Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodu ciężarowego nie posiadającego homologacji

Działając na podstawie art.216 § 1, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 12.05.2005r w sprawie odliczenia podatku naliczonego w fakturze dokumentującej zakup paliwa do samochodu ciężarowego nie posiadającego świadectwa homologacji.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.( zwanej dalej ordynacją podatkową ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - zgodnie z art. 14a § 4.

Pismem z dnia 12.05.2005r wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym odliczenia podatku naliczonego w fakturze dokumentującej zakup paliwa do samochodu ciężarowego nie posiadającego świadectwa homologacji.

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że kupuje Pan paliwo do samochodu ciężarowego marki Polonez-Truck nie posiadającego świadectwa homologacji. W dowodzie rejestracyjnym wpisano: samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 1000kg, dopuszczalnej masie całkowitej 2230 kg, ilości miejsc łącznie z kierowcą 2.W związku z powyższymi okolicznościami formułuje Pan stanowisko, że ma Pan prawo do odliczania podatku naliczonego z faktur za zakupione paliwo do ww. samochodu.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:

Stosownie do treści art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004r, poz.535 ze zm.)obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędów samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust. 3 i 5.

Zgodnie z art. 86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:Dł = 357kg + n x 68kg gdzie Dł - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc ( siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy-kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego od dostawcy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej niż 5.000, 00 zł. Zgodnie z art.86 ust.5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc ( siedzeń), o których mowa w ust.3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie ww. decyzji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w ust.3.

Ponadto stosownie do art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędów samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust. 3 i 5.

Uwzględniając dane techniczne posiadanego przez Pana samochodu ciężarowego marki Polonez Trick o dopuszczalnej ładowności 1000kg i liczbie miejsc 2 stwierdzić należy, że jego ładowność jest większa niż określona według ww. wzoru. Jednocześnie z art.86 ust.5 ustawy o VAT nie wynika, iż sam brak świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, jest podstawą do uznania pojazdu za samochód osobowy, o którym mowa w ust.3. Za samochody osobowe, w rozumieniu ww. przepisu uznaje sie bowiem tylko takie pojazdy, które z wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku z uzyskania homologacji nie mają określonej ładowności lub ilości miejsc, nie zaś takie, w stosunku do których podatnik nie jest w stanie przedłożyć ww. dokumentów.

Mając powyższe na uwadze, ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturze za paliwo silnikowe do samochodu, który zgodnie z dowodem rejestracyjnym mają dopuszczalną ładowność 1000 kg i 2 miejsca ( siedzenia).

Należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Równocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że w znowelizowanej ustawie obowiązującej od 01.06.2005r została zmieniona definicja samochodu ciężarowego.I tak stosownie do treści art. 86 ust.3 (obowiązującego od 22.08.2005r) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3, 5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł.

Zgodnie z art.86 ust 4.przepis ust. 3 nie dotyczy: 1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest: a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lubb) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań - w myśl art.86 ust.5 ustawy o VAT. Natomiast ust.5a zobowiązuje do dodostarczenia tego zaświadczenia w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w art 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a § 4 i art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej. Zażalenie, zgodnie z art 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, paliwo, podatek od towarów i usług, samochód ciężarowy
Data aktualizacji: 29/01/2013 03:00:01

Urząd Skarbowy Białogard 78-200 ul. Mickiewicza 3

Zasięg terytorialny miasta Białogard, Swidwin gminy Białogard, Karlino, Tychowo, Brzeźno, Połczyn-Zdrój, Rąbino, Sławoborze, Swidwin powiaty białogardzki, świdwiński województwo zachodniopomorskie Konta bankowe CIT 70101015990176332221000000 VAT...

Dokumentowanie rozliczenia z tytułu podatku od nieruchomości oraz opłaty z tytułu użytkowa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment obniżenia podatny opodatkowania i podatku należnego na podstawie faktur korygujących

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W zakresie opodatkowania transakcji nabycia turbin wiatrowych wraz z montażem od kontrahen...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa

Ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wielokrotnie nowelizowaną, uregulowane zostały zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Udokumentowanie przychodu (KP potwierdzające przyjęcie czynszu od najemcy) z wynajmu lokali mieszkaniowych bez pisemnej umowy najmuCzy przedstawiona faktura jest wystawiona prawidłowo?Podstawa opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej (grunt + budynki). Możliwość zastosowania 99% rabatuCZY MOŻNA PRZYJAC, ŻE KURS BANKOWY TO FAKTYCZNIE ZASTOSOWANY KURS WALUTY?Czy nieodpłatne przekazanie środków transportu w użytkowanie wskazane w przedstawionym stanie faktycznym podlega odliczeniu w podatku VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.