Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Dokonując odsprzedaży towarów i usług obcych - tzw. mediów, Wnioskodawca winien je opodatkować wg stawek właściwych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2010 r. (data wpływu 17 marca 2010 r.) uzupełnionym w dniu 10 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania oraz wysokości stawek VAT przy odsprzedaży energii elektrycznej, usług komunalnych (woda, odprowadzanie ścieków) oraz usług telekomunikacyjnych - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 17 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. sposobu dokumentowania oraz wysokości stawek VAT przy odsprzedaży energii elektrycznej, usług komunalnych (woda, odprowadzanie ścieków) oraz usług telekomunikacyjnych.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości i właścicielem lokali użytkowych, które są przedmiotem najmu i dzierżawy dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W ramach zawartych umów najmu i dzierżawy, a także w ramach umów zawartych z podmiotami nie będących najemcami, czy też dzierżawcami, Wnioskodawca, z uwagi na fakt, iż w budynkach brak jest możliwości technicznych instalacji odrębnych liczników energii elektrycznej na rzecz każdego najemcy i brak jest liczników innych usług komunalnych, obciąża najemców i dzierżawców za usługi dodatkowe np. opłaty za wywóz nieczystości, opłaty za pobór wody i ścieków komunalnych, korzystanie z telefonów stacjonarnych, korzystanie z energii elektrycznej, dokonując udokumentowania przedmiotowej sprzedaży (refakturowania) fakturami VAT w oszacowanych kwotach opisanych powyżej wydatków. Wnioskodawca do chwili obecnej nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku akcyzowego oraz nie posiada do chwili obecnej koncesji na obrót energią elektryczną wydanej na podstawie art. 32 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 ze zm.). Refakturowaną (sprzedawaną) najemcom lokali energię elektryczną Wnioskodawca nabywa od zakładów energetycznych zajmujących się koncesjonowanym obrotem energią elektryczną oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Czynsz najmu jest płacony z góry za każdy miesiąc kalendarzowy, natomiast zawarte umowy najmu nie określają w jakim terminie Spółka jest zobowiązana dokonywać refakturowania energii elektrycznej oraz usług komunalnych. Zwyczajowo refakturowanie najemcom odsprzedaży energii elektrycznej i usług komunalnych odbywa się po otrzymaniu faktury VAT dokumentującej zakup energii elektrycznej oraz tzw. usług komunalnych, przy zastosowaniu stawki podatkowej dla podatku od towarów określonej w ustawie od podatku od towarów, np. sprzedaż wody i ścieków komunalnych jest opodatkowana stawką w wysokości 7%, a sprzedaż energii elektrycznej w wysokości 22%. W przedmiotowych fakturach VAT Wnioskodawca wskazuje terminy zapłaty należności za zużytą energię elektryczną oraz usługi tzw. komunalne (np. wodę czy też odprowadzanie ścieków komunalnych) i usługi telekomunikacyjne. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca, nie posiadając koncesji na obrót energią elektryczną oraz nie będąc wyłącznym bezpośrednim odbiorcą wody i ścieków komunalnych, czy też usług telekomunikacyjnych lub energii elektrycznej, ma prawo do dokumentowania (refakturowania) najemcom lokali użytkowych i dzierżawcom nieruchomości sprzedaży energii elektrycznej oraz opisanych usług, w tym usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, z prawem wskazania w fakturach VAT, iż sprzedaż (refakturowanie) wody i odprowadzanie ścieków są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a sprzedaż (refakturowanie) energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych jest opodatkowana stawką w wysokości 22%.



Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje prawo odsprzedaży (refakturowania) energii elektrycznej oraz tzw. usług komunalnych i usług telekomunikacyjnych oraz dokumentowania przedmiotowej sprzedaży fakturami VAT. Stosownie do pkt 138 i pkt 153 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca, sprzedając (refakturując) tzw. usługi komunalne (np. wodę czy też odprowadzenie ścieków komunalnych), ma prawo wskazać w fakturach VAT, iż przedmiotowa sprzedaż jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 7%. Natomiast przy odsprzedaży energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych w fakturach VAT powinna być wskazana stawka podatkowa w wysokości 22%. Bez znaczenia natomiast w przedmiotowej sprawie natomiast jest fakt, iż Spółka nie posiada koncesji na obrót energią elektryczną.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie o art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (.).

Jednocześnie w ust. 3 tego artykułu ustawodawca wskazuje, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z zapisem art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347.1 ze zm.), w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Należy zauważyć, że ustawodawca krajowy nawiązał pośrednio do art. 28 ww. Dyrektywy, włączając do przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, taki schemat pośrednictwa w świadczeniu usług, poprzez zapis art. 30 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten przesądza, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu świadczenia usług, pomniejszona o kwotę podatku.

