsce rozpoczęcia transportu jest w takim przypadku bez znaczenia dla opodatkowania usługi.

W świetle przywołanego przepisu ustawy w sytuacji gdy kontrahentem podmiotu świadczącego usługę wewnątrzwspólnotowego transportu towarów jest podatnik, który poda numer identyfikacyjny nadany mu przez organ podatkowy w kraju UE innym niż kraj rozpoczęcia transportu towarów, ciężar zobowiązania podatkowego będzie spoczywać na odbiorcy usługi w kraju, który wskazał jako miejsce swojej rejestracji.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż usługi transportu towarów są świadczone na rzecz Spółki przez kontrahentów zarówno mających, jak i nie mających siedziby na terytorium UE. Transport rozpoczyna się na terytorium państw członkowskich UE i kończy na terytorium Polski. Świadczone na rzecz Podatnika usługi stanowią niewątpliwie wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów, a miejscem rozpoczęcia transportu jest państwo członkowskie UE, inne niż terytorium Polski. Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku zwraca uwagę, iż Spółka posiada numer, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka podała swój unijny numer NIP świadczącym na jej rzecz usługi kontrahentom. Dyrektor tut. Izby wskazuje, iż brak tego numeru na fakturach wystawianych przez kontrahentów unijnych jest bez znaczenia dla ustalenia miejsca opodatkowania przedmiotowych usług. Istotnym jest bowiem fakt poinformowania kontrahentów przez Podatnika o posiadanym numerze NIP. W świetle art. 28 ust. 3 ustawy miejscem świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, tj. Polska.

Jednocześnie w myśl art. 2 ust. 9 ustawy import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

W świetle art. 17 ust. 2 ustawy przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów. Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy w przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje zatem, iż w świetle przywołanych przepisów ustawy usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów nabywane przez Spółkę stanowią dla Podatnika import usług, który Spółka jest obowiązana rozliczyć na terytorium kraju. Stawką podatku VAT właściwą dla rozliczenia przedmiotowych transakcji jest stawka podatku obowiązująca dla przedmiotowych usług transportowych na terytorium kraju.

Jednocześnie w świetle art. 106 ust. 7 ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Spółka jest zatem obowiązana wystawić faktury wewnętrzne dokumentujące nabywane usługi.

Zasady wystawiania faktur wewnętrznych określone zostały w przepisie § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z w/w przepisem rozporządzenia do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 rozporządzenia. W myśl § 13 cyt. rozporządzenia, faktura wewnętrzna winna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednocześnie zgodnie z art. 106 ust. 12 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych, z uwzględnieniem przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 797) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia. Natomiast w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2 w/w rozporządzenia). W myśl § 37 ust. 3 rozporządzenia w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie, w myśl § 37 ust. 4 cyt. rozporządzenia wskazane powyżej przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje, iż zgodnie z art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Zgodnie z nowym wzorem deklaracji dla podatku od towarów i usług wprowadzonym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) Podatnik dokonujący importu usług wypełnia część C deklaracji VAT, wpisując pod pozycjami 34 i 35 podstawę opodatkowania transakcji w zł, należny podatek VAT, oraz część D deklaracji dotyczącą rozliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu usług, kwota podatku należnego. Zatem, podatek VAT płacony przez Spółkę z tytułu nabycia usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów jest dla niej jednocześnie podatkiem naliczonym.

W świetle powyższego, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku rozstrzygnięcie zawarte w przedmiotowym postanowieniu jest nieprawidłowe. Takie działanie obliguje Dyrektora tut. Izby do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie bowiem z art. 14b § 2 w/w ustawy interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W myśl art. 14b § 5 pkt 2 cyt. ustawy organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

W świetle powyższego postanowiono jak w sentencji.
Słowa kluczowe: deklaracje, faktura VAT, import usług, podatek od towarów i usług, usługi transportowe
Data aktualizacji: 10/01/2013 09:00:01

Czy po zakończeniu likwidacji zakładu budżetowego, prawo do otrzymania zwrotu bezpośrednie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie przez Wnioskodawcę faktur korygujących w formie papierowej w stosunku do faktu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy od odsetek uzyskanych od środków znajdujących się na rachunku bankowym należy zapłacić...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy prawidłowe jest wystawianie faktur z 22% podatkiem VAT dla Spółki zagranicznej?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Darowizna środków pieniężnych dla córki od rodziców przekazana wprost na rachunek bankowy osoby sprzedającej mieszkanieCzy należy wystawić fakturę wewnętrzną, naliczyć i odprowadzić podatek należny od tej usługi?Uznanie za prawidłowe dokonywanie elektronicznej wymiany danych z wykorzystaniem standardów innych niż EDIFACTPrawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnegoCzy Podatnik miał prawo odliczyć 100% VAT-u od zakupionego samochodu wg faktury VAT wystawionej przez firmę leasingową zgodnie z umową?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.