Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sposób dokumentowania otrzymywanych przez Wnioskodawcę od kontrahenta premii pieniężnych za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010r. (data wpływu 7 lipca 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 września 2010r. (data wpływu 20 września 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji otrzymanych premii pieniężnych za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów zakupionych od kontrahenta - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji otrzymanych premii pieniężnych za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów zakupionych od kontrahenta.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 września 2010r. (data wpływu 20 września 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-641/10/EA z dnia 3 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi sprzedaż detaliczną materiałów budowlanych i wykończeniowych między innymi: sucha zabudowa wnętrz, ocieplenia i tynki zewnętrzne.

Wnioskodawca zaopatruje się w towary handlowe u wielu dostawców na podstawie zawartych z nimi umów regulujących współpracę handlową. Umowy te regulują przede wszystkim kwestie związane z zakupem towarów handlowych. Ponadto umowy przewidują, iż Wnioskodawcy może zostać wypłacona premia pieniężna za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów od danego dostawcy. Premia ta jest kalkulowana jako odpowiedni procent wartości towarów zakupionych w danym okresie rozliczeniowym (miesięcznym, kwartalnym, rocznym). Nie jest ona związana z konkretną dostawą towarów, ale jest wynikiem wszystkich dostaw dokonanych przez dostawcę w danym okresie rozliczeniowym na rzecz Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zawarł między innymi umowę z kontrahentem, dotyczącą wypłaty bonusów w 2009 roku.

Umowa ta przewiduje, że za zwiększenie obrotów w 2009r. Kontrahent udzieli firmie bonusów (premii promocyjnych) w wysokości i na warunkach określonych w umowie.

Umowa określa, że Wnioskodawca jako Kupujący uzyskuje prawo do otrzymania bonusa za zakup w 2009r. towarów oferowanych przez kontrahenta po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zakupu towarów.

Premia ta jest kalkulowana jako odpowiedni procent wartości towarów zakupionych w 2009r. Po zakończeniu całego roku następuje rozliczenie bonusa w wysokości właściwej dla rzeczywiście zrealizowanego wolumenu sprzedaży. Warunkiem naliczenia bonusu jest terminowe opłacenie wszystkich faktur. Od sprzedaży nieopłaconej w terminie bonus nie przysługuje.

Umowa wskazuje, że kontrahent rozliczy bonus wyliczony na powyższych zasadach oraz poinformuje Kupującego o należnej za dany okres rozliczeniowy kwocie bonusa. Bonus będzie rozliczony w formie faktury VAT wystawionej przez Kupującego na Sprzedającego z podaniem w treści faktury sformułowania: Premia pieniężna (bonus) za 2009r. Jeśli w ciągu roku nastąpi zmiana przepisów finansowo-skarbowych rozliczenie bonusa może nastąpić w innej formie np. noty księgowej. Kwota bonusa będzie kompensowana z należnościami Kupującego.

Wnioskodawca nie świadczył żadnych czynności zmierzających do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży towarów i usług na rzecz kontrahenta. Z uwagi na brak świadczonych usług Wnioskodawca nie określił symbolu PKWiU.

Otrzymywane przez Wnioskodawcę premie pieniężne są uzależnione od realizowanych przez Wnioskodawcę obrotów wg ściśle określonych progów ich wartości, dokonanych w danym okresie rozliczeniowym (2009r.), tj. im wyższa wartość obrotów tym wyższa premia (wyższy procent). Premia ta jest kalkulowana na podstawie wartości obrotów z roku poprzedniego zakładając zwiększenie progów obrotów w 2009r. Wysokość obrotów uprawniających do otrzymania premii ustala kontrahent na podstawie rzeczywiście zrealizowanego wolumenu sprzedaży wynikających z faktur.

Pomiędzy kontrahentem a Wnioskodawcą z zawartej umowy nie wynika uzależnienie otrzymania premii pieniężnej od takich działań jak: dokonanie zakupu określonej wartości i ilości towarów w określonym czasie, odpowiednie eksponowanie towarów, posiadanie pełnego asortymentu towarów, reklama towarów. Z zawartej umowy wynika, iż warunkiem naliczenia premii pieniężnej jest jedynie terminowe opłacenie wszystkich faktur.

Wnioskodawca z uwagi na brak świadczenia usług nie ustalił w umowie zasad wynagradzania za te usługi.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na przyznany przez kontrahenta bonus (premia pieniężna) za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów zakupionych od kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym (za IV kwartał 2009r. wraz z wyrównaniem rocznym) i terminowe spełnienie świadczeń pieniężnych Kupujący (Wnioskodawca) prawidłowo postąpił wystawiając notę księgową.

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o postanowienia zawarte w umowie z kontrahentem wypłata premii pieniężnej za zrealizowanie określonego pułapu obrotów za dany okres rozliczeniowy i dokonanie terminowych płatności nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, o którym mowa art. 8 ust. 1, ani też nie jest rabatem, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług co w konsekwencji może być udokumentowane jedynie notami księgowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008r.), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

W celu intensyfikacji sprzedaży towarów, podatnicy podejmują różnorodne działania, w efekcie których, wypłacane są tzw. premie pieniężne.

W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą (dostawami), to nawet, jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawianej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą, która - zgodnie z § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia - powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia; dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem; kwotę i rodzaj udzielonego rabatu; kwotę zmniejszenia podatku należnego.Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy, należy uznać, iż w przedmiotowej sprawie otrzymanie przez Wnioskodawcę premii pieniężnych za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów zakupionych od kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym (za IV kwartał 2009r. wraz z wyrównaniem rocznym) i terminowe spełnienie świadczeń pieniężnych, nie będzie związane z jakimkolwiek świadczeniem usług przez Wnioskodawcę na rzecz dostawcy.

