Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Elementy jakie powinna zawierać faktura dokumentująca wpłacenie zaliczki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2008 r. (data wpływu 6 luty 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury zaliczkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury zaliczkowej. Złożony wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 kwietnia 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.) zawierającym aktualny odpis KRS Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność gospodarczą od 1999 roku. Spółka zajmuje się w przeważającej części budową i sprzedażą lokali mieszkalnych i lokali usługowych wraz z udziałem w gruncie przynależnym do tych lokali. Sprzedawane lokale mieszkalne oraz lokale usługowe stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zainteresowany zajmuje się również sprzedażą udziałów w hali garażowej stanowiącej odrębny od gruntu przedmiot własności. Nabywca takiego udziału w hali garażowej uzyskuje prawo do wyłącznego korzystania z konkretnego (tj. oznaczonego numerem) miejsca postojowego, boksu postojowego lub piwnicy, które znajdują się w tej hali garażowej.

Procedura nabycia przez klienta: lokalu mieszkalnego, lokalu usługowego lub udziału w hali garażowej (wraz z udziałem w gruncie) jest następująca:etap I - podpisanie z klientem (nabywcą) umowy cywilnoprawnej (umowa przedwstępna), która zobowiązuje klienta (nabywcę) do wpłacania zaliczek na poczet ceny lokalu mieszkalnego, lokalu usługowego lub udziału w hali garażowej,etap II - wpłata przez klienta (nabywcę) zaliczek na poczet ceny (każda wpłata zaliczkowa potwierdzana jest fakturą VAT),etap III - podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego,etap IV - podpisanie aktu notarialnego przenoszącego na klienta (nabywcę) własność nieruchomości lub udziału w nieruchomości (przed podpisaniem aktu notarialnego klient - nabywca - zobowiązany jest do zapłaty zaliczek wynoszących 100% ceny). W akcie notarialnym określa się, czy nabywcy dokonując nabycia lokalu pozostają bądź nie w związku małżeńskim oraz w jakich udziałach nabywają lokal, w przypadku gdy dokonują zakupu lokalu nie pozostając w związku małżeńskim lub pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje umowna rozdzielność majątkowa.A zatem przy sprzedaży ww. lokali wraz z udziałem w gruncie mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi momentami:wpłacaniem przez klienta (nabywcę) zaliczek na poczet ceny lokalu wraz z udziałem w gruncie (każda zaliczka potwierdzona jest przez Wnioskodawcę fakturą VAT),podpisaniem pomiędzy klientem (nabywcą), a Spółką aktu notarialnego przenoszącego na klienta (nabywcę) własność lokalu wraz z udziałem w gruncie - aby sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie (tj. sprzedaż nieruchomości) była skuteczna, umowa sprzedaży tej nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności (taki warunek wynika z art. 158 Kodeksu cywilnego). Dopiero z momentem podpisania aktu notarialnego mamy do czynienia z prawnie skutecznym nabyciem (sprzedażą) nieruchomości.Wnioskodawca podpisując umowy przedwstępne z klientami (nabywcami) na zakup lokali (etap I), a następnie przyjmując od nich zaliczki ma do czynienia z następującymi sytuacjami:

Przykład 1

W umowie przedwstępnej zakupu lokalu nabywcami są dwie osoby fizyczne X i Y nie pozostające w związku małżeńskim lub pozostające w związku małżeńskim, w którym obowiązuje umowna rozdzielność majątkowa. Osoby te wspólnie zobowiązały się w umowie przedwstępnej zakupu lokalu do wpłacania zaliczek na poczet ceny lokalu. Umowa przedwstępna nie określa udziału w jakim osoby X i Y dokonują zakupu lokalu (w związku z brakiem określenia tego udziału, zgodnie z art. 197 Kodeksu cywilnego, domniemywa się, że udziały te są równe). Zaliczki na poczet ceny lokalu wpłacane są przez nabywców niezgodnie z tymi udziałami, tj. z rachunku bankowego tylko jednej z tych osób, np. osoba X wpłaca 100% zaliczek lub z rachunku bankowego obu tych osób, np. osoba X wpłaca 40%, a osoba Y wpłaca 60%, a wpłaty tych zaliczek dokonywane są w różnych terminach.

