Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sposób dokumentowania usług wykonywanych na podstawie zawartej umowy o dzieło

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 1 marca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania usług wykonywanych na postawie zawartej umowy - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 7 grudnia 2009 r. wpłynął wniosek, uzupełniony w dniu 1 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania usług wykonywanych na postawie zawartej umowy.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



W związku z wszczęciem przez Zarząd procedury wyłaniania ekspertów regionalnych, powoływanych w celu przeprowadzania rzetelnej i bezstronnej oceny merytorycznej projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), Instytucja Zarządzająca RPO prowadziła nabór kandydatów na ekspertów regionalnych (w dniach od 8 lutego 2008 r. do 12 marca 2008 r.). Zgodnie z Regulaminem wyłaniania ekspertów regionalnych do przeprowadzania oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach RPO", Komisja Kwalifikacyjna zweryfikowała pozytywnie Pana wniosek, jako kandydata na eksperta z zakresu analizy finansowej i ekonomicznej, pod kątem spełnienia warunków dotyczących wymaganego wykształcenia i doświadczenia. W dniu 22 lipca 2008 r. Zarząd zaakceptował Regionalną listę ekspertów, co było jednoznaczne z powołaniem m.in. Pana na stanowisko eksperta regionalnego w ww. dziedzinie, na czas realizacji RPO.



Jednocześnie zgodnie z Regulaminem wyłaniania ekspertów regionalnych ." o wpis na Regionalną listę ekspertów mogła ubiegać się osoba, która łącznie spełniła następujące warunki:

posiada wykształcenie wyższe i legitymuje się dyplomem magistra, inżyniera lub równorzędnym;posiada minimum 2-letnie udokumentowane doświadczenie zawodowe:kandydaci na ekspertów w ramach poszczególnych dziedzin - w zakresie danej dziedziny;kandydaci na ekspertów w ramach poszczególnych dziedzin - w zakresie danej dziedziny;kandydaci na ekspertów z zakresu analizy finansowej i ekonomicznej - w zakresie analizy finansowej lub ekonomicznej oraz wiedzę o zasadach finansowania projektów ze środków pochodzących z UE;kandydaci na ekspertów środowiskowych - w zakresie ochrony środowiska;korzysta w pełni z praw publicznych;ma pełną zdolność do czynności prawnych;nie była karana za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe;złożyła oświadczenie o gotowości do rzetelnej i bezstronnej oceny projektów.Ponadto, w odpowiedzi na ogłoszenie kandydaci składali wniosek o wpis na Regionalną listę ekspertów, który powinien zawierać:wypełniony formularz kwestionariusza osobowego (wraz z załącznikami, o których mowa w formularzu, potwierdzającymi posiadane umiejętności, doświadczenie, wiedzę, etc.);oświadczenie o gotowości do rzetelnej i bezstronnej oceny projektów;oświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne lub przestępstwa skarbowe oraz o korzystaniu w pełni z praw publicznych i posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

W wyniku wpisania na Regionalną listę ekspertów, od końca 2008 r. uczestniczył Pan w Komisjach Oceny Projektów, zawierając każdorazowo z Zarządem umowę o dzieło, której przedmiotem była ocena merytoryczna wniosków o dofinansowanie. Przeprowadzenie oceny merytorycznej polegało na analizie oraz sporządzeniu i przedstawieniu Zamawiającemu prawidłowej Karty oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektów, zgodnie z obowiązującym Regulaminem Komisji Oceny Projektów.

Zamawiający zastrzegł w umowie o dzieło, że W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, potwierdzonej złożonym oświadczeniem, że objęte umową czynności wchodzą w zakres działalności gospodarczej, podstawą wypłaty wynagrodzenia będzie prawidłowo wystawiona faktura VAT" oraz że Zapłata wynagrodzenia nastąpi na podstawie prawidłowo wystawionego przez Wykonawcę rachunku/faktury VAT, przelewem na jego rachunek bankowy".

