Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy w przypadku dostawy z montażem konieczne jest wystawienia faktury wewnętrznej, z tytułu niniejszej transakcji ?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej wystawienia faktury wewnętrznej.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest importerem i producentem towarów i wyrobów z branży kosmetycznej. W ramach prowadzonej przez siebie działalności Wnioskująca dokonała zakupu urządzenia przemysłowego od kontrahenta z Unii Europejskiej. Urządzenie zostanie zainstalowane przez dokonującego dostawy w siedzibie Spółki, na terytorium kraju. Do ceny zakupu zostały wliczone inne koszty związane z dostawą, tj. koszty transportu oraz ubezpieczenia. Z uwagi na długi proces inwestycyjny, transakcja została udokumentowana trzema fakturami wystawionymi przez dostawcę unijnego. Z zawartego miedzy Spółką a kontrahentem zagranicznym kontraktu wynika ponadto, iż montaż urządzenia w siedzibie Spółki nastąpi po jego dostawie, zaś odbiór nastąpi na podstawie dokumentu SAT, po wykonaniu określonych czynności (sprawdzanie, testy). Wystawiony przez dostawcę urządzenia i podpisany przez obydwie strony dokument SAT (Site Acceptance Test) stanowił będzie formę protokołu zdawczo-odbiorczego oraz będzie potwierdzeniem, że maszyna jest funkcjonalna, wolna od wad oraz zgodna ze specyfikacją. Wystawienie dokumentu SAT może ulec przesunięciu, w wyniku wykrytych błędów technicznych lub konstrukcyjnych. Z kontraktu wynika również, iż płatność z tytułu poszczególnych faktur nastąpi w określonych odstępach czasu, tj.:

- 50 % wartości transakcji zostanie przez nabywcę zapłacone w określonym terminie, w formie zaliczki na podstawie faktury (wezwanie do zapłaty) wystawionej po podpisaniu kontraktu przez dostawcę z Unii Europejskiej,

- kolejne 40 % wartości przedmiotu zakupu będzie płatne w określonym terminie, po dokonaniu fizycznej dostawy maszyny do siedziby Spółki,

- ostatecznie, 10 % wartości transakcji zostanie zapłacone w określonym terminie po podpisaniu stosownego protokołu zdawczo-odbiorczego, potwierdzającego finalny montaż oraz przejście na Spółkę wszelkich ryzyk i korzyści związanych z posiadaniem maszyny.

Powyższa dostawa urządzenia przemysłowego nie podlega opodatkowaniu w kraju dostawcy. Kontrahent zagraniczny nie uwzględnił zatem podatku VAT na fakturze.

Montaż zakupionego urządzenia polega na wykonaniu skomplikowanych czynności wymagających specjalistycznej wiedzy technicznej. Maszyny te pracują w złożonych liniach technologicznych i współdziałają z innymi maszynami. Intencją Spółki jest zakup gotowego (w pełni funkcjonującego) urządzenia technicznego. Właściwy montaż maszyny jest warunkiem utrzymania gwarancji na te maszyny.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem czy Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury wewnętrznej, z tytułu niniejszej transakcji ?

Zdaniem Wnioskującej, jest Ona zobowiązana z tytułu nabycia towaru z montażem do wystawienia faktury wewnętrznej, celem naliczenia podatku należnego od towarów i usług.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdzić należy co następuje;

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie do art. 106 ust. 3 ww. ustawy przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 106 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maj 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2005 r. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl § 14 ust. 2 ww. rozporządzenia, fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Stosownie do § 25 ust. 1 ww. rozporządzenia, przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku:

1) czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, gdy brak jest konkretnego nabywcy towarów i usług, faktura nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności;

2) dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca dokonuje zakupu maszyny przemysłowej z montażem. Należność za tę dostawę płatna będzie w ratach, a transakcja będzie udokumentowana przez kontrahenta zagranicznego trzema fakturami. Ostateczna dostawa towaru ma nastąpić na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego SAT.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowieniem z dnia 07.09.2007 r. nr ZP/443-94/1/07 uznał, iż w wyżej przedstawionym stanie faktycznym Podatnik jest nabywcą towaru z montażem i jest z tego tytułu zobowiązany do samoobliczenia i zapłaty podatku od towarów i usług, a co za tym idzie jest On podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jako nabywca, o którym mowa w przywoływanym art. 106 ust. 7 ustawy podatkowej.

W związku z powyższym, Spółka jest zobowiązana do udokumentowania fakturą wewnętrzną każdego etapu przedmiotowej transakcji (zarówno zaliczek jak i ostatecznej dostawy).

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Słowa kluczowe: dostawa, faktura wewnętrzna, montaż
Data aktualizacji: 08/01/2013 09:00:01

Czy proponowany przez spółkę sposób przechowywania i archiwizacji faktur elektronicznych j...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawidłowy sposób wystawiania faktur VAT

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe. Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego...

Do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować otrzymane odsetki od lokat opisanych w...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Termin wystawienia faktury VAT dla udokumentowania usług magazynowania towarów

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 20.09.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 20.09.2006...

Podatnik pyta, czy jest zobowiązany wystawić noty korygujące do faktur na których widnieje...

W dniu 22.11.2005r. wpłynął wniosek w sprawie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Firma X wystawiała faktury sprzedaży i otrzymywała faktury zakupu podając nazwę...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Określenie momentu odliczenia podatku naliczonego do zakupu okularów korygujących w sytuacji, gdy fakturę otrzymuje pracownik firmyCzy można wystawiać faktury w formie elektronicznej ( podmiotom, które wyrażą na to zgodę) oraz przesyłać je i przechowywać w tej formie?Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących koszty inwestycyjneDotyczy możliwości wpłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rachunek urzędu skarbowego raz w rokuCzy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie rekompensaty za nakłady poniesione na cudzym gruncie?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.