Przykład 2

W umowie przedwstępnej zakupu lokalu nabywcą jest jedna osoba fizyczna X. Zaliczki na poczet ceny lokalu wpłacane są w 100% z rachunku bankowego osoby Y, która nie jest w ogóle wskazana w umowie jako nabywca lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Na jakiego nabywcę Spółka ma wystawić faktury VAT dokumentujące wpłacanie zaliczek... Czy na takich fakturach Wnioskodawca ma wpisywać:W przypadku, gdy w umowie przedwstępnej zakupu lokalu jako nabywcy wskazane są dwie osoby fizyczne X i Y nie pozostające w związku małżeńskim lub pozostające w związku małżeńskim, w którym obowiązuje umowna rozdzielność majątkowa, a umowa nie określa udziału w jakim osoby te dokonują zakupu lokalu, Spółka powinna wystawić dwie odrębne faktury VAT, dokumentujące fakt otrzymania zaliczki, w ten sposób, że na jednej fakturze VAT wpisane byłyby dane osoby X, a faktura opiewałaby na 50% zaliczki, a na drugiej fakturze VAT wpisane byłyby dane osoby Y, a faktura opiewałaby na pozostałe 50% zaliczki... Czy też Zainteresowany powinien wystawić jedną fakturę VAT, na której wpisane byłyby dane zarówno osoby X jak i osoby Y, a faktura opiewałaby na 100% zaliczki... Dane osoby (osób, podmiotu gospodarczego) wskazanej (wskazanych) w umowie przedwstępnej jako nabywca (nabywcy) lokalu, niezależnie od tego czy wpłata zaliczek na poczet ceny lokalu dokonywana jest z rachunku bankowego osoby (osób) wskazanej (wskazanych) w umowie przedwstępnej jako nabywcy lokalu, czy też z rachunku bankowego zupełnie innych osób, tj. osób nie wskazanych w umowie jako nabywcy lokalu...Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. Przykład 1

Na fakturze VAT, dokumentującej fakt otrzymania zaliczki, powinny być każdorazowo wpisywane dane nabywców lokalu (wynikające z zawieranych umów). Bez znaczenia ma tutaj fakt, że zaliczki te są dokonywane z różnych rachunków bankowych (tzn. z rachunku bankowego nie należącego do wszystkich nabywców lokalu). Tak wpłaconą kwotę należy zaliczyć na poczet danej transakcji i wystawić fakturę VAT z danymi nabywców, zgodnymi z treścią umowy przedwstępnej.

Zgodnie bowiem z postanowieniami § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że na fakturze VAT dokumentującej fakt otrzymania zaliczki powinny znaleźć się dane nabywcy lokalu, a nie dane osoby wpłacającej zaliczkę. Należy podkreślić fakt, że Spółka nie ma wpływu na to, z którego rachunku bankowego wpłacane są zaliczki przez jej kontrahentów (nabywców lokali).

W przypadku wpłaty takiej zaliczki należy wystawić jedną fakturę VAT i wpisać na tej fakturze VAT dane wszystkich przyszłych współwłaścicieli. Zdaniem Zainteresowanego, poprawne również byłoby w takiej sytuacji wystawienie faktur VAT indywidualnych, na każdego ze współwłaścicieli (proporcjonalnie do nabywanych udziałów) bez względu na to, z którego rachunku bankowego wpływają należności.

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.), nie doprecyzowują jak ma się zachować wystawca faktury VAT w takiej sytuacji, dlatego uważamy, że prawidłowe będą te dwa rozwiązania.

Ad. Przykład 2

W omawianym przypadku należy wystawić fakturę VAT dokumentująca fakt otrzymania zaliczki i wpisać dane faktycznego nabywcy, pomimo że zaliczka wpłynęła z rachunku bankowego innej osoby.

Zgodnie z postanowieniami § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że na fakturze VAT dokumentującej fakt otrzymania zaliczki powinny znaleźć się dane nabywcy lokalu, a nie dane osoby wpłacającej zaliczkę. Należy podkreślić fakt, że Zainteresowany nie ma wpływu na to, z którego rachunku bankowego wpłacane są zaliczki przez jej kontrahentów (nabywców lokali).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionych stanach faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, dokumentowanie wpłat, dokumenty, faktura, faktura vat, faktura zaliczkowa, fakturowanie, zadatek, zaliczka, zaliczka na poczet ceny
Data aktualizacji: 21/02/2012 02:28:51

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych na jego adres za...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatnik zapytuje czy ma obowiazek wysatwiania faktur VAT na rzecz osób fizycznych nie pro...

Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z poz. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpoznaniu wniosku Podatnika z dnia 12.07.2005r. (data...

Czy przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu uwzględniającej zapł...

Działając na podstawie art.14a 1 i 4 oraz art.216 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. nr 8 poz.60 z 2005r ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z...

Jak prowadzić małą księgowość Tczew?

Decydując się na prowadzenie pierwszej działalności gospodarczej przedsiębiorca może zdecydować się na uproszczoną księgowość Tczew. Obowiązuje ona wszystkie podmioty gospodarcze, które nie są spółkami prawa handlowego i nie osiągają określonego...

PIT - w zakresie prawidłowości zakwalifikowania faktur wystawianych za opłaty eksploatacyj...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Nie ma obowiązku oznaczania faktur i faktur korygujących wystawianych w formie elektronicznej wyrazami ORYGINAŁ oraz KOPIAPytanie dotyczy wątpliwości co do terminu wystawiania faktur VAT w przypadku wykonywania usług budowlano montażowychPowstanie obowiązku podatkowego w związku z otrzymanymi zaliczkami na poczet eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarówOpodatkowanie, dokumentowanie premii pieniężnych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej świadczenie usługiCzy słusznie postąpiliśmy odliczając podatek naliczony wynikający z faktury w miesiącu otrzymania duplikatu faktury ?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.