Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Zasady opodatkowania i dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2008r. (data wpływu 29 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłacanych Klientom premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłacania Klientom premii pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca/Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizowania kampanii reklamowych. Spółka otrzymuje od Klientów zlecenia polegające na świadczeniu pomocy przy opracowywaniu i przeprowadzeniu kampanii, a następnie nabywa od dostawców mediów (Kontrahentów) odpowiednią ilość czasu antenowego w telewizji, radiu lub powierzchni reklamowej w prasie/reklamie zewnętrznej, etc. Zgodnie z zapisami umów, które są podpisane z dostawcami mediów, Spółka uprawniona jest do otrzymywania od nich premii pieniężnych, gdy wartość zleceń złożonych przez Wnioskodawcę przekroczy w ciągu ustalonego okresu czasu (np. roku) pewne progi kwotowe. Zasady udzielania powyższych premii są szczegółowo określone w powyższych umowach i mogą stanowić w szczególności określony procent wartości netto dokonanych zakupów u określonego Kontrahenta.

Natomiast na podstawie porozumień/umów zawartych z niektórymi Klientami, Spółka zwraca im premie pieniężne otrzymane od dostawców mediów w części przypadającej na danego Klienta, za złożone przez tego Klienta zlecenia i zrealizowany przez Spółkę w mediach obrót w danym roku kalendarzowym.

Ww. premia pieniężna dla Klienta traktowana jest jako wynagrodzenie za usługę, zgodnie z wyjaśnieniem Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r. nr PP3-812/1222/2004/AP/4026 w sprawie premii pieniężnych wypłacanych nabywcom. W związku z powyższym, Klienci wystawiają faktury VAT na rzecz Spółki z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wypłacane/zwracane Klientom przez Spółkę premie pieniężne (za złożone przez nich zlecenia, mające wpływ na dostarczony i zrealizowany obrót z dostawcami mediów) podlegają opodatkowaniu VAT, gdyż stanowią one wynagrodzenie za czynność opodatkowaną VAT na mocy ustawy o VAT.

Zdaniem wnioskodawcy zamówienia złożone przez Klientów Spółki wpływają na wartość zleceń złożonych przez Wnioskodawcę u dostawców mediów, a tym samym na wysokość premii pieniężnych otrzymywanych przez Spółkę od Kontrahentów. Zamówienia te decydują o dostarczonym i zrealizowanym przez Spółkę obrocie i mają na niego bezpośredni wpływ. Otrzymanej przez Spółkę od dostawców mediów, a zwracanej Klientom premii nie można odnieść do konkretnych dostaw. Premia pieniężna związana pozostaje zatem ze ściśle określonymi przez obie strony stosunku prawnego zachowaniami nabywcy.

W ocenie Spółki istnieją zatem podstawy do uznawania zachowań Klienta jako usługi, a wypłacanie/zwracanie przez Spółkę przedmiotowej premii pieniężnej jest rodzajem wynagrodzenia za określone zachowanie się nabywcy w stosunku do sprzedawcy. Należy je uznać za świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT. Ponadto zgodnie z art. 106 ust. 1 Ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust.10 i art. 120 ust 16.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sytuacji otrzymanie premii pieniężnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych tj. według 22% stawki podatku VAT oraz powinno być udokumentowane poprzez wystawienie przez świadczącego usługę faktury VAT na rzecz nabywcy usługi tj. Spółki będącej Wnioskodawcą w niniejszej sprawie.

Spółka w takiej sytuacji ma prawo przyjąć fakturę VAT, a następnie zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 i 2 Ustawy o VAT, skorzystać z przysługującego jej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturze dokumentującej wypłaconą na rzecz Klienta premię pieniężną.

Wnioskodawca wskazuje, iż nadal w obrocie funkcjonuje interpretacja Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004r. nr PP3-812/1222/2004/AP/4026.

Spółka ponadto otrzymała interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 czerwca 2008r. nr IP-PP2-443-546/08-2/SAP, z której wynika, że premie pieniężne otrzymywane przez Spółkę od jej Kontrahentów za dokonanie przez Spółkę określonej ilości zakupów, a w szczególności za przekroczenie danego progu kwotowego zakupów w ciągu ustalonego okresu czasu są wynagrodzeniem za określone zachowanie się Wnioskodawcy i należy je uznać za świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Rozpatrując powołane wyżej przepisy należy uznać, iż każde odpłatne świadczenie na rzecz innego podmiotu polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę, a odbiorcą i w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są nabywcom tzw. premie pieniężne. Skutki podatkowe wypłaconych premii pieniężnych są uzależnione od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp. W przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jako rabat, podlegający uregulowaniom wynikającym z art. 29 ust. 4 ustawy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy.

W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę, np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób - wówczas wypłacane premie nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich sytuacjach należy uznać, iż wypłacony bonus pieniężny związany jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Wnioskodawca otrzymuje od swoich Kontrahentów premie pieniężne, które przyznawane są (zgodnie z zapisami umów) gdy wartość zleceń złożonych przez Wnioskodawcę w ciągu ustalonego okresu (np. roku) przekroczy pewne progi kwotowe. Wnioskodawca również wypłaca swoim Klientom, w oparciu o zawartą umowę, premię pieniężną. Premie dla Klientów wypłacane są, w następstwie premii otrzymanej od Kontrahentów, w części przypadającej na danego Klienta i uzależnione są od ilości złożonych przez danego Klienta zleceń i w związku z tym od zrealizowania określonych pułapów obrotów w okresie danego roku kalendarzowego.

A zatem wypłacana przez Wnioskodawcę premia pieniężna nie jest związana z żadną konkretną dostawą i nie ma charakteru dobrowolnego, bowiem jest uzależniona od konkretnego zachowania Klienta tj. złożenia przez niego określonej ilości zleceń i w ten sposób zrealizowania określonych pułapów obrotów. Wypłacana premia stanowi rodzaj wynagrodzenia za świadczone na rzecz Spółki usługi. Zatem pomiędzy stronami istnieje więź o charakterze zobowiązaniowym, która na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stanowi świadczenie usług za wynagrodzeniem, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle powyższego zachowanie Klienta polegające na osiągnięciu określonego w umowie pułapu obrotów w określonym czasie należy uznać za świadczenie usług i opodatkować podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, tj. wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy. Usługi powyższe winny być udokumentowane poprzez wystawienie faktury przez świadczącego usługę, tj. Klienta, na rzecz nabywcy usług wypłacającego premię pieniężną, tj. Wnioskodawcy, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w zakresie stanu faktycznego dotyczącego prawa do odliczenia podatku naliczonego został rozstrzygnięty w odrębnej interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, faktura VAT, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 14/01/2013 00:00:01

Drugi Urząd Skarbowy Bydgoszcz 85-822 ul. Wojska Polskiego 20B

Zasięg terytorialny miasta części miasta na prawach powiatu - Bydgoszcz, pod nazwami: Biedaszkowo, Czersko Polskie, Glinki, Górzyskowo, Kapuściska, Łęgnowo, Stare Miasto łącznie z Wyspą Młyńską, Szwederowo, Wyżyny, Wzgórze Wolności gminy powiaty...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wykonanie usług marketing...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Co musi zawierać prawidłowo wystawiona faktura

Tylko poprawnie wystawiona faktura daje możliwość odliczenia określonego na niej podatku od towarów i usług. Ważne więc, by dokładnie sprawdzać, czy otrzymywane przez nas faktury spełniają wszystkie wymogi. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży...

Możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, które dokumentują udzielone przez...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy korekty podatku naliczonego należy rozliczyć w okresie, w którym nabywca otrzymał fakt...

Zgodnie z 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Uznanie za import usług przejazdu przez most i autostradę na terytorium innego państwa niż terytorium krajuOdliczenie podatku wynikającego z faktur dotyczących napraw i bieżącego utrzymania samochoduWystawienie faktury VAT za wykonanie usługiCzy czynsz inicjalny oraz opłatę manipulacyjną można jednorazowo zaksięgować w koszty uzyskania przychodu zgodnie z datą wystawienia faktury VAT?Zastosowanie art.108 ustawy o VAT w przypadku wystawienia tzw. pustych faktur
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.