Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Za jaki rok obrotowy Spółka powinna skorygować przychód?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 04 maja 2009 r. (data wpływu 11.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia daty korekty przychodu związanego z wystawieniem faktur korygujących - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 30.07.2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia daty korekty przychodu związanego z wystawieniem faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka podpisała z podmiotem krajowym (zwanym Zamawiającym) kontrakt na wykonanie linii produkcyjnej do wyciskania drutu. Ostatecznym odbiorcą ww. linii był kontrahent zagraniczny.

Wartość kontraktu określono w walucie obcej (USD), przyjmując w momencie podpisania kurs średni NBP, dla wyrażenia wartości tego kontraktu, także w walucie polskiej.

Faktura została wystawiona w PLN w maju 2007 r.

W kontrakcie zaznaczono również, że płatność należności nastąpi w walucie polskiej i należność ostatecznie zostanie przeliczona wg kursu z daty płatności na rachunek Zamawiającego i w przypadku wystąpienia różnicy pomiędzy kursem pierwotnym a kursem z daty płatności, Wykonawca wystawi fakturę VAT korygującą wartość sprzedanego Zamawiającemu towaru.

W związku z tym, Spółka wystawiła w momencie sprzedaży (tj. w momencie przekazania towaru spedytorowi) fakturę, w której uwzględniła kurs z dnia podpisania kontraktu, przyjęty do przeliczenia wartości kontraktu wyrażonego w walucie obcej.

Po dokonaniu zapłaty oraz otrzymaniu informacji od Zamawiającego o wysokości zastosowanego kursu, Spółka wystawiła fakturę korygującą: pierwszą w maju 2007 r., zgodnie z dokonaną płatnością, natomiast druga zapłata nastąpiła w maju 2008 r.

Faktura korygująca za drugą płatność została wystawiona w kwietniu 2009 r., ponieważ Spółka oczekiwała na interpretację indywidualną w powyższej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług.

Pismem z dnia 30 lipca 2009 r. Spółka doprecyzowała stan faktyczny o informację, iż wniosek dotyczy faktury, która została wystawiona w momencie sprzedaży (tj. moment przekazania towaru spedytorowi) w maju 2007 r., a zapłatę za nią Spółka otrzymała w dwóch transzach.

Druga zapłata nastąpiła w maju 2008 r. po ostatecznym odbiorze technicznym linii produkcyjnej przez kontrahenta zagranicznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Za jaki rok obrotowy Spółka powinna skorygować przychód.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W ocenie Spółki, końcowa należność, a zarazem przychód za wykonaną linię został określony jako iloczyn wartości wyrażonej w walucie obcej i kursu z daty uzyskania wpływu od kontrahenta zagranicznego przez Zamawiającego.

W związku z tym, korektę przychodu Spółka może ująć w roku, w którym nastąpiło uregulowanie należności przez kontrahenta zagranicznego i tym samym przez Zamawiającego.

Pierwsza wpłata nastąpiła w maju 2007 r. i tak została wystawiona faktura korygująca, Spółka dokonała korekty przychodu w 2007 r. Ponieważ druga płatność nastąpiła w maju 2008 r., a drugą fakturę korygującą Spółka wystawiła dopiero w kwietniu 2009 r., Spółka powinna skorygować przychód za 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przychodem z działalności gospodarczej są więc nie tylko otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, ale także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 - w myśl art. 12 ust. 3a powyższej ustawy - uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:wystawienia faktury albo uregulowania należności.Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu należnego ma zatem dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego wykonania usługi lub jej częściowego wykonania. Jeżeli jednak zdarzenia te wystąpią po dniu wystawienia faktury czy po dniu dokonania zapłaty należności, wówczas w dacie tych wcześniejszych okoliczności powstanie przychód należny.

