Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Spółka prawidłowo nie dokonała odliczenia podatku VAT w całości bądź w części z faktury zakupu aparatu RTG

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2010 r. (data wpływu 13.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT w całości lub w części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT w całości lub w części.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zdrowotnych dla ludności w ramach spółki z o.o. Świadczone usługi zdrowotne objęte są zwolnieniem pod podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Poza podstawową działalnością w minimalnym stopniu Spółka świadczy usługi wynajmu części powierzchni Przychodni Zdrowia i w tym zakresie kwota obrotu wynosi poniżej 2 %. Spółka jest zgłoszona jako podatnik VAT czynny, sporządza deklaracje VAT- 7. Jednakże w związku ze świadczeniem usług zwolnionych od VAT oraz w stosunku do pozostałych usług na podstawie art. 90 ust 10 pkt 2 ustawy o VAT nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W 2006r. Spółka dokonała zakupu aparatu RTG, który to zakup w 85 % został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W związku z brakiem możliwości odliczenia części lub całości podatku VAT od faktury zakupu aparatu RTG Spółka wnioskowała o przyznanie dotacji w kwocie brutto faktury zakupu. Spółka otrzymała dotację. Pozostałe 15 % ceny nabycia zostało pokryte ze środków własnych spółki i stanowi to podstawę amortyzacji środka trwałego tj. aparatu RTG.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka w określonej sytuacji prawidłowo interpretuje przepisy ustawy o VAT i nie dokonała odliczenia podatku VAT w całości lub części od przyznanej dotacji (faktura zakupu aparatu RTG). Tym samym miała prawo wystąpienia o dotację w kwocie brutto (netto + VAT).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie miała możliwości odliczenia VAT w całości lub w części z uwagi na prowadzenie działalności związanej z usługami zdrowotnymi, ustawowo zwolnionymi od VAT oraz pozostałymi opodatkowanymi, których kwota obrotu nie przekracza 2%. Kwota wykazana w fakturach zwiększa pozycję kosztów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Art. 90 ust. 1 ustawy stanowi, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeśli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot o których mowa w ust. 1 to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem ust. 10.

Ponadto art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy określa, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego o której mowa w ust. 2.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na:świadczeniu usług zdrowotnych, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy (załącznik nr 4 poz. 9) są zwolnione od podatku od towarów i usług;oraz usługi wynajmu części powierzchni Przychodni Zdrowia, które w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu.Zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy usługi opodatkowane nie przekraczają 2% całego obrotu Spółki i dlatego zgodnie z art. 90 ust. 2 i ust. 10 pkt 2 ustawy Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do całej sprzedaży.

Należy uznać, iż zakup aparatu RTG na podstawie faktury VAT będzie służył sprzedaży zwolnionej z podatku i dlatego Spółce w myśl cytowanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej nabycie tego sprzętu.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Spółka prawidłowo nie dokonała odliczenia podatku VAT w całości bądź w części z faktury zakupu aparatu RTG.

Tut. Organ jednakże zauważa, że w przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 90 ust.1 ustawy o VAT, który stanowi, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Bowiem tak jak powyżej wskazano z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przy użyciu sprzętu RTG Wnioskodawca nie świadczy usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Ponadto należy wskazać, iż tut. Organ nie ma uprawnień do dokonywania oceny, czy Wnioskodawca miał prawo do wystąpienia o dotację w kwocie brutto. Bowiem powyższe winno wynikać z zasad realizowanego projektu.

Zatem należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: ochrona zdrowia, podatek naliczony, prawo do odliczenia, sprzedaż zwolniona, sprzęt
Data aktualizacji: 24/01/2013 06:00:01

CIT - w zakresie ustalania rozliczeń przychodów i kosztów realizacji kontraktu pomiędzy Li...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów...

Zniesienie współwłasności, obowiązek wystawienia faktury VAT tytułu otrzymanej dopłaty

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu dostawy wody...

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa jednolity tekst z 2005 r. Dz. U. nr 8, poz. 60 po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.06.2005 r. (data wpływu do Urzędu 17.06.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej...

Wystawianie faktur elektronicznych a podatek VAT

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Lubuski Urząd Skarbowy Zielona Góra 65-950 ul. Dr Pieniężnego 24

Zasięg terytorialny miasta gminy powiaty województwo lubuskie Konta bankowe CIT 38101017040059592221000000 VAT 85101017040059592222000000 PIT 35101017040059592223000000 budżetowe pozostałe 29101017040059592227000000 VAT-EU1 VAT-EU2 PIT-STD bank...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dokumentowanie usług wynajmowania nieruchomości na własny rachunekCzy premia pieniężna jest wynagrodzeniem za usługę i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?W jaki sposób należy dokumentować premie pieniężne?Miejsce świadczenia wykonywanych czynności i treść wystawianych faktur VATPrawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej udzielenie przez Spółkę premii pieniężnejCzy w ramach ulgi remontowej można odliczyć fakturę za wymiane okna pod tytułem "Faktura zaliczkowa"?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.