Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Pytanie dotyczy kwestii skorygowania deklaracji dla podatku od towarów i usług po otrzymaniu faktur korygujących

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 21.02.2007r. (wpływ do tut. organu podatkowego 22.02.2007r.) uzupełniony pismem złożonym w dniu 15.03.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej skorygowania deklaracji dla podatku od towarów i usług po otrzymaniu faktur korygujących,

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa otrzymała od Zarządu Mienia Skarbu Państwa korekty faktur z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie gruntu w latach 2005 i 2006r. Faktury korygujące wystawiono w dniach 07.09.2006r. oraz 25.10.2006r., natomiast zostały doręczone 20.02.2007r.

Strona zwraca się z pytaniem czy w związku z otrzymaniem faktur korygujących należy skorygować deklaracje VAT w dacie otrzymania faktur korygujących czy w dacie ich wystawienia?

Zdaniem strony podatek naliczony należy skorygować w dacie otrzymania faktur korygujących tj. 20.02.2007r. w rozliczeniu za miesiąc luty lub w rozliczeniu za miesiąc następny.

Zgodnie z §17 ust.4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25. 05. 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. Nabywca otrzymujący fakturę korygującą, zgodnie z §17 ust.4 pkt 2 w/w rozporządzenia, jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego. Przepisu ust. 4 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której korekta dotyczy.

Biorąc pod uwagę w/w przepisy oraz opisany stan faktyczny należy stwierdzić, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa powinna uwzględnić faktury korygujące w rozliczeniu za miesiąc, w którym je otrzymała.
Słowa kluczowe: deklaracja korygująca, faktura korygująca, podatek od towarów i usług
Data aktualizacji: 03/01/2013 12:00:01

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów Warszawa 02-676 ul. Postępu 16A

Zasięg terytorialny miasta część gminy Warszawa miasta na prawach powiatu obejmująca dzielnicę Mokotów gminy powiaty województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 03101010100165482221000000 VAT 50101010100165482222000000 PIT 97101010100165482223000000...

Traktowanie odsprzedaży (refakturowania) mediów w podatku dochodowym od osób prawnych

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest wynajem pomieszczeń biurowych i magazynowych na własny rachunek. Oprócz czynszu i opłaty eksploatacyjnej Spółka fakturuje również niektóre media, takie jak: energia...

Prawo do odliczenia VAT-u zawartego na fakturze zakupu aparatu RTG

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

VAT - w zakresie możliwości obniżenia obrotu oraz kwoty podatku należnego na podstawie fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Termin odliczenia podatku naliczonego, gdzie faktura wystawiona i zapłacona w kwietniu, a...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Zastosowanie stawki podatku dla robót budowlano-montażowych związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnegoJaką stawkę VAt należy zastosować do prac remontowych wykonanych na zlecenie podmiotu polskiego na nieruchomosci połozonej na terytorium Ukrainy?Czy Stowarzyszenie ma prawo odliczyć podatek od towarów i usług z faktur dokumentujących wydatki na reprezentację ?Dotyczy przechowywania faktur elektronicznych przez podmiot zewnetrzny (na terenie Unii EuropejskiejJaki jest moment obowiązku podatkowego i ewidencjonowania oraz dokumentowania przeprowadzonych za pośrednictwem internetu transakcji sprzedaży ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.