Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jak powinny być rozliczane faktury korygujące wystawione z powodu podwyższenia ceny sprzedaży?

Na podstawie art.14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa/tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 02.11.2006r. podatnika na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z dnia 20.10.2006r. Nr P III/443-46/06 zawierające pisemną informację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej terminu rozliczenia przez dostawcę faktury korygującej wystawionej z powodu podwyższenia ceny sprzedaży - odmawia się zmiany postanowienia będącego przedmiotem zażalenia.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25.09.2006r. podatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści wniosku wynika, iż ww. podpisał wieloletnie umowy z głównymi swoimi klientami, którzy corocznie ustalają nowe ceny w stosunku do ceny bazowej z dniem 1 stycznia, biorąc pod uwagę poziom cen wyrobów hutniczych .Ceny te jednak nie zawsze są akceptowane przez firmę podatnika i wówczas w drodze negocjacji ustala się nowe wyższe ceny, które zawsze obowiązują od 1 stycznia i obejmują również wyroby dostarczone wcześniej, które były fakturowane do danego okresu wg cen klienta. Po uzgodnieniu nowych wyższych cen, firma podatnika występuje do swoich klientów o uznanie swoich należności z tytułu podwyższonej ceny .Zaakceptowanie nowych cen kończy się przesłaniem przez odbiorcę not uznaniowych, w rezultacie których firma podatnika wystawia faktury korygujące dla swoich klientów .

Pytanie podatnika dotyczyło następującej kwestii: - Jak powinny być ujmowane w deklaracji VAT - 7 faktury korygujące dotyczące podwyższenia ceny sprzedaży, jeżeli ich przyczyną nie jest naprawa błędu lecz inna okoliczność, która zaistniała po dokonaniu pierwotnej sprzedaży?

Zdaniem podatnika faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej wystawiona z powodu podwyższenia ceny sprzedaży, powinna być rozliczona na bieżąco i ujmowana w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT - 7 za bieżący miesiąc.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku w postanowieniu z dnia 20.10.2006r. Nr P III/1/443-46/06 w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego stwierdził, iż stanowisko przedstawione we wniosku - zgodnie z którym podatek należny wynikający z faktury korygującej dotyczącej podwyższenia ceny sprzedaży rozlicza się w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wystawiono fakturę korygującą - jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu powołano się na przepisy art.19 ust.1, ust.4 i art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm./ oraz § 17 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług/ Dz.U. Nr 95, poz.798 z późn.zm./.

Podsumowując stwierdzono, że w świetle przywołanych przepisów i biorąc pod uwagę, iż w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym chodzi o kwotę należną z tytułu sprzedaży, dla której obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury w należności prawidłowej na ówczesny moment, to w przypadku podwyższenia ceny za dokonaną sprzedaż na podstawie przeprowadzonych negocjacji - należy dokonać korekty deklaracji VAT - 7 za wcześniejsze miesiące.

Na powyższe postanowienie podatnik pismem z dnia 02.11.2006r. złożył zażalenie - zarzucając naruszenie przepisów art.19 ust.1 i art.29 ust.1 ustawy o podatku VAT - poprzez błędną wykładnię i nie uznanie możliwości ujmowania powyższych faktur korygujących w rejestrze sprzedaży w dacie ich wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący miesiąc.

W uzasadnieniu podatnik podtrzymuje argumentację zawartą we wniosku z dnia 25.09.2006r.W jego ocenie w przypadku, gdy korekta powoduje podwyższenie podatku należnego, sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia danej faktury.

Zdaniem ww. faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być zatem wystawiona:w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze, wówczas faktura korygująca winna być ujęta w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym została wystawiona pierwotna faktura i jednocześnie winna być skorygowana deklaracja VAT-7 za ten miesiąc .z powodu innych przyczyn określonych w § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. np. z powodu podwyższenia ceny sprzedaży.W tym przypadku faktura podwyższająca podatek należny wystawiona jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży. Pierwotna sprzedaż, a tym samym data powstania obowiązku podatkowego odzwierciedla prawidłowo stan faktyczny/a tak było w omawianym przypadku/.Wówczas rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący miesiąc.

Po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza się co

następuje:

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług/Dz.U.Nr 54, poz.535 z późn.zm./:ust.1 - Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art. 21 ust.1.ust.4 - Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Stosownie natomiast do art.29 ust.1 w/cyt. ustawy - Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5.Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę(kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r.w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług/Dz.U.Nr 95, poz.789 z późn.zm./zawiera m.in. unormowania odnośnie zasad wystawiania faktur korygujących.

Zgodnie z § 17 ust.1 tego rozporządzenia - fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury .

W związku z tym, iż w w/cyt. rozporządzeniu nie został uregulowany sposób rozliczenia przez sprzedawcę podatku należnego z faktury korygującej, wystawionej wskutek podwyższenia ceny, należy odnieść się do zasad ogólnych dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, określonych przepisami w art.19 ustawy o podatku VAT.

W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym chodzi o prawidłową kwotę należną z tytułu sprzedaży pierwotnej, dla której obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury pierwotnej.

W sytuacji zatem, gdy faktura korygująca wystawiona z powodu podwyższenia ceny, spowodowała zwiększenie podatku należnego, powinna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej sprzedaży - poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za miesiące wcześniejsze.

Podkreślić przy tym należy, że przeciwne argumenty podatnika przedstawione w zażaleniu polegają na dowolnej interpretacji, gdyż nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach prawa podatkowego.

W świetle powyższego reasumując - stanowisko organu podatkowego pierwszej instancji podjęte w ww. postanowieniu jest prawidłowe i nie ma podstaw do jego zmiany, o czym orzeczono w sentencji.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, korekta, obowiązek podatkowy, podwyższenie ceny
Data aktualizacji: 09/01/2013 06:00:01

Czy podatek VAT na fakturach dotyczących zakupu lawet można odliczyć od podatku należnego?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr. 8, poz. 60 z 2005r ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania...

Wystawianie zbiorczych faktur korygujących oraz obniżanie kwoty podatku należnego na podst...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 7.07.2005 r. (wpływ do tutejszego urzędu dnia 8.07.2005 r.) o udzielenie pisemnej...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie robó...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Biura rachunkowe Częstochowa

Nie wiesz, w jakiej wysokości zapłacić podatek od gier? Udaj się do biura rachunkowego w Częstochowie. Stawka podatku od gier ma charakter proporcjonalny i ujęta jest procentowo w stosunku do podstawy opodatkowania. Stawka ta wynosi dla: 1) loterii...

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dot...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Spółka pyta, jakim dowodem udokumentować faktyczny wywóz naczepy do kontrahenta niemieckiego?Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu samochodu samochodu wyprodukowanego jako ciężarowyJaki jest moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu usług remontowych?Czy zakupione towary i usługi sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnychpodlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?Symfonia zabezpiecza e-faktury pieczęcią elektroniczną
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.