Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Zastosowanie stawki podatku dla robót budowlano-montażowych związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko, Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2010r. (data wpływu do tut. organu 14 lipca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku dla robót budowlano-montażowych związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego (PKOB 11), w skład których wchodzą następujące roboty:demontaż starej opaski wokół budynku mieszkalnego, rozebrania obrzeży, profilowanie i zagęszczenie podłoża, zagęszczenie warstwy odsączającej, położenie nowej nawierzchni z kostki brukowej wraz z obrzeżami, demontaż ścieków z elementów betonowych oraz ułożenie nowych (jako odwodnienie dachu budynku poprzez przedłużenie rury spustowej- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku do usług polegających zastosowania stawki podatku dla robót budowlano montażowych związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego (PKOB 11), w skład których wchodzą następujące roboty: demontaż starej opaski wokół budynku mieszkalnego, rozebrania obrzeży, profilowanie i zagęszczenie podłoża, zagęszczenie warstwy odsączającej, położenie nowej nawierzchni z kostki brukowej wraz z obrzeżami, demontaż ścieków z elementów betonowych oraz ułożenie nowych (jako odwodnienie dachu budynku poprzez przedłużenie rury spustowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

X Sp. z o.o. w B. ogłosiła przetarg nieograniczony pn.: .

W zakresie robót budowlanych dotyczących termomodernizacji tego budynku występują roboty opisane w przedmiarze inwestorskim jako dział opaska i odwodnienie.

Celem tych robót jest:Demontaż starej opaski wokół budynku mieszkalnego, rozebrania obrzeży, profilowanie i zagęszczenie podłoża, zagęszczenie warstwy odsączającej, położenie nowej nawierzchni z kostki brukowej wraz z obrzeżami.Demontaż ścieków z elementów betonowych oraz ułożenie nowych (jako odwodnienie dachu budynku poprzez przedłużenie rury spustowej; funkcję tą określa projekt budowlany termomodernizacji - dop. wł.). Pkt 1 określają poz. nr 6, 7, 9.10, 11, 12 a pkt 2 poz. 8 i 13 przedmiaru inwestorskiego (w załączeniu).W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z ujęciem ww. robót w zakresie termomodernizacji kompleksowej budynku mieszkalnego (PKOB11), należy je opodatkować całościowo wraz z robotami termomodernizacyjnymi jedną stawką VAT w wysokości 7%, czy też należy ten zakres robót (wg pkt 1 i 2 wyszczególnione w części F 54) wydzielić z ogólnego całościowego zakresu robót termomodernizacyjnych i opodatkować je stawką VAT w wysokości 22% (jako roboty infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu).

Zdaniem Wnioskodawcy, opierając się na interpretacjach m.in. IBPP1/443-503/09/EA z dnia 9 lipca 2009r., IBPP2/443-742/09/WN z dnia 7 grudnia 2009r., IBPP1/443-842/08/AS z dnia 24 września 2008r. uważamy, iż niedopuszczalne jest w tym konkretnym przypadku zastosowanie jednej zblokowanej stawki VAT (7%), gdyż w zakresie robót występują także roboty do których przynależna jest stawka VAT 22%. W tym konkretnym przypadku wg nas robotami tymi są określone przez Zamawiającego w przedmiarach inwestorskich roboty pn. opaska (pkt 1 wyszczególniony w części F 54), natomiast pn. odwodnienie (pkt 2 wyszczególniony w części F 54) - ze względu na funkcje odwodnienia dachu powinny zostać jednak jako opodatkowane stawką VAT 7%, pomimo iż roboty te także wykonywane będą poza bryłą budynku a elementy odwadniające nie będą z nią związane fizycznie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Stawka podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w samej ustawie, jak też w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Podkreślić przy tym należy, iż jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w cyt. ustawie o VAT oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, w myśl ust. 12a cyt. wyżej art. 41, obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy, nie zalicza się:budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2; lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy o VAT, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Ponadto, zgodnie z § 37, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010r., rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), w okresie do dnia 31 grudnia 2010r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12-w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Przy czym 7% stawka podatku od towarów i usług, znajduje zastosowanie w odniesieniu do budowy a także robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych w obiektach budownictwa mieszkaniowego lub ich części, natomiast nie dotyczy materiałów budowlanych.

