Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy w wystawionej fakturze VAT ma prawo zastosować 7% stawkę VAT również do materiałów zużytych do budowy budynku mieszkalnego?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zastosowania 7% stawki podatku VAT do robót budowlanych oraz materiałów zużytych do wykonania tych robót związanych z budową budynku mieszkalnego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku o zastosowaniu 7% stawki podatku VAT do opodatkowania robót i materiałów zużytych do ich wykonania jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28.06.2005r. (data wpływu do tut. organu 29.06.2005r.) Podatnik zwrócił się do tut. organu o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Podatnik prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług budowlanych. Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza wybudować dla własnych potrzeb budynek mieszkalny. Powyższe zamierza udokumentować wystawioną samemu sobie fakturą VAT. Wykonanie robót związanych z budową budynku podatnik klasyfikuje według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług do grupowania 45.21.11 roboty ogólnobudowlane związane z budownictwem mieszkaniowym jedno lub dwurodzinnym.

Treść zapytania i stanowisko podatnika

Czy w wystawionej fakturze VAT ma prawo zastosować 7% stawkę VAT również do materiałów zużytych do budowy budynku mieszkalnego.

Zdaniem podatnika wykonanie zarówno całościowej usługi budowy budynku mieszkalnego jak i zużyte do jego wykonania materiały podlegają opodatkowaniu według 7% stawki VAT.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie w świetle art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Ponadto zgodnie z art. 106 ust. 7 cyt. ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne, za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zatem w przypadku, budowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej budynku mieszkalnego dla własnych potrzeb, podatnik winien obliczyć podatek od wartości wykonanych prac a fakt poniesienia wydatków przez firmę winien potwierdzić fakturą wewnętrzną.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zmian.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22%.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy).

Natomiast dostawa materiałów budowlanych nie korzysta z preferencji podatkowej i jest opodatkowana zgodnie z cyt. art. 41 ust. 1 ustawy 22% stawką podatku od towarów i usług. Zatem dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez podatnika istotne jest ustalenie czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych - opodatkowanych 22% stawka podatku od towarów i usług, czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym opodatkowaną obniżoną 7% stawką tego podatku.

O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Wskazać należy, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z wniosku podatnik świadczy usługę budowy domu jednorodzinnego, która została sklasyfikowana według PKWiU do podkategorii 45.21.11 "roboty ogólnobudowlane związane z budownictwem mieszkaniowym jedno- lub dwurodzinnym".

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego, jeżeli usługa budowy budynku mieszkalnego stanowi całościową usługę budowlano-montażową, to brak jest podstaw do opodatkowania odrębnymi stawkami poszczególnych elementów składających się na wykonanie powyższej usługi, w tym materiału zużytego do jej wykonania. Do opodatkowania takiej usługi ma zastosowanie 7% stawka podatku na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, aby wykonywana przez podatnika czynność w istocie była usługą.

W świetle powyższego w przypadku wykonywania całościowej usługi budowy budynku mieszkalnego wraz z zużytym do tej usługi materiałem podatnik w wystawionej fakturze wewnętrznej ma prawo zastosować 7% stawkę VAT.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Słowa kluczowe: budownictwo mieszkaniowe, budynek mieszkalny, podatek od towarów i usług, stawki podatku, usługa nieodpłatna
Data aktualizacji: 30/01/2013 00:00:01

Ustalenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2008 roku

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy od najmu lokalu Wnioskodawczyni ma obowiązek wystawić faktury VAT i płacić ten dodatek...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Nowa Ruda 57-400 ul. Kolejowa 23

Zasięg terytorialny miasta Nowa Ruda gminy Nowa Ruda, Radków powiaty część kłodzkiego województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 89101016740024112221000000 VAT 39101016740024112222000000 PIT 86101016740024112223000000 budżetowe pozostałe...

Jak należy wystawić fakturę VAT na usługi turystyczne, jeżeli w jej skład wchodzą usługi w...

Postanowienie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 czerwca 2005 r. (data...

Czy opłata serwisowa stanowi import usług i wymaga odrębnego udokumentowania fakturą wewnę...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dokumentowanie i opodatkowanie wypłacanych premii pieniężnychJak rozliczyć otrzymanie noty uznaniowej wystawionej przez kontrahneta zagranicznego dokumentującej przyznanie rabatów?Anulowanie fakturyCzy zakład wystawiając Gminie fakturę VAT ze stawką 7% podatku za czynności będące przedmiotem zawartej umowy postępuje prawidłowo?Czy kupując samochód ciężarowy z homologacją i po przerobieniu go na autobus należy mi się odliczenie VAT-u naliczony z faktury zakupowej w całości?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.