Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze zakupu kurtek przeznaczonych do sprzedaży premiowanej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31.12.2007r. (data wpływu 03.01.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku przy zakupie nagród - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.01.2008r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku przy zakupie nagród.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, rozpoczął akcję sprzedaży premiowanej, która ma przyczynić się do zwiększenia sprzedaży towarów będących w ofercie handlowej podatnika. Dla potrzeb prowadzonej akcji sformułowano obowiązujący regulamin, który szczegółowo określa zasady przyznawania nagrody w formie kurtki ocieplonej polarem. Wartość jednostkowa kurtki przekracza 100 zł. W ramach prowadzonego programu lojalnościowego klienci dokonujący zakupu określonych towarów handlowych podatnika w określonych ilościach otrzymują punkty. Jeżeli wartość otrzymanych punktów przekracza określony pułap wartościowy określony w regulaminie programu lojalnościowego, klient jest uprawniony do odbioru nagrody w postaci kurtki. Przekazywane kurtki mają wyhaftowane logo firmy podatnika, co ma dodatkowo służyć jako promocja firmy.

Działalność gospodarcza podatnika dotyczy handlu produktami do hodowli zwierzęcej. Sprzedaż prowadzona z firmy jest wyłącznie sprzedażą opodatkowaną - nie występuje sprzedaż nieopodatkowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze zakupu kurtek przeznaczonych do sprzedaży premiowanej.

Zdaniem wnioskodawcy, na mocy art. 86 ustawy VAT, podatnik ma prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT z tytułu nabycia kurtek, a czynność przekazania nagród w ramach sprzedaży premiowanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem należnym VAT.

Celem prowadzonej akcji promocyjnej w postaci programu lojalnościowego jest zachęcenie nabywców do kupowania produktów handlowych podatnika, w związku z czym zakup nagród do promocji (kurtek) przesądza o tym, iż jest to wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością firmy podatnika i dotyczy sprzedaży opodatkowanej i w związku z tym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy VAT). Natomiast fakt wydania nagród w sprzedaży premiowanej nie podlega obowiązkowym opodatkowaniem podatkiem VAT, gdyż przekazanie nieodpłatne na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, (a takim bez wątpienia jest akcja promocyjna) nie jest czynnością określoną w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnik na potwierdzenie własnego stanowiska przywołuje orzeczenia sądów:WSA we Wrocławiu z dnia 03.04.2007r., Sygn. Akt I SA/WR 152/07WSA w Warszawie z dnia 17.08.2007r., Sygn. Akt III SA/WA 984/07WSA w Warszawie z dnia 05.10.2007r., Sygn. Akt III SA/WA 1255/07WSA w Warszawie z dnia 10.10.2007r., Sygn. Akt III SA/WA 1444/07Zdaniem wnioskodawcy okoliczność, że przekazywane przez podatnika nieodpłatnie towary na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych następnie towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego związanego z dokonywanymi zakupami, uzależnione jest od powiązania tych zakupów z czynnościami opodatkowanymi VAT. Prawo to jednak w dalszych przepisach ustawy (art. 88) zostało ograniczone. Wskazać tu należy brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, oraz brzmienie art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym cytowany wyżej ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Ponadto, aby odliczenie podatku od towarów i usług było możliwe, transakcje kreujące podatek naliczony powinny pozostawać w związku przyczynowo - skutkowym z transakcjami objętymi podatkiem należnym (czynnościami opodatkowanymi).

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę towarów, przekazywanych następnie jako nagrody w programie lojalnościowym na rzecz klientów, Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie tych towarów. Ponadto, nabycia tych towarów (nagród) to wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością firmy Podatnika. Zakup nagród ma na celu generowanie sprzedaży opodatkowanej, a celem prowadzonej akcji promocyjnej jest zachęcenie nabywców do kupowania produktów handlowych Podatnika. Zgodnie zatem z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: nagrody, odliczenia, podatek naliczony, sprzedaż premiowa
Data aktualizacji: 29/12/2012 09:00:01

Urząd Skarbowy Gniezno 62-200 ul. Spichrzowa 4

Zasięg terytorialny miasta Gniezno gminy Czerniejewo, Gniezno, Kiszkowe, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Trzemeszno, Witkowo powiaty gnieźnieński województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 03101014690013422221000000 VAT...

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturze wystawionej z tytułu udzielonej p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Ustalenie terminu do zawiadomienia o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy faktura VAT dla osobiy fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinna zawi...

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.03.2006r. (data wpływu 20.03.2006r.)...

Prawidłowość wystawienia oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego faktur p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Szczecinek 78-400 ul. Mickiewicza 13/14Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz rejestracji dla celów VATJaką powinien wystawić fakturę przy sprzedaży ciągnika zakupionego od osoby prywatnej na umowę kupna sprzedaży ?Czy spółka cywilna może być rolnikiem ryczałtowym i jakimi danymi ma posługiwać się na fakturach VAT RR?Moment potwierdzenia odbioru faktury korygującej wystawionej w formie elektronicznej w systemie e-Faktura
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.