Przepisy ustawy podatkowej, odnoszące się do przychodów osiąganych z działalności gospodarczej osoby prawnej nie wskazują przy tym, co należy rozumieć pod pojęciem przychodu należnego. Dlatego też, można w tym zakresie posłużyć się m.in. definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, s. 500), stanowiącą, że należny to przysługujący, należący się komuś bądź czemuś. O przychodzie należnym można zatem mówić, jeśli przedsiębiorcy przysługuje uprawnienie do jego otrzymania. Jego powstanie co do zasady związane jest z momentem powstania wierzytelności. Jako przychód należny powinno się zatem traktować kwoty, jakie są należne podatnikowi, czyli takie, których wydania może zażądać od kontrahenta. Innymi słowy, przychodem należnym, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest przychód, będący należnością (wierzytelnością), ustaloną między stronami, powstałą na skutek wykonania danego świadczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tyle tylko, że jeszcze faktycznie nie uzyskane.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka podpisała kontrakt z krajowym podmiotem na wykonanie linii produkcyjnej do wyciskania drutu, ale ostatecznym odbiorcą ww. linii był kontrahent zagraniczny. Wartość tego kontraktu określono w walucie obcej - USD. W kontrakcie zaznaczono również, że płatność nastąpi w walucie polskiej i należność ostatecznie zostanie przeliczona wg kursu z daty płatności na rachunek Zamawiającego i w przypadku wystąpienia różnic pomiędzy kursem pierwotnym a kursem z daty płatności, Wykonawca wystawi fakturę VAT korygującą wartość sprzedanego Zamawiającemu towaru.

W związku z tym, Spółka wystawiła w maju 2007 r. fakturę, w której uwzględniła kurs z dnia podpisania kontraktu, przyjęty do przeliczenia wartości kontraktu wyrażonego w walucie obcej. Zapłatę za ww. fakturę Spółka otrzymała w dwóch transzach. Pierwsza wpłata miała miejsce w maju 2007 r., wobec czego Spółka również w maju 2007 r. wystawiła fakturę korygującą. Z kolei, druga płatność nastąpiła w maju 2008 r., lecz fakturę korygującą dotyczącą tego przychodu, Spółka wystawiła dopiero w kwietniu 2009 r.

Zwrócić należy uwagę, iż w przedmiotowej sprawie, w momencie sprzedaży linii produkcyjnej, kwotą należną jest cena wskazana w wystawionej fakturze VAT. Stosownie zatem do art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, datą powstania przychodu w przedstawionym stanie faktycznym jest dzień wydania towaru, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury, dokumentującej to zdarzenia gospodarcze.

Wskazać również należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają szczególnych zasad dokonywania korekt przychodów. Zatem, korekta przychodu wynikająca z danej faktury korygującej, powinna być odnoszona do uprzednio wykazanego przychodu należnego, ponieważ późniejsze określenie go w prawidłowej wysokości nie niweczy postanowień cytowanych przepisów, traktujących o dacie jego powstania.

Innymi słowy, późniejsze wystawianie korygujących faktur VAT skutkuje jedynie zmianą wysokości przychodów, nie zaś datą ich powstania. Faktury korygujące wystawione przez Spółkę służą rzetelnemu obliczeniu (doprecyzowaniu) prawidłowej wysokości już osiągniętego przychodu należnego za dany okres rozliczeniowy, która to wysokość została wcześniej określona w niewłaściwej wysokości.

Reasumując, faktury korygujące wystawione przez Spółkę, dotyczące wykonania linii produkcyjnej do wyciskania drutu, powinny być odnoszone do uprzednio wykazanego przychodu należnego.

Zatem, skoro przychód należny z tytułu sprzedaży linii produkcyjnej powstał w roku obrotowym 2007, to wystawione przez Spółkę w maju 2007 r. oraz kwietniu 2009 r. faktury korygujące powinny korygować przychód roku 2007.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura, faktura korygująca, korekta, moment powstania przychodów, przychód, sprzedaż
Data aktualizacji: 19/10/2013 18:00:01

Nabycia paliwa i winiet na terytoriach Państw Członkowskich

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W jakiej części przysługuje prawo do odliczenia z faktury na zakup ciągnika rolniczego?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wybór metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz sposobu rozliczenia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie premii wypłacanych pieniężnych dla kontrahentów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia wkładu do Spółki komandytowej...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Wystawienie faktury VAT w mieniu sprzedawcy, odbiór faktury VAT w imieniu odbiorcyDrugi Urząd Skarbowy Opole 45-358 ul. Cementowa 6Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących premie pieniężne wystawione przez kontrahenta?Proces wymiany i archiwizowania faktur elektronicznychDotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.