Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy usługi naukowo-badawcze zaklasyfikowane przez podatnika do PKWiU 73, udokumentowane fakturą z dnia 27.12.2005r. powinny być objęte stawką 0%?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 27.12.2005r. (wpływ do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 27.12.2005r.), uzupełnionym w dniu 13.03.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku VAT na usługi badawczo-rozwojowe

jest n i e p r a w i d ł o w e .

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.12.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek podatnika z dnia 27.12.2005r., uzupełniony w dniu 13.03.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 a § 1  wyżej cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 09.12.2005r. Podatnik zawarł umowę o wykonanie prac badawczo - rozwojowych. Wykonawcą powyższej umowy jest podatnik, a zamawiającym Podatnikiem "X". Projekt jest finansowany z funduszy pochodzących z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Do dnia 13.03.2006r. wystawiono tylko jedną fakturę z dnia 27.12.2005r. na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego za grudzień 2005r. Fakturę wystawiono ze stawką podatku VAT 0%.

Zdaniem podatnika badania naukowe i prace rozwojowe zgodnie z PKWiU 73 - Usługi naukowo-badawcze - mają stawkę 0%. Faktury są wystawiane etapami na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. W umowie Spółki jako jeden z rodzajów działalności jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. W umowie zawartej z Podatnikiem "X" zawarta jest klauzula - cena usługi zwolniona z podatku VAT (PKWiU - 73). Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, czy wystawiając fakturę VAT za grudzień 2005r. ze stawką 0% postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Przez świadczenie usług w myśl przepisu art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Ponadto w myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, za wyjątkiem usług elektronicznych. Organy podatkowe w ramach swoich uprawnień nie są uprawnione do zajmowania stanowiska w przedmiocie dokonywania klasyfikacji statystycznej towaru lub wykonywanej usługi do danego grupowania, w związku z czym nie ponoszą odpowiedzialności w kwestii prawidłowej klasyfikacji statystycznej. Odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonanej czynności spoczywa na podatniku. Organem właściwym do wydania opinii w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług. W wyżej wymienionym załączniku do ustawy, jako zwolnione od podatku VAT, pod pozycją nr 5 wymienione były usługi naukowo - badawcze sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 73. Pozycja 5 ww. załącznika została skreślona przez art. 27 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484) z dniem 1 stycznia 2006r.

Jednocześnie § 41f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stanowi, że zwalnia się od podatku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r., usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73), które do dnia 31 grudnia 2005r. korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie:w odniesieniu do usług, o których mowa w ust. 1, świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu orazpod warunkiem, że umowa, o której mowa w pkt 1, zostanie zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006r.Przepis § 41f ww. rozporządzenia został dodany na podstawie § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2005r. zmianiającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 266 z 2005r., poz. 2239), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2006r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że umowa na wykonanie prac badawczych została zawarta w dniu 09.12.2005r., wobec czego przepis § 41f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Przepis art. 19 ust. 5 ustawy o podatku VAT stanowi, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.

Ponieważ usługi badawczo - rozwojowe zostały wykonane w grudniu 2005r. a faktura potwierdzająca ich wykonanie została wystawiona 27.12.2005r. stawkę podatku VAT należy ustalić na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 31.12.2005r. Do dnia 31.12.2005r. zgodnie z poz. 5 załącznika nr 4 do ustawy o podatku VAT usługi badawczo-rozwojowe były zwolnione z podatku VAT. Usługi naukowo-badawcze wykonane po dniu 31.12.2005r. nie będą już objęte zwolnieniem z podatku VAT.

Wobec powyższego należy uznać, że podatnik postąpił nieprawidłowo wystawiając fakturę VAT za grudzień 2005r. za przedmiotowe usługi ze stawką 0%. Podatnik powinien wystawić fakturę z adnotacją zwolnione z opodatkowania na podstawie poz. 5 załacznika nr 4 do ustawy o podatku VAT - pod warunkiem że dokonana przez podatnika klasyfikacja wykonanej usługi do PKWiU 73: usługi naukowo-badawcze jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku - Białej: 43-300 Bielsko- Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Słowa kluczowe: usługi naukowo-badawcze
Data aktualizacji: 28/12/2012 18:00:01

Jak prawidłowo ująć na wystawianych fakturach opłatę drogową tzw. "myto"?

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki...

Czy zakup sprzętów AGD oraz artykułów spożywczych koniecznych do produkcji potraw prezento...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda Poznań 61-558 ul. Wierzbięcice 45

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Poznań pod nazwą Wilda, część Starego Miasta gminy Luboń, Puszczykowo powiaty województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 21101014690032162221000000 VAT 68101014690032162222000000 PIT...

Opodatkowanie niepotwierdzonych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Pruszcz Gdański 83-000 ul. Łukasiewicza 2

Zasięg terytorialny miasta Pruszcz Gdański gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie powiaty gdański województwo pomorskie Konta bankowe CIT 66101011400200822221000000 VAT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prawidłowo określono moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku etapowego fakturowania robót instalacyjnych ?Czy wystawione rachunki w Niemczech powinny być tłumaczone na język polski i rozliczane także w Niemczech?Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z ww. faktury w pełnej wysokościCzy można wystawiać faktury w formie elektronicznej ( podmiotom, które wyrażą na to zgodę) oraz przesyłać je i przechowywać w tej formie?Zapytanie Podatnika odnosi się do kwestii podstawy dokumentowania korekty przychodu Spółki w opisanym we wniosku stanie faktycznym
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.