Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy VAT z faktury za naprawę samochodu / towaru / dokonaną przez przewoźnika podlega odliczeniu?

W związku z art. 86 ust.1 i art. 88 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku od towarów i usług, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszustwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że w trakcie wykonywania usług transportowych przez Spółkę lub jej podwykonawców niejednokrotnie dochodzi do uszkodzeń przewożonego towaru /samochodów nie będących własnością przewoźnika /.

Samochody te po dowiezieniu ich do dealerów zostają naprawione przez nich we własnym zakresie. Za zużyte części i wykonaną usługę naprawy dealer wystawia fakturę VAT obciążającą Spółkę. Jeśli usługę transportu wykonywał podwykonawca, to pytająca Spółka wystawia na podwykonawcę fakturę VAT obciążającą kosztami poniesionej naprawy.

W związku z tymi faktami powstaje pytanie, czy wystawioną fakturę za naprawę samochodu traktować jako odszkodowanie czy jako pokrycie kosztów naprawy?

Zdaniem Spółki jest to zwrot kosztów naprawy i podatek od towarów i usług wynikający z tej faktury podlega odliczeniu stosownie do art.86 ustawy o VAT.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Spółki w tej sprawie jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadcząc usługę transportu ponosi nie tylko koszty w postaci np. wynagrodzenia kierowcy, paliwa itp., ale także koszty naprawy przewożonych towarów, uszkodzonych w czasie transportu. Poniesiony zatem wydatek na naprawę przewożonych towarów ma niewątpliwie związek z realizacją czynności opodatkowanych tzn. z transportem. Dlatego też zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ Spółce będzie w tym przypadku, co do zasady, przysługiwało prawo do obniżenia podatku naliczonego zawartego w fakturze za naprawy uszkodzonych towarów. W przypadku świadczenia usługi transportowej przez podwykonawcę zasadnym będzie przeniesienie poniesionych kosztów naprawy na zasadzie tzw. refakturowania. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że prawo do odliczenia podatku naliczonego uwarunkowane jest, zgodnie z art.88 ust.1 pkt.1 ustawy o VAT, uznaniem wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 18/11/2011 12:46:05

Zaliczenie nabytych i zapłaconych wierzytelności w poczet kosztów uzyskania przychodów oso...

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione...

CIT - w zakresie sprecyzowania momentu realizacji różnic kursowych związanych transakcjami...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Jarocin 63-200 ul. Kościuszki 21

Zasięg terytorialny miasta gminy Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Żerków powiaty jarociński województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 33101014690000682221000000 VAT 80101014690000682222000000 PIT 30101014690000682223000000 budżetowe pozostałe...

Podatnik zapytuje czy ma prawo wystawić dla kontrahenta zagranicznego fakturę VAT w waluci...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy:art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami),po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia...

Ewidencjonowanie świadczonych usług gastronomicznych na kasie rejestrującej

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących premie pieniężne wypłacane za obrótDokumentowanie wypłacanych premii pieniężnychStosowanie proporcji zgodnie z art. 90 ustawy o VAT do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupuPrawo do odliczenia kwoty podatku należnego o pełna kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących opłat leasingowychOdliczenie z faktur dokumentujących nabycie produktów rolnych od rolnika
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.