Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sposób przechowywania oświadczeń wynikających z art. 89 ust. 5 ustawy akcyzowej w przypadku faktur wystawianych w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 16.03.2010 r. (data wpływu 29.03.2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19.05.2010 r. (data wpływu 24.05.2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3-443-309/10-2/JK z dnia 17.05.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sposobu przechowywania oświadczeń wynikających z art. 89 ust. 5 ustawy w przypadku faktur wystawianych w formie elektronicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.03.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sposobu przechowywania oświadczeń wynikających z art. 89 ust. 5 ustawy w przypadku faktur wystawianych w formie elektronicznej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19.05.2010 r. (data wpływu 24.05.2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3-443-309/10-2/JK z dnia 17.05.2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka w ramach optymalizacji funkcji administracyjnych w Spółce zamierza wdrożyć funkcjonalność wystawiania, przesyłania oraz przechowywania faktur w formie elektronicznej. Wdrażana funkcjonalność spełniać będzie wszystkie normy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005 r. Nr 133 poz. 1119). (dalej: Rozporządzenie w sprawie e-faktur).

Rozporządzenie w sprawie e-faktur określa zasady wystawiania, przesyłania oraz przechowywania faktur, faktur korygujących oraz duplikatów faktur nie precyzuje natomiast zasad ewidencji, przesyłania oraz przechowywania dokumentów nie będących fakturami, a które zgodnie z odrębnymi przepisami prawa w tym ustawy o podatku akcyzowym, powinny być załączone do kopii faktury.

Zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3 poz. 11 zwana dalej: ustawa akcyzowa) sprzedawca wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15, jest obowiązany w przypadku sprzedaży:osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia (dalej: Oświadczenie), że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15;osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15; oświadczenie to powinno być załączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż.Zgodnie z art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej otrzymane od nabywcy Oświadczenie, powinno być dołączone do kopii faktury.

Zasady wystawiania faktur oraz faktur korygujących VAT reguluje przepis § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212 poz. 1337 ze zm.: dalej Rozporządzenie w sprawie faktur).

Przywołany przepis stanowi, że faktury oraz faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Oryginał faktury oraz faktury korygującej powinien zawierać wyraz ORYGINAŁ a kopia faktury i faktury korygującej - wyraz KOPIA.

Powyższe zasady wystawiania faktur VAT nie dotyczą faktur wystawianych w formie elektronicznej. W przypadku tych faktur sprzedawca przesyła je nabywcy, zachowując je jednocześnie w swojej dokumentacji (§ 19 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur).

Chcąc wypełnić zawarte w art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej warunki Spółka rozważa dwie alternatywne metody ich spełnienia:Poprzez pozyskiwanie i przechowywanie Oświadczeń bez fizycznego ich załączania do wydruku obrazu faktury, przy zapewnieniu pełnej ich identyfikacji oraz przypisania do faktur, których dotyczą.Poprzez załączenie Oświadczenia w formie papierowej do wydruku z systemu obrazu faktury wystawionej w formie elektronicznej.W związku z powyższym zadano następujące pytania.Czy wobec faktu, że w przypadku faktur wystawianych w formie elektronicznej, ustawodawca nie przewiduje wystawiania kopii faktur (§ 19 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur) odrębne od faktur pozyskiwanie i przechowywanie Oświadczeń w formie papierowej wraz z ich precyzyjnym przypisaniem do faktur wystawionych w formie elektronicznej wypełnia dyspozycje przepisów art. 89 ust. 5 i 6 ustawy akcyzowej.Czy wydruk wystawionej w formie elektronicznej faktury VAT stanowi kopię faktury w rozumieniu art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej.Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie przedstawione przez nią metody pozyskiwania i przechowywania Oświadczeń należy uznać za prawidłowe.

Przedstawiona w pkt 1 metoda przechowywania Oświadczeń jako dokumentów nie dołączonych do kopii faktur, wynika z faktu, że przepisy Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur oraz względy techniczne nie przewidują wystawiania kopii faktur dla faktur wystawianych w formie elektronicznej.

Zatem w takim przypadku, dokonując wykładni przepisu art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej w zakresie dołączania Oświadczeń do kopii faktury należy kierować się wyłącznie wykładnią systemową oraz celowością tegoż przepisu. Przyjęcie wyłącznie wykładni językowej prowadziłoby do wniosków sprzecznych z zasadami logiki i doświadczenia życiowego - brak jest bowiem możliwości fizycznego połączenia dokumentu papierowego (Oświadczenia) z nieistniejącą kopią faktury bądź z plikiem elektronicznym.

