Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy wypłacone "bonusy obrotowe" podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2009 r. (data wpływu 23 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 marca 2009 r. oraz wnioskiem z dnia 14 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i sposobu dokumentowania czynności, za które otrzymywane są premie pieniężne - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 23 stycznia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i sposobu dokumentowania czynności, za które otrzymywane są premie pieniężne.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



Wnioskodawca (kupujący) podpisał umowę o partnerskiej współpracy handlowej ze swoim dostawcą (grupa), gdzie strony wskazały, że jednym z obowiązków dostawcy (grupy) będzie podział i wypłata bonusów za osiągniecie określonych obrotów. Poszczególni producenci towarów handlowych przyznają dostawcy (grupie) - bonusy obrotowe, które dostawca w całości rozdziela pomiędzy poszczególnych kupujących u dostawcy (grupie), w tym Wnioskodawcę. Bonusy wypłacane są proporcjonalnie do wielkości obrotów odpowiednimi towarami w okresie trwania ww. umowy o współpracy handlowej stron. Ponadto Wnioskodawca (kupujący) nie świadczy żadnych dodatkowych usług na rzecz dostawy (grupy) w ramach ww. wynagrodzenia (bonusów obrotowych). Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż otrzymane wynagrodzenie nie jest związane z konkretnymi transakcjami (dostawami).



W związku z powyższym zadano pytanie.



Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jaki jest właściwy sposób dokumentowania opisanego zdarzenia gospodarczego.



Zdaniem Wnioskodawcy w ramach opisanego wyżej zdarzenia - dostawca (grupa) może wystawić a Wnioskodawca może przyjąć notę księgową, w której uzna kwotę przysługującą Wnioskodawcy wyliczoną zgodnie z opisanymi wyżej postanowieniami umowy i będzie to należność dotycząca czynności niepodlegajacej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Uwzględniając powyższe, każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy należy stwierdzić, że w przypadku, gdy premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie, czy też osiągnięcia określonych obrotów i nie są one związane z żadną konkretną dostawą, należy uznać, że są one jednak związane z określonymi zachowaniami nabywcy, a więc świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka jako kupujący w ramach umowy partnerskiej o współpracy handlowej ze swoim dostawcą (grupą zakupową), otrzymuje za osiągniecie określonych obrotów wynagrodzenie (bonusy obrotowe). Zgodnie z podpisaną umową podział i wypłata bonusów, które przyznają grupie zakupowej poszczególni producenci towarów handlowych jest jednym z obowiązków dostawcy (grupy zakupowej). Podział bonusów następuje proporcjonalnie do wielkości obrotów odpowiednimi towarami w okresie trwania ww. umowy o współpracy handlowej stron. Ponadto Spółka (kupujący) w ramach ww. wynagrodzenia (bonusów obrotowych), nie świadczy żadnych dodatkowych usług na rzecz dostawy (grupy zakupowej), a wypłata wynagrodzenia za dokonane zakupy nie jest związana z konkretną transakcją.

W tym przypadku wskazać należy, że działania polegające na realizacji określonego poziomu obrotów, mają bezpośredni wpływ na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Wypłacona gratyfikacja pieniężna zależy bowiem od określonego zachowania nabywcy, co powoduje, że pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, którą należy traktować jako świadczenie usługi przez stronę otrzymującą taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Takie działanie należy odpowiednio udokumentować. Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (.). Sprzedażą, w myśl art. 2 pkt 22 cyt. ustawy, jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Reasumując, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że otrzymane przez Wnioskodawcę premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług. A zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Czynność ta winna być każdorazowo dokumentowana poprzez wystawienie faktury VAT przez świadczącego usługę na rzecz wypłacającego premie



Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń
Słowa kluczowe: faktura, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 05/01/2013 12:00:01

Zasady opodatkowania i dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatnik pyta, w jaki sposób należy dokumentować rabaty potransakcyjne

Na podstawie art. 14a 4 w związku z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia...

W jaki sposób należy udokumentować zwrot zaliczki zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejest...

Na podstawie art.14a oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z dnia 14 stycznia 2005r., Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.03.2005r. (data wpływu 10.03.2005r.) uzupełnionego dnia 13.04.2005r. o...

Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto wynikającej z fakturyotr...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Firmy XXX Sp. z. o.o. przedstawione we wniosku z...

Urząd Skarbowy Jaworzno 43-600 ul. Grunwaldzka 274

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Jaworzno gminy powiaty województwo śląskie Konta bankowe CIT 14101012123057722221000000 VAT 61101012123057722222000000 PIT 11101012123057722223000000 budżetowe pozostałe...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy możliwości odzyskania podatku naliczonego VAT z faktur dotyczących budowy i wyposażenia obiektów edukacyjnychUrząd Skarbowy Piaseczno 05-500 ul. Czajewicza 2/4Opodatkowanie czynności biegłego sądowego. Obowiązek rejestracji i wystawianie faktur VATPrawidłowość wystawienia faktury końcowejUrząd Skarbowy Kolno 18-500 ul. Wojska Polskiego 20
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.