Jak wskazał bowiem Wnioskodawca, nie będzie on świadczył na rzecz dostawcy usług zmierzających do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży towarów i usług lub jakiejkolwiek innej usługi. Pomiędzy kontrahentem a Wnioskodawcą z zawartej umowy nie wynika uzależnienie otrzymania premii pieniężnej od takich działań jak: dokonanie zakupu określonej wartości i ilości towarów w określonym czasie, odpowiednie eksponowanie towarów, posiadanie pełnego asortymentu towarów, reklama towarów. Z zawartej umowy wynika, iż warunkiem naliczenia premii pieniężnej jest jedynie terminowe opłacenie wszystkich faktur. Wnioskodawca z uwagi na brak świadczenia usług nie ustalił w umowie zasad wynagradzania za te usługi.

Tym samym należy uznać, iż w tym konkretnym przypadku Wnioskodawca otrzymujący premie pieniężne nie świadczy na rzecz dostawcy, usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, w konsekwencji czynność ta u Wnioskodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Zatem Wnioskodawca, wyżej opisanego zdarzenia gospodarczego (otrzymania premii pieniężnej), nie może dokumentować fakturami VAT, bowiem - jak wynika z powołanego wyżej przepisu art. 106 ust. 1 ustawy o VAT - faktury są dowodem dokumentującym sprzedaż. W związku z powyższym gdy stwierdzono, iż w przedmiotowym przypadku nie doszło do świadczenia usług przez Wnioskodawcę na rzecz dostawcy, brak jest podstaw do wystawienia faktur VAT przez Wnioskodawcę.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż otrzymanie przez Wnioskodawcę premii pieniężnych nie rodzi u niego obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT, jak też nie skutkowało obowiązkiem dokumentowania tej czynności przez Wnioskodawcę dla celów tego podatku jakimikolwiek dokumentami.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że wypłata premii pieniężnej za zrealizowanie określonego pułapu obrotów za dany okres rozliczeniowy i dokonanie terminowych płatności nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Ponadto w świetle opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawionego przez Wnioskodawcę jako nabywcę a nie sprzedawcę, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sytuacji mamy jednak (wbrew stanowisku Wnioskodawcy) do czynienia z rabatem (bowiem otrzymywane przez Wnioskodawcę premie pieniężne są uzależnione od realizowanych przez Wnioskodawcę obrotów w danym okresie rozliczeniowym, a wysokość obrotów uprawniających do otrzymywania premii ustala kontrahent Wnioskodawcy na podstawie rzeczywiście zrealizowanego wolumenu sprzedaży wynikającego z faktur), którego udzielenie sprzedawca winien udokumentować fakturą korygującą.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż wypłata premii pieniężnej za zrealizowanie określonego pułapu obrotów za dany okres rozliczeniowy i dokonanie terminowych płatności nie jest rabatem, należało uznać za nieprawidłowe.

Odnośnie zaś stanowiska Wnioskodawcy, iż w przedmiotowej sprawie wypłata premii pieniężnej za zrealizowanie określonego pułapu obrotów za dany okres rozliczeniowy i dokonanie terminowych płatności może być udokumentowane jedynie notami księgowymi należy stwierdzić, iż brak jest przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT, dla takiego sposobu dokumentowania, niemniej należy zauważyć, iż nota księgowa nie jest dokumentem przewidzianym przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów.

W świetle powyższych wyjaśnień należy uznać, iż w zakresie podatku od towarów i usług Wnioskodawca nie jest zobowiązany do dokumentowania otrzymanych od kontrahenta premii pieniężnych notami księgowymi, przy czym brak jest przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT, dla takiego sposobu dokumentowania.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że w przedstawionym stanie faktycznym otrzymywane premie pieniężne mogą być udokumentowane jedynie notami księgowymi, należało uznać za nieprawidłowe.

Tym samym, oceniając całościowo, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Zauważyć należy, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę premii pieniężnej w sytuacji przedstawionej we wniosku. Interpretacja ta nie dotyczy natomiast skutków podatkowych wypłacania opisanej premii pieniężnej przez dostawcę Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych, o których mowa w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa, dla kontrahenta Wnioskodawcy wypłacającego te premie pieniężne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane, faktura korygująca, nota księgowa, obrót, podatek należny, podatek od towarów i usług, premia, premia pieniężna, umowa
Data aktualizacji: 26/12/2012 03:00:01

Czy podatek od towarów i usług może być naliczony od kwoty netto wystawianej na fakturze V...

Jednostka w dniu 25.05.2005 r. złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania czynności przez adwokatów na zlecenie sądu...

Wypłacaną premię pieniężną należy traktować jako rabat. Wnioskodawca powinien wystawić fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Stawka podatku właściwa dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru rozliczanej zaliczkowo

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Pytanie dotyczy kwestii ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji zdepo...

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.04.2007r. (data wpływudo tut. organu podatkowego 16.04.2007r.) w sprawie udzielenia...

Czy do wystawienia faktury wewnętrznej korygującej stosuje się kurs waluty z dnia wystawie...

Na podstawie art. 14a 4 w zw. z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem z dnia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Ewidencja sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej wpłat dokonywanych na rachunek bankowy, wydawanie paragonówWystawianie faktur elektronicznych z udziałem firmy zewnętrznejCzy fakturę powinnam wystawić w momencie wydania towaru agentowi, czy też w momencie rozliczenia się za sprzedane towary?Uznania czy premia za uzyskanie odpowiedniego poziomu obrotów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usługCzy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup środków trwałych?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.