Należy jednocześnie wskazać, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r., obniżoną do 7% stawką VAT objęte były roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się stosownie do zapisu art. 146 ust. 3 cyt. ustawy:sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne-jeżeli były one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zatem możliwość stosowania obniżonej do 7% stawki VAT do robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu ustała z dniem 31 grudnia 2007r. Obecnie 7% stawka podatku VAT nie znajduje zastosowania do robót budowlano-montażowych, remontów czy też robót konserwacyjnych dotyczących infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w zakresie robót budowlanych dotyczących termomodernizacji budynku mieszkalnego występują roboty opisane w przedmiarze inwestorskim jako opaska i odwodnienie, w skład których wchodzą: demontaż starej opaski wokół budynku mieszkalnego, rozebrania obrzeży, profilowanie i zagęszczenie podłoża, zagęszczenie warstwy odsączającej, położenie nowej nawierzchni z kostki brukowej wraz z obrzeżami oraz demontaż ścieków z elementów betonowych oraz ułożenie nowych (jako odwodnienie dachu budynku poprzez przedłużenie rury spustowej).

Z przywołanego powyżej stanu prawnego jednoznacznie wynika, że z preferencyjnego opodatkowania podatkiem VAT, według stawki 7%, korzystać mogą jedynie roboty budowlano-montażowe czy też remonty i roboty konserwacyjne wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego, w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, natomiast roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, tj. wykonywane poza bryłą budynku, opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 22%.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż do robót prowadzonych poza bryłą budynku, opisanych we wniosku jako: demontaż starej opaski wokół budynku mieszkalnego, rozebrania obrzeży, profilowanie i zagęszczenie podłoża, zagęszczenie warstwy odsączającej, położenie nowej nawierzchni z kostki brukowej wraz z obrzeżami oraz demontaż ścieków z elementów betonowych oraz ułożenie nowych, będzie miała zastosowanie stawka podstawowa w wysokości 22% podatku od towarów i usług, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że zgodnie z art. 14b § 3 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: budynek mieszkalny, dostawa towarów, faktura, infrastruktura towarzysząca, stawka, świadczenie usług, usługi remontowo-budowlane
Data aktualizacji: 11/01/2013 18:00:01

Urząd Skarbowy Dąbrowa Górnicza 41-300 ul. Krasińskiego 33A

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Dąbrowa Górnicza gminy powiaty województwo śląskie Konta bankowe CIT 41101012123054792221000000 VAT 88101012123054792222000000 PIT 38101012123054792223000000 budżetowe pozostałe...

Świętokrzyski Urząd Skarbowy Kielce 25-324 ul. Sandomierska 105

Zasięg terytorialny miasta gminy powiaty województwo świętokrzyskie Konta bankowe CIT 38101012380857622221000000 VAT 85101012380857622222000000 PIT 35101012380857622223000000 budżetowe pozostałe 29101012380857622227000000 VAT-EU1 VAT-EU2 PIT-STD...

Korekta kwoty podatku naliczonego przy sprzedaży kotłowni - środek trwały powyżej 15000 zł

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na osobę fizyczną

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U...

Czy wystawione przez kontrahenta faktury VAT korygujące są zasadne i można te faktury przy...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podat-kowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Usługi księgowe Płock: program do wystawiania faktur ułatwia pracęCzy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT refakturowanie kosztów eksploatacji budynków Wspólnoty Mieszkaniowej dokonywanej przez jej administratoraBrak konieczności zawarcia na fakturze VAT informacji o zawartości biokomponentów w sprzedawanym paliwie ciekłymKiedy nalezy wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić podatek VAT?Urząd Skarbowy Krotoszyn 63-700 ul. Polna 32
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.