Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawidłowość wystawiania oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego faktur przesyłanych wyłącznie e-mailem ( w formacie PDF, JPG, GIF

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego faktur przesyłanych wyłącznie e-mailem ( w formacie PDF, JPG, GIF) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie prawidłowości wystawiania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego faktur przesyłanych wyłącznie e-mailem ( w formacie PDF, JDG, GIF).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zdarzenie przyszłe:

R. Sp. z o.o. (dalej: R. lub Spółka) jest podmiotem prowadzącym na polskim rynku działalność w zakresie doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. Spółka specjalizuje się m.in. w kwestiach dotyczących doboru i zatrudnienia personelu tymczasowego oraz pracowników stałych, długoterminowego zatrudnienia zewnętrznego pracowników poprzez oddelegowanie ich do pracy w siedzibie klientów, oraz innymi usługami z obszaru HR, m. in. organizacją tzw. Assessment i Development Center.

Spółka w swojej działalności gospodarczej wykorzystuje oprogramowanie firmy S, co do zasady gwarantujące bezpieczeństwo i integralność wystawianych dokumentów m.in. faktur VAT.

Z tytułu zawieranych transakcji Spółka wystawia oraz otrzymuje faktury VAT. Ze względu na znaczną liczbę oraz różnorodny charakter zawieranych transakcji miesięczna liczba wystawianych faktur sprzedażowych (łącznie z fakturami korygującymi) waha się w granicach 1300 - 1400 sztuk, natomiast miesięczna liczba otrzymywanych faktur zakupowych mieści się w przedziale 1100 - 1250 sztuk.

Faktury sprzedaży oraz faktury korygujące są wystawiane w zintegrowanym systemie informatycznym klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) stosowanym przez Spółkę do zarządzania m.in. finansami. Każdorazowe wystawienie faktury wiąże się z jej automatycznym ujęciem w księgach i rejestrze podatku VAT należnego. Z kolej w przypadku faktur zakupowych po ich otrzymaniu odpowiednie dane są wprowadzane do systemu oraz do rejestru podatku VAT naliczonego.

Wystawione przez Spółkę faktury sprzedażowe wysyłane są generalnie listem poleconym za pośrednictwem poczty, natomiast w niektórych przypadkach - w szczególności, gdy kwota brutto faktury przekracza 50000 zł - faktury są wysyłane do osoby upoważnionej do otrzymywania faktur przesyłką kurierską.

W przypadku wielu umów podpisanych z kontrahentami Spółki, termin płatności faktury sprzedażowej jest obliczany od momentu dostarczenia faktury VAT do klienta. W przypadku wysłania faktury za pośrednictwem poczty Spółka nie jest w stanie jednoznacznie określić tego momentu, co powoduje w konsekwencji opóźnienia w płatności faktur przez kontrahentów.

Faktury zakupowe są kierowane w pierwszej kolejności na główną recepcję w centrali Spółki i stamtąd są przekazywane do odpowiednich komórek merytorycznych. W przypadku kiedy osoba odpowiedzialna za dokonanie akceptacji kosztu pracuje poza centralą Spółki, faktura zakupowa jest skanowana do pliku PDF, a następnie przesyłana e-mailem do odpowiedniego pracownika w celu uzyskania akceptacji. Kopia z emailem akceptującym fakturę jest dołączana do faktury zakupowej.

Praktyki opisane powyżej generują dla Spółki poważne koszty i stanowią istotne obciążenie administracyjne (nakład pracy, opłaty za usługi pocztowe oraz przesyłki kurierskie, konieczność wdrożenia odpowiednich procedur, opóźnienia w otrzymywaniu płatności itp.).

W związku z powyższym, Spółka planuje odstąpić od tradycyjnej formy przekazywania i otrzymywania faktur (tj. bezpośredniego wręczania wydrukowanych dokumentów kontrahentom lub przesyłania ich drogą pocztową, kurierem itp.) na rzecz wysyłki drogą elektroniczną. Rozważane zmiany mają się przyczynić do zmniejszenia obciążeń finansowych i administracyjnych związanych z przesyłaniem faktur w formie papierowej.