W świetle ww. przepisów, stwierdzić należy, że zakup towarów oraz usług (tzw. mediów) przez podatnika we własnym imieniu, jak również w dalszej kolejności ich odprzedaż na rzecz innych podmiotów wypełnia dyspozycję definicji określonej w art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

Dla niektórych czynności ustawodawca przewidział zastosowanie obniżonych stawek podatku VAT, bądź nawet zwolnienie od podatku. Aby jednak można było zastosować stawki preferencyjne lub zwolnienie od podatku, możliwość taka musi wynikać wprost z ustawy o podatku od towarów usług lub z przepisów wykonawczych do ustawy.

W załączniku nr 3 wymienione zostały m. in. usługi w zakresie rozprowadzania wody klasyfikowane wg PKWiU 41.00.2 - poz. 138 ww. załącznika oraz usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne klasyfikowane wg PKWiU 90.0 - poz. 153 ww. załącznika.

Z zapisu art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, którą zgodnie z art. 2 pkt 22 jest również odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi najmu i dzierżawy. W ramach zawartych umów Wnioskodawca obciąża najemców i dzierżawców za usługi dodatkowe np. opłaty za wywóz nieczystości, opłaty z pobór wody i ścieków komunalnych, korzystanie z telefonów stacjonarnych, korzystanie z energii elektrycznej.

W świetle powyższego, odsprzedając nabytą uprzednio energię elektryczną, jak również usługi w zakresie dostaw wody i ścieków oraz wywozu śmieci oraz usługi telekomunikacyjne Wnioskodawca winien czynności te opodatkować wg właściwych stawek VAT, o ile stanowią one usługi dodatkowe oraz ich wartość nie stanowi elementu kalkulacyjnego wynagrodzenia za świadczone usługi najmu lub dzierżawy.

Reasumując, Wnioskodawca dokonując odsprzedaży usług obcych (woda i ścieki) może zastosować 7% stawkę podatku VAT, pod warunkiem, iż usługi te sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 41.00.2 (poz. 138 ww. załącznika nr 3) oraz usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne klasyfikowane wg PKWiU 90.0 (poz. 153 ww. załącznika). Natomiast, w odniesieniu do energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych Wnioskodawca winien stosować 22% stawkę podstawową. Właściwym dokumentem potwierdzającym ww. czynności jest faktura VAT, gdyż jak wskazano w opisie stanu faktycznego czynności te dokonywane są na rzecz podmiotów gospodarczych.

Dodatkowo wskazać należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje zasad zawierania między stronami umów oraz zasad ustalania cen, natomiast organy podatkowe nie mają prawa ingerować w zawierane umowy i przyjęty w nich sposób rozliczeń pomiędzy kontrahentami, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, a to może być stwierdzone jedynie w drodze postępowania podatkowego.



Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: czynsz, dokumentowanie, faktura, media, najem, opodatkowanie, refakturowanie, umowa najmu
Data aktualizacji: 29/12/2012 00:00:01

Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego z wystawionych faktur przez dostawcę towar...

Podatnik zakupuje od firmy armatorskiej towar (śledź bałtycki). Armator sprzedaje Podatnikowi towar z jednoczesną dostawą i przeładunkiem na morzu na statek bandery rosyjskiej. Z tytułu sprzedaży, armator wystawia na rzecz Podatnika fakturę...

Określenie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu usług marketingowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów...

Strona wnosi o wyjaśnienie, jaką stawką podatku od towarów i usług powinna być opodatkowan...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z...

Możliwość wystawienia faktury VAT osobie fizycznej po upływie 3 miesięcy od zdarzenia

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dotyczącej...

Rolnik - podatnik podatku od towarów i usług otrzymał fakturę za sporządzenie aktu notarialnego dotyczącego wykupu mienia z Agencji Nieruchomości Rolnych gruntów rolnych wchodzących w skład dzierżawionego gospodarstwa rolnego.Podatnik uważa, że ma...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer Warszawa 04-379 ul. Mycielskiego 20Sposób opodatkowania, rozliczenia i wykazania w deklaracji VAT-7 otrzymanej przez Spółkę zaliczki częściowej na poczet eksportu pośredniego towarówDrugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna Łódź 93-578Badanie sprawozdań finansowych Inowrocław i obowiązkowe ubezpieczenie OCCzy zakup licencji na zdjęcia od zagranicznej agencji fotograficznej drogą internetową można potraktować jako import usług
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.