Z dniem 2 września 2009 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej. Zakres świadczonych usług to: doradztwo ogólnobiznesowe dla przedsiębiorców, jednostek sektora publicznego oraz organizacji pozarządowych, w tym opracowywanie wniosków o dofinansowanie wraz z niezbędnymi załącznikami. Charakter zarejestrowanej działalności powoduje, że jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług i powinien wystawiać faktury VAT.



Zgodnie z zapisami umowy o dzieło zamawiający:

zobowiązuje się do udostępnienia wszelkich niezbędnych dokumentów oraz do zapewnienia organizacyjnych warunków wykonywania dzieła (pomieszczenia, materiały biurowe oraz obsługa Komisji Oceny Projektów). Z umowy wynika, iż Wszystkie materiały oraz dokumenty, jakie sporządzi Wykonawca stanowią własność Zamawiającego. Powyższe w praktyce oznacza, że ocenę projektów dokonuje się w siedzibie zamawiającego, przy udziale jednego z jego pracowników, pełniącego funkcję Sekretarza Komisji Oceny Projektów, którego rolą jest obsługa procesu oceny oraz zapewnienie warunków do zachowania pełnej bezstronności i obiektywności. za wykonane dzieło płaci wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 240 zł brutto, za jeden dzień pracy w Komisji Oceny Projektów. W praktyce oznacza to, że każda komisja trwa jeden dzień, więc wynagrodzenie w ramach jednej umowy o dzieło zawsze pozostaje na tym samym poziomie.w kwestii odpowiedzialności: zobowiązał Pana do zachowania w tajemnicy wszelkich danych związanych z umową o dzieło, do złożenia deklaracji poufności i bezstronności jako członka Komisji oraz braku możliwości powierzenia wykonywania zadań innej osobie. Umowa reguluje także kwestie naliczania kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Powyższe w praktyce oznacza, że lista członków Komisji jest utajniona i znana tylko i wyłącznie pracownikom Zarządu, bezpośrednio uczestniczącym w organizacji poszczególnych posiedzeń. Osoby składające wnioski nie posiadają i nie mogą posiadać wiedzy o tym, którzy eksperci dokonują oceny ich wniosków o dofinansowanie. Umowa o dzieło podpisywana jest na początku posiedzenia Komisji, zatem nie zdarzają się sytuacje aby wystąpiła kara umowna z tytułu odstąpienia lub opóźnienia wykonania dzieła. W przypadku, kiedy osoba składająca wniosek o dofinansowanie nie zgadza się z rozstrzygnięciem Instytucji Zarządzającej (jej wniosek nie otrzymał dofinansowania) może skorzystać z procedury odwoławczej, która jest opisana w Regulaminie naboru i oceny wniosków o dofinansowanie. Każdorazowo taka osoba składa protest na rozstrzygnięcie Instytucji Zarządzającej, a nie na rozstrzygnięcie konkretnego eksperta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) m.in. w zakresie opracowywania wniosków o dofinansowanie oraz ogólnie rozumianego doradztwa biznesowego oznacza, że jest Pan zobligowany do wystawania Zarządowi faktur VAT, zamiast jak dotychczas, rachunków do zawieranych umów o dzieło, w związku z pełnioną funkcją eksperta regionalnego oraz wykonywaniem dzieła w postaci oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie podczas uczestnictwa w Komisjach Oceny Projektów, zgodnie z odpowiednimi dokumentami programowymi Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.