W odniesieniu do faktur sprzedaży wystawianych przez Spółkę, będzie ona przesyłała drogą elektroniczną (np. e-mailem) do kontrahentów pliki zawierające zapis oryginału faktury (np. w formacie PDF, JPG, GIF). Spółka nie będzie przy tym stosować bezpiecznego podpisu elektronicznego (dalej bezpieczny podpis elektroniczny) w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.) weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu ani też wymiany danych elektronicznych (dalej EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych.

Przed rozpoczęciem wysyłania faktur drogą elektroniczną, Spółka uzyska pisemną zgodę kontrahenta, (w postaci aneksu do obowiązującej umowy lub zapisów nowej umowy) na dostarczenie faktur sprzedażowych drogą elektroniczną na wskazany przez klienta adres e-mail oraz uzyska oświadczenie kontrahenta, że oryginał faktury sprzedaży zostanie wydrukowany przez kontrahenta w jednym egzemplarzu oraz odpowiednio wprowadzony do dokumentacji księgowej kontrahenta.

Po każdorazowym otrzymaniu faktury sprzedażowej, kontrahent będzie potwierdzał Spółce drogą elektroniczną fakt otrzymania oraz wydrukowania dokumentu faktury VAT.

Kopie wystawionych przez Spółkę faktur sprzedaży będą przez nią drukowane i przechowywane w formie papierowej.

Podobny schemat działania znajdzie zastosowanie w przypadku wystawiania ewentualnych faktur korygujących.

W przypadku faktur zakupowych Spółka będzie mogła otrzymywać drogą elektroniczną (np. e-mailem) pliki zawierające zapis oryginału faktury (np. w formacie PDF, JPG, GIF). Wystawcy faktur nie będą jednak wykorzystywać przy wystawianiu i wysyłce faktur do Spółki bezpiecznego podpisu elektronicznego ani EDI. Po otrzymaniu pliku z oryginałem faktury zakupowej Spółka będzie drukowała oryginał faktury oraz przechowywała go w formie papierowej, jak również potwierdzała dostawcy drogą elektroniczną otrzymanie i wydrukowanie oryginału faktury. Spółka będzie również uzyskiwać drogą elektroniczną od dostawcy oświadczenie, że kopia wystawionej przez niego faktury zostanie wydrukowana i będzie przechowywana w formie papierowej.

Spółka zaznacza, iż wystawiane oraz otrzymywane przez nią faktury VAT będą zawierały wszystkie wymagane prawem elementy dotyczące ich treści.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:Czy w przedstawionym stanie faktycznym w przypadku otrzymania drogą elektroniczną (np. e-mailem) pliku elektronicznego zawierającego zapis oryginału faktury zakupowej (np. w formacie PDF, JPG, GIF) - jednakże bez zastosowania przez wystawcę bezpiecznego podpisu elektronicznego lub EDI - Spółka będzie uprawniona po wydrukowaniu faktury z takiego pliku do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z tej faktury.Czy w przedstawionym stanie faktycznym w przypadku wystawienia przez Spółkę w systemie faktury sprzedaży lub faktury korygującej, a następnie przesłania przez Spółkę kontrahentowi drogą elektroniczną (np. e-mailem) wyłącznie pliku elektronicznego zawierającego zapis oryginału takiej faktury (np. w formacie PDF, JPG, GIW) - jednakże bez zastosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego lub EDI - można uznać, że Spółka prawidłowo wystawiła fakturę VAT lub fakturę korygującą, zakładając, że Spółka wydrukuje kopię wystawionej faktury i będzie ją przechowywać w formie papierowej.W zakresie pytania 1

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku otrzymania drogą elektroniczną (np. e-mailem) pliku elektronicznego zawierającego zapis oryginału faktury zakupowej (np. w formacie PDF, JPG, GIF) - jednakże bez zastosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego lub EDI - Spółka będzie uprawniona po wydrukowaniu faktury z takiego pliku do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z tej faktury.

