Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy przysługuje prawo do wystawienia faktury VAT RR na rzecz spólki cywilnej będącej rolnikiem ryczałtowym?

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.11.2006r. (pismo złożono osobiście w Urzędzie Skarbowym w Tczewie w dniu 22.11.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 29.01.2007r. (pismo złożono w Urzędzie Skarbowym w dniu 29.01.2007r.)

o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości wystawienia faktury VAT RR kontrahentowi - spółce cywilnej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa. Jest podatnikiem podatku VAT i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Skupuje od rolników produkty rolne wyprodukowane przez nich i wystawia faktury VAT RR, na których widnieją oświadczenia, że są rolnikami ryczałtowymi zwolnionymi z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Odlicza 5% podatku VAT wynikającego z tych faktur.

W 2006r. Podatnik zakupił od spółki cywilnej towar - jęczmień konsumpcyjny. Spółka oświadczyła, że posiada status rolnika ryczałtowego zwolnionego od podatku VAT.

W przedmiotowym piśmie Podatnik wskazał, iż:wspólnicy spółki opłacają ubezpieczenie społeczne w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, spółka nie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ustawy w zakresie prowadzonej produkcji rolniczej, spółka nie składa deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 99 ust. 1 ustawy, nie prowadzi ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, nie wystawia faktur, o których mowa w art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie produkcji rolniczej.Podatnik pyta, czy ma prawo do wystawienia faktury VAT RR na rzecz spółki cywilnej oraz odliczenia 5% tego podatku od podatku należnego w sytuacji, gdy płatność jest dokonana na rachunek bankowy dostawcy w terminie 14 dni.

Zdaniem Podatnika zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W świetle powyższego należy stwierdzić ze spółka cywilna może być rolnikiem ryczałtowym, w związku, z czym Podatnik ma prawo do wystawienia faktury VAT RR spółce cywilnej i do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Przez działalność rolniczą w świetle art. 2 pkt 15 cytowanej ustawy rozumie się m.in. produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego (.) a także świadczenie usług rolniczych.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje wprost pojęcia rolnik, które występuje w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Konieczne jest, zatem odniesienie do innych przepisów mogących pomóc w sprecyzowaniu pojęcia rolnik.

W art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca określił, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, tj. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników (.) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jednocześnie w ust. 4 i 5 art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, iż w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie, oraz osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach, za podatnika uważa się, osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Zgodnie zaś z przepisem art. 96 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie na jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

W świetle powyższego spółka cywilna jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej dokonująca dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej nie może być uznana za rolnika ryczałtowego.

Takie stanowisko organu podatkowe potwierdza również definicja rolnika, jaka występuje w ustawie z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ( tekst jednolity z 1998r. Dz. U. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy przez rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grypy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Ponadto organ podatkowy wskazuje, iż w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004r., w art. 4 pkt 16 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) rolnika ryczałtowego zdefiniowano jako podatnika korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7.

A zatem ustawodawca w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zmienił definicję rolnika ryczałtowego, zawężając krąg podmiotów mogących być uznanymi za rolników ryczałtowych z podatników na rolników.

O ile, zatem w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004r. rolnikiem ryczałtowym mogła być spółka cywilna, to z chwilą wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług spółka cywilna, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, dokonująca dostawy produktów rolnych nie może być uznana za rolnika ryczałtowego.

Gdyby intencją ustawodawcy było nie zmienianie kręgu podmiotów mogących być uznanymi za rolników ryczałtowych, to w definicji rolnika ryczałtowego ustawodawca użyłby określenia podatnik a nie rolnik.

Powyższe skutkuje, więc brakiem możliwości wystawienia przez Podatnika na rzecz spółki cywilnej faktury VAT RR dokumentującej nabycie produktów rolnych, a w przypadku wystawienia takiej faktury brakiem prawa do zwiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

Zgodnie bowiem z art. 116 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. W świetle ust. 2 art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako Faktura VAT RR.

Skoro, zatem nabycie produktów rolnych nie nastąpiło od rolnika ryczałtowego, w związku z czym nie może być udokumentowane fakturą VAT RR.

Wystawienie przez Podatnika faktury VAT RR dokumentującej nabycie produktów rolnych od podmiotu niebędącego rolnikiem ryczałtowym nie ma podstawy prawnej, w związku z czym taka faktura nie daje podstaw do zwiększenia u nabywcy produktów rolnych zgodnie z art. 116 ust. 6 podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.
Słowa kluczowe: podatek od towarów i usług, podatnik, rolnik ryczałtowy, spółka cywilna
Data aktualizacji: 04/01/2013 18:00:01

Czy Gmina ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług zawartego w fakturach VAT dot...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Umowa przelewu wierzytelności oraz umowy kompensaty

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Biuro rachunkowe w Wałbrzychu wybierz godne zaufania

W Wałbrzychu funkcjonuje wiele biur rachunkowych, które świadczą usługi księgowe Wałbrzych. Ich oferta, choć na pierwszy rzut oka wydaje się identyczna, to jednak niesie za sobą pewne różnicowanie. Są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w potoku...

Obowiązek rejestracji i wystawianie faktur VAT

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment i sposób zaliczenia czynszu zerowego do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej poz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca miał możliwość odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w fakturach wystawionych przez wykonawców tej inwestycji?Czy w zaistniałej sytuacji Wnioskodawca może wystąpić o zwrot powstałej różnicy podatku na rachunek bankowy?Jakie dane mają być zawarte na Fakturze VAT krajowej w przypadku dostawy fotelików do przewozu dzieci w samochodachZapytanie podatnika dotyczy wyceny faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarówCzy od zakupu artykułów spożywczych na targi można odliczyć podatek naliczony, nie naliczając fakturą wewnętrzną podatku należnego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.