Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Wpływ przeniesienia ryzyk na nabywcę (Incoterms) na termin powstania obowiązku podatkowego w WDT, w sytuacji nie wystawienia faktury sprzedaży

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2007 r. (data wpływu 6 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży wyrobów/towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nabywcami wyrobów/towarów w znacznej części są podmioty zagraniczne, dlatego też z uwagi na specyficzne uwarunkowania obrotu towarowego z zagranicą, stosowane są przez Spółkę bazy dostawy w oparciu o Incoterms, które stanowią zbiór standardów wydawanych przez Międzynarodową Izbę Handlową, stosowanych w międzynarodowych transakcjach sprzedaży towarów. Incoterms określają m.in. rodzaje kosztów, które ponosi strona sprzedająca i strona kupująca (np. która ze stron transakcji ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie związane z wydanym towarem, koszty transportu, cła itp.) oraz określają rodzaje ryzyka, które występują dla sprzedawcy i nabywcy, w związku z określeniem warunków sprzedaży na podstawie danej formuły Incoterms.

Na przykład w przypadku dostawy:na warunkach DDU - ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru przechodzi ze sprzedającego na kupującego w momencie, gdy towar postawiony jest do dyspozycji kupującemu w oznaczonym miejscu przeznaczenia i w uzgodnionym terminie lub okresie. Ponadto kupujący ponosi dodatkowe ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru, jeśli nie załatwił formalności importowych lub gdy nie zawiadomił sprzedającego o terminie i miejscu przyjęcia dostawy (pod warunkiem, że towar został należycie wyodrębniony jako przedmiot umowy), na warunkach FOB - sprzedający jest zobowiązany dostarczyć towar przewoźnikowi wyznaczonemu przez kupującego. Koszty dostawy, na zasadniczej drodze przewozu, nie są opłacone przez sprzedającego. Po wydaniu towaru przewoźnikowi, ryzyko przechodzi na kupującego.W praktyce Spółki zdarza się, że w przypadku sprzedaży towarów na bazie np. DDU, wydanie wyrobów/towarów z magazynu Spółki następuje w danym miesiącu (np. 30 lipca 2007 r.), natomiast towar postawiony jest do dyspozycji nabywcy w następnym miesiącu (np. 2 sierpnia 2007 r.).

Podobna sytuacja może się zdarzyć w przypadku załadunku wyrobów/towarów na statek (np. warunki FOB). Przykładowo: wydanie towarów/wyrobów z magazynu Spółki ma miejsce 30 lipca 2007 r., zaś ich załadunek na statek przewoźnika wyznaczonego przez kupującego dokonany jest 1 sierpnia 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku WDT data przeniesienia ryzyka na nabywcę - według reguł handlowych Incoterms - determinuje termin powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w sytuacji, gdy sprzedający nie wystawił faktury sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy ryzyko - zgodnie z przyjętymi formułami handlowymi Incoterms - przechodzi na kupującego później niż w dacie wydania towarów z magazynu, obowiązek podatkowy w WDT będzie występował w terminie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do przejścia ryzyka na nabywcę.

Powyższe stanowisko wynika z definicji WDT. Zgodnie z nią, dla potwierdzenia faktu, że dana transakcja stanowi WDT wymagany jest wywóz towarów (określony przepisem) w wykonaniu czynności określonych w art. 7, a więc czynności powodujących przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Zgodnie z regułami Incoterms data przejścia ryzyka na nabywcę wyznacza termin, w którym następuje przeniesienie na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W konsekwencji data przejścia ryzyka, a nie wydania towarów z magazynu Spółki, wyznacza datę dostawy, która decyduje o dacie powstania obowiązku podatkowego w WDT, w przypadku, gdy sprzedawca przed datą powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, nie wystawił faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 13 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

W myśl art. 13 ust. 3 ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów - art. 20 ust. 1 ustawy - obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Z przedstawionych przepisów ustawy wynika, iż aby uznać dokonaną czynność za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (pomijając przypadek wskazany w art. 13 ust. 3 ustawy), nie wystarczy tylko fakt wydania towarów z magazynu, bądź wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego. Czynność ta następuje w wyniku dokonania dostawy towarów, czyli musi dojść do przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotowym towarem jak właściciel. Natomiast moment dokonania dostawy towarów ma bezpośredni wpływ na określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż dokonuje ona dostaw wyrobów/towarów zgodnie z regułami Incoterms.

Mianem Incoterms określa się zbiór ustalonych formuł handlowych, regulujących relacje i obowiązki pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Formuły te w znaczący sposób redukują nieporozumienia wynikające z różnych interpretacji umów handlowych oraz braku precyzyjnej znajomości praktyk handlowych.

Wnioskodawca w złożonym wniosku przedstawił dwa rodzaje dostaw, dokonywanych wg różnych reguł Incoterms:z grupy D (gdzie sprzedający ponosi koszty i ryzyko dostarczenia towarów do określonego miejsca przeznaczenia) wg formuły DDU, polegającej na tym, iż sprzedający wypełnia swoje obowiązki z chwilą dostarczenia towaru na środek transportu do określonego miejsca przeznaczenia, natomiast wyładunek ze środka transportowego oraz opłata celna należą już do obowiązków kupującego;z grupy F (gdzie sprzedający nie opłaca zasadniczych kosztów przewozu) wg formuły FOB, polegającej na tym, iż sprzedawca dostarcza towar do określonego miejsca załadunku w określonym czasie, dokonuje odprawy celnej eksportowej oraz ponosi odpowiedzialność za towar do chwili przekroczenia linii nadburcia statku. Natomiast kupujący zawiera umowę o przewóz morski oraz informuje sprzedającego o nazwie statku, miejscu i terminie załadunku.Należy zwrócić uwagę, iż analiza formuł Incoterms nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którą Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek Zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zdaniem Wnioskodawcy, data przejścia ryzyka na nabywcę towarów wyznacza termin, w którym występuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, co wyznacza datę dokonania dostawy towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Zainteresowanego oraz przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdza się, że warunki dostawy wg Incoterms wpływają na moment przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, co ma wpływ na ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.).

Natomiast art. 20 ust. 2 ustawy stanowi, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 1 (15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów), podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a także w dniu wydania interpretacji w zakresie zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dostawa towarów, dostawa wewnątrzwspólnotowa, moment powstania obowiązku podatkowego, obowiązek podatkowy, podatek od towarów i usług, przeniesienie prawa własności
Data aktualizacji: 28/12/2012 09:00:01

Opodatkowanie i dokumentowanie czynności, za które otrzymywana będzie premia pieniężna

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Określenie terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania...

Prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturach wystawianych przez kontrahentów, kt...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy otrzymane odsetki od należności przeterminowanych są opodatkowane zryczałtowanym podat...

W dniu 12.08.2005r. wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym odsetek od należności przeterminowanych...

Opodatkowanie usługi architektonicznej świadczonej poza granicami kraju

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Kiedy można odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej w 2004 r. jeżeli towar otrzymano w roku 2003 r.?Czy fakturę wystawioną w styczniu 2006 r. za usługi wykonane w grudniu 2005 r. należy zaliczyć do przychodów roku 2005?W/s prawidłowości przyjętego wzoru fakturyMożliwość wystawienia faktury VAT osobie fizycznej po upływie 3 miesięcy od zdarzeniaCzy podatek VAT na fakturach dotyczących zakupu lawet można odliczyć od podatku należnego?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.