Przepisy krajowe

W obowiązującym obecnie porządku prawnym regulacje z zakresu podatku VAT dotyczące faktur zawarte są w kilku aktach prawnych. Przede wszystkim są to:ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 54, poz. 535, ze zm., dalej: ustawa o VAT);rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2008 r., Nr 212, poz. 1337, ze zm. dalej: rozporządzenie fakturowe);rozporządzenie Ministra Finansów z dnia z dnia 14 Lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. 2005 r., Nr 133, poz. 1119; dalej: rozporządzenie w/s e-faktur).W pierwszej kolejności należy podkreślić, że pytanie Spółki nie odnosi się do stanów faktycznych, do których zastosowanie znajduje rozporządzenie w/s e-faktur. Dotyczy ono bowiem sytuacji, w których zarówno sporządzenie, przesłanie, jak i późniejsze przechowywanie faktur ma miejsce w formie elektronicznej. Według rozporządzenia w/s e-faktur do takich sytuacji odnoszą się wymogi stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego lub EDI.Na podobnym stanowisku stanął również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 maja 2010 r. (sygn. I FSK 1444/09). Sąd zaznaczył w pierwszej kolejności, że (.) ustawodawca odróżnia wystawienie (sporządzenie) faktury i jej przekazanie (wręczenie odbiorcy, przesłanie). na co w opinii Sądu wskazuje analiza leksykalna słowa wystawić (zgodnie ze słownikiem języka polskiego: sporządzić dokument, rachunek - por. http://sip.pwn.pl/szukaj/wystawić) oraz brzmienie poszczególnych jednostek redakcyjnych art. 106 ustawy o VAT, a w szczególności art. 106 ust.7, który posługuje się tym pojęciem w odniesieniu do faktur wewnętrznych, które nie są nikomu przekazywane przez wystawcę. Na tej podstawie Sąd rozróżnił sytuacje, w których faktura jest wystawiana, przesyłana i przechowywana w formie elektronicznej oraz sytuacje, w których faktura jest wystawiana i przesyłana w formie elektronicznej, ale następnie jest przechowywana w formie papierowej. Ostatecznie Sąd skonkludował, iż ‚zdecydowanie należy (.) uznać, że wskazane rozporządzenie
Słowa kluczowe: faktura, faktura elektroniczna, kopia faktury, odliczenie podatku, otrzymanie faktury
Data aktualizacji: 24/01/2013 06:00:01

Czy firma powinna naliczyć podatek VAT od wartości, o którą zostały zaniżone faktury

Na podstawie art. 14 b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia X z dnia 14 lutego 2007r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze...

Dotyczy ustalenia kursów walut do wyceny dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych...

Na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 25 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w...

Rozliczenie podatku należnego wynikającego z faktur VAT dokumentujących roboty budowlano-m...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wnioskodawca jako odbiorca faktury wysłanej drogą mailową nie nabywa prawa do odliczenia p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy wystawienie jednej faktury za cały miesiąc z tytułu sprzedaży ciągłej jest zgodne z pr...

Podatnik, pismem z dnia 18 kwietnia 2006r., zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej poniżej sprawie:- Podatnik prowadzi działalność w...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jakie są zasady ustalania różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcychOdliczenie podatku wynikającego z faktur za realizację planowanej inwestycjiOpodatkowanie i dokumentowanie czynności, za które przyznawana będzie premia pieniężna kalkulowana procentowo i kwotowoWystawienie faktury VAT dla odbiorcy nie prowadzącego działalności gospodarczej w miejsce paragonuUrząd Skarbowy Kamienna Góra 58-400 ul. Papieża Jana Pawła II 18
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.