Zdaniem Wnioskodawcy, Zarząd zgodnie z Regulaminem wyłaniania ekspertów regionalnych ." poszukiwał osób prywatnych, które mogłyby pełnić funkcje ekspertów w danej dziedzinie, a nie przedsiębiorców świadczących usługi oceny wniosków. Na podstawie Regulaminu, zarówno spółka kapitałowa bądź osobowa, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i podmiot funkcjonujący w innej formie prawnej, np. jednostka samorządu terytorialnego nie mogła ubiegać się o wpis na Regionalną listę ekspertów. Gdyby było inaczej, Zarząd zapewne mógłby wybrać w drodze zamówienia publicznego jeden lub kilka podmiotów, które świadczyłyby usługi oceny wniosków. W takim trybie wyłaniane są np. podmioty na potrzeby przeprowadzenia ewaluacji realizowanych lub zrealizowanych projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Zaznaczył Pan, że jeżeli Zarząd zdecydowałby się dokonać procedury wyboru wykonawcy świadczącego usługi oceny wniosków o dofinansowanie zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, kryterium doświadczenia (minimum 2-letnie udokumentowane doświadczenie zawodowe w zakresie analizy finansowej lub ekonomicznej oraz wiedza o zasadach finansowania projektów ze środków pochodzących z UE) dotyczyłoby podmiotu, a nie osoby. Oznacza to, iż indywidualne doświadczenie jako eksperta - członka zespołu merytorycznego, odpowiedzialnego za opracowanie wniosku o dofinansowanie, nie miałoby żadnego znaczenia, ponieważ owo doświadczenie musiałoby być doświadczeniem przedsiębiorcy. Opisana hipotetyczna sytuacja byłaby zatem zupełnie odwrotna w stosunku do obecnej, opisanej w stanie faktycznym.

Zauważył Pan, że nawet gdyby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozszerzył ofertę świadczonych usług o ocenę wniosków o dofinansowanie, to moc sprawcza takiej usługi nigdy nie będzie się równać z konsekwencjami, jakie wywiera ocena merytoryczna eksperta Komisji Oceny Projektów. Powodem tego jest fakt, iż oceniając wniosek jako przedsiębiorca mógłby Pan jedynie wydać opinię, że projekt spełnia wymogi RPO WiM oraz rekomendować go do dofinansowania, jako wybitnie wartościowy dla regionu. Nie dałoby to żadnego skutku w procedurze oceny wniosków, ponieważ rekomendacje, referencje bądź opinie podmiotów nie uczestniczących w ocenie wniosków, nie są uwzględniane w procedurze ich oceny jako wiążące. Z kolei oceniając wniosek jako ekspert wpisany na Regionalną listę ekspertów, przysługuje Panu prawo przyznania punktacji wg Karty oceny merytorycznej zerojednynkowej, a następnie punktowej. Suma punktów eksperta finansowo-ekonomicznego oraz pozostałych ekspertów (dziedzinowego i środowiskowego), wraz z sumą punktów przyznanych podczas oceny strategicznej przez Zarząd, stanowi podstawę do opracowania listy zatwierdzonych do dofinansowania wniosków, które otrzymały największą liczbą punktów.

Niezależnie zatem od zapisu w umowie o dzieło, mówiącego, iż w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, objęte umową czynności wchodzą w zakres działalności gospodarczej, a podstawą wypłaty wynagrodzenia będzie faktura VAT, uważa Pan, że na podstawie regulacji prawnych oraz dokumentów programowych, w szczególności Regulaminu wyłaniania ekspertów regionalnych ." nie zachodzą okoliczności na podstawie, których pełnienie funkcji eksperta oraz wykonywanie dzieła w postaci oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie, skutkowałoby powstaniem obowiązku wystawiania faktury VAT. Powyższe wywodzi Pan w szczególności na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w powiązaniu z art. 13 pkt 6 i pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).



Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl ust. 2 powołanego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednakże na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W rozumieniu z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9,

Natomiast z pkt 8 lit. a) powołanego artykułu wynika, iż za ww. przychody uważa się także przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Aby czynności osoby fizycznej nie były uznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie następujące warunki: przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykonujący czynności związany jest ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy tymi stronami co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. W przypadku, gdy wykonawcę będą łączyć z nabywcą więzy analogiczne, jak w przypadku stosunku pracy i tym samym nie będzie on ponosił ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywaniem czynności oraz będzie korzystał wyłącznie lub przede wszystkim, z organizacji lub infrastruktury podmiotu, na rzecz którego usługa jest świadczona, a odpowiedzialność za tę czynność w stosunku do osób trzecich będzie bezwzględnie ponosił zlecający, wówczas czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy zawartej z Zarządem, świadczy Pan jako ekspert z zakresu analizy finansowej i ekonomicznej, usługi polegające na przeprowadzaniu oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektów, realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Przeprowadzenie oceny polega na analizie oraz sporządzeniu i przedstawieniu Zamawiającemu prawidłowej Karty oceny merytorycznej wniosków, zgodnie z obowiązującym Regulaminem Komisji Oceny Projektów. W zawartej umowie określone zostały warunki wykonania czynności, czas trwania zlecenia, jak również kwota wynagrodzenia. Co do zasady umowa nie wskazuje wprost na zakres odpowiedzialności, ale - jak Pan wskazał - pełną odpowiedzialność za wykonaną pracę wobec osób trzecich ponosi wyłącznie zleceniodawca. Od września 2009 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie doradztwa ogólnobiznesowego dla przedsiębiorców, jednostek sektora publicznego oraz organizacji pozarządowych, w tym opracowywania wniosków o dofinansowanie wraz z niezbędnymi załącznikami, w związku z czym jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z uwagi na zapis zawarty w umowie, zgodnie z którym W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, potwierdzonej złożonym oświadczeniem, że objęte umową czynności wchodzą w zakres działalności gospodarczej, podstawą wypłaty wynagrodzenia będzie prawidłowo wystawiona faktura VAT, powziął Pan wątpliwość, czy ze względu na prowadzenie ww. działalności gospodarczej, zobligowany jest do wystawania Zarządowi Województwa faktur VAT.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że tak zawarta umowa pomiędzy Panem a Zarządem, spowodowała powstanie stosunku prawnego, w ramach którego zleceniobiorca związany jest ze zlecającym wykonanie czynności więzami prawnymi co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia, a także odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że czynności wykonywane przez Pana jako eksperta regionalnego, powołanego w wyniku zakończonej procedury wyłaniania ekspertów, wyznaczającej wykonawcę tych czynności, w warunkach i okolicznościach, o których mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług - nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Wykonywane przez Pan czynności w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, bowiem otrzymane przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a ze zlecającym wykonanie czynności jest Pan związany umową, co do warunków wykonania tych czynności oraz nie ponosi odpowiedzialności za ich wykonanie wobec osób trzecich.

W konsekwencji powyższego czynność, za którą otrzymuje Pan wynagrodzenie nie jest objęta opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług a tym samym nie jest Pan zobowiązany do wystawienia faktury VAT, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, działalność gospodarcza, działalność wykonywana osobiście, faktura VAT, osoby fizyczne, projekt, umowa o dzieło, umowa zlecenia
Data aktualizacji: 30/01/2013 06:00:01

Sposób dokumentacji otrzymanych premii pieniężnych przyznanych Wnioskodawcy przez kontrahe...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Przesyłania faktur drogą elektroniczną

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 200 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia całości podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług opodatkow...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy możliwe jest zamienne posługiwanie się nazwami na fakturach VAT?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy jako nabywca towarów i usług jestem obowiązany do weryfikacji stawki podatku VAt na fa...

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatek VAT wykazany w fakturze wystawionej przez podwykonawcę podlega odliczeniu, jeżeli usługa była wykonana w Słowacji?Czy faktury na zakup i faktury na sprzedaż wystawiane w Szwecji powinny być księgowane netto czy brutto?W zakresie sposobu wystawiania faktur za usługi księgowe świadczone dla przedstawicielstwa przedsiębiorcy zagranicznegoCzy wydatki na wypłatę bonusów kontrahentom będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów?Czy słusznym będzie opodatkowanie sprzedaży przedmiotowego samochodu w tzw. systemie marży, dokumentując ją fakturą VAT marża?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.