Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Sposób numeracji faktur VAT zgodny z ustawą o podatku VAT?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1, oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 05.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 05.05.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika tut. Urzędu z pytaniem: czy przedstawiony przez Pana w piśmie sposób numeracji faktur VAT "będzie zgodny z ustawą o podatku VAT" ?.Z ww. pisma wynika, iż obecnie wystawia Pan faktury VAT numerując je kolejno, natomiast zamierza zmienić sposób numeracji faktur "korzystając z kolejnych dni roku kalendarzowego licząc od 1 stycznia i tak np. pierwsza faktura wystawiona w dniu: 01.06.2005 r. będzie nosić numer FV 152/1/2005, druga faktura wystawiona w dniu: 01.06.2005r będzie nosić numer FV 152/2/2005, pierwsza faktura wystawiona w dniu: 02.06.2005 r. będzie nosić numer FV 153/1/2005, czwarta faktura wystawiona w dniu: 31.12.2005 r. będzie nosić numer FV 365/4/2005"

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 o art. 120 ust. 16.Rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania, oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971 ) Minister Finansów określił w § 12 ust. 1 obowiązkowe pozycje jakie winna zawierać faktura VAT. W treści § 12 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia wymienia się jako pozycję obowiązkową faktury VAT m.in. numer kolejny faktury.Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż zarówno ustawa z dnia: 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie precyzują sposobu numeracji faktur VAT, jedynym wymogiem jest zachowanie kolejności w nadawanych im numerach co wynika z § 12 ust. 1 pkt 3 wyżej cyt. Rozporządzenia.

Zgodnie natomiast z art. 22 (3) (b) - Szóstej dyrektywy - Rady Wspólnoty Europejskiej obowiązkową adnotacją na fakturze, która musi zostać umieszczona dla celów podatku od wartości dodanej jest m.in. liczba porządkowa, nadawana w ramach jednej lub kilku serii, pozwalająca na jednoznaczną identyfikację faktury.W związku z tym, iż przedstawiony przez Pana sposób numeracji faktur VAT spełnia warunek kolejności zgodny jest z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług, zatem stanowisko wyrażone w piśmie z dn. 05.05.2005 r. jest słuszne pod względem prawnym.

Powyższa interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani tez nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.POUCZENIENa powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Słowa kluczowe: faktura vat, numer
Data aktualizacji: 29/11/2012 21:28:05

Czy istnieje możliwość zaliczenia poniesionego wydatku na zakup towaru w ciężar kosztów uz...

Na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 17 listopada 2006 r. wniesionego przez .na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w...

Czy Wnioskodawczyni może wliczyć w koszty wydatek poniesiony za usługę pośrednictwa w sprz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie usług polegających na wynajmie sal kinowych, teatralnych amfiteatrów oraz pr...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dostawa towarów i obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy prawidłowości określenia nabywców w fakturze VAT wystawionej przez Urząd Miejski w...

Działając na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 29 stycznia 2007r. na postanowienie...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy faktura VAT dokumentująca eksport towarów musi zawierać NIP nabywcy eksportowanych towarów, mającego siedzibę poza terytorium krajuVAT - w zakresie prawa do obniżenia kwoty podaku należnego bez obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującejCzy Wnioskodawca prawidłowo uznaje świadczone usługi jako zwolnione od podatku?Od jakiej daty należy skorygować faktury sprzedaży?Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług reklamy związany wyłącznie ze sprzedażą opodatkowanąCzy można uznać za dowód księgowy fakturę wydrukowaną ze strony internetowej kontrahenta bez podpisu lub przesłanej pocztą elektroniczną?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.