Zdaniem Spółki celem przepisu art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej jest zapewnienie ścisłej ewidencji Oświadczeń pozyskanych od nabywców wyrobów akcyzowych wraz z ich przypisaniem do konkretnych dostaw tych wyrobów, potwierdzonych fakturami wystawionymi przez Spółkę.

Opisana przez Spółkę metoda pozyskiwania Oświadczeń oraz fakturowania dostaw wyrobów akcyzowych, w sposób jednoznaczny przypisuje Oświadczenia do konkretnych dostaw. Wystawiana faktura VAT, potwierdzająca dostawę wyrobów akcyzowych, dla której obligatoryjne jest Oświadczenie nabywcy, każdorazowo zawiera w swej treści numer i datę złożonego Oświadczenia. Tym samym Spółka, stosując opisany powyżej model archiwizacji spełnia wymogi art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej.

Dołączenie Oświadczenia do kopii faktury nie musi zdaniem Spółki oznaczać fizycznego połączenia obu dokumentów, lecz oznacza możliwość ich pełnej wzajemnej identyfikacji i powiązania.

§ 19 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie faktur stanowi, iż w przypadku faktur wystawianych w formie elektronicznej sprzedawca przesyła jej nabywcy, zachowując je jednocześnie w swojej dokumentacji.

Jako zachowanie faktury wystawionej w formie elektronicznej Spółka rozumie zachowanie jej w systemie informatycznym, zgodnie z wymogami § 6 Rozporządzenia w sprawie e-faktur.

Zdaniem Spółki wydrukowany obraz faktury VAT wystawionej w formie elektronicznej stanowić może kopię faktury w rozumieniu art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej.

Dołączenie Oświadczenia w formie papierowej do wydrukowanego obrazu faktury stanowi tym samym spełnienie wymogów art. 89 ust. 6 ustawy akcyzowej.

Rekapitulując, Spółka stwierdza, że wdrażając system wystawiania faktur w formie elektronicznej pragnie wypełnić wszystkie nałożone na nią prawem obowiązki w zakresie ewidencji, przesyłania oraz przechowywania faktur oraz dokumentów im towarzyszących.

Odnosząc się do przypisania Oświadczeń do konkretnych dostaw, potwierdzonych fakturą Spółka pragnie zaznaczyć, iż opisane przez nią metody zapewniają w sposób kompletny pełną identyfikację Oświadczeń oraz przypisanych do nich faktur wystawionych w formie elektronicznej.

Spółka stoi zatem na stanowisku, że obie przedstawione przez nią metody przechowywania Oświadczeń spełniają wymogi art. 89 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura elektroniczna, oświadczenia, podatek akcyzowy
Data aktualizacji: 16/10/2013 09:00:01

Możliwość dokumentowania fakturą VAT wynajmu komina pod budowę nadajnika telefonii komórkowej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Września 62-300 ul. Warszawska 26

Zasięg terytorialny miasta gminy Kołaczkowo, Miłosław, Nekla, Pyzdry, Września powiaty wrzesiński województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 77101014690009092221000000 VAT 27101014690009092222000000 PIT 74101014690009092223000000 budżetowe...

Czy można odliczać podatek VAT z faktur dokumentujacych zakup części zamiennych zwiazanych...

W złożonym wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Podatnik informuje, że posiada samochód ciężarowy marki Lublin izoterma o dopuszczalnej ładowności 1000 kg. Auto to posiada zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym...

Urząd Skarbowy Kłobuck 42-100 ul. Rynek 13

Zasięg terytorialny miasta gminy Kłobuck, Krzepice, Lipie, Miedźno, Opatów, Panki, Popów, Przystajń, Wręczyca Wielka powiaty kłobucki województwo śląskie Konta bankowe CIT 45101012120015312221000000 VAT 92101012120015312222000000 PIT...

Obowiązek sporządzania not korygujących

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W jaki sposób opodatkować i wystawić faktuę VAT dokumentującą sprzedaż pawilonu handlowego wraz z działką?Czy kwota opłaty za zastępstwo procesowe powinna być powiększona o stawkę podatku VAT?W zakresie ustalenia miejsca świadczenia dla usług świadczonych na przełomie roku 2009/2010Czy należy odprowadzić od faktury za wynajem konteneru od kontrahenta zagranicznego podatek zryczałtowany i w jakiej wysokości?Czy podane sposoby potwierdzenia odbioru faktury korygującej są poprawne?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.