Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jaką stawkę VAT Podatnik winien zastosować na fakturze wystawianej dla kupujących okna wraz z montażem w budynkach mieszkalnych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 11.05.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (.) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność obejmuje między innymi montaż stolarki budowlanej, handel, najem. Podatnik kupuje gotowe okna, parapety, rolety okienne u swoich dostawców (producentów). Sam zawiera umowy z klientami na zakup i montaż okien. Umowa taka obejmuje całą usługę, czyli dostawę okien, parapetów czy rolet łącznie z ich zamontowaniem i wykończeniem - obróbką otworów okiennych. Podatnik sam zleca montaż innym firmom, które za wykonane roboty wystawiają faktury. Podatnik w fakturze dla odbiorcy końcowego (klienta, u którego zamontowano okna) uwzględnia łączną wartość okien (rolet, parapetów) z kosztami robocizny obcej (podwykonawców).

Zapytanie wnioskodawcy:

Jaką stawkę VAT Podatnik winien zastosować na fakturze wystawianej dla kupujących okna wraz z montażem w budynkach mieszkalnych?

Stanowisko wnioskodawcy:

Podatnik uważa, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007r roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą opodatkowane są 7% stawką VAT.

Zawierając umowy cywilnoprawne z klientami (odbiorcami końcowymi) określa przedmiot umowy. Przedmiotem tych umów jest wykonanie prac budowlano-montażowych i remontowych polegających na zdemontowaniu starych okien, zamontowaniu nowych oraz prace związane z wykończeniem tych otworów okiennych.

Zgodnie z art. 647-658 Kodeksu cywilnego wykonana usługa budowlana obejmuje także zużyte materiały. Tak więc skoro przedmiotem umowy zawartej przez Podatnika z klientem jest usługa w zakresie robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, to do całego zakresu wykonywanych prac ma zastosowanie jednolita stawka VAT, w tym przypadku 7%. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że nie podatnik osobiście dokonuje montażu okien tylko zleca je innemu podmiotowi. Wykonanie usług budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów (bowiem klient nie kupuje samych okien, a całość usługi - czyli nie są to okna klienta - materiał powierzony) pozwala Podatnikowi na zastosowanie 7% stawki VAT do całości wystawionej przez Podatnika faktury dla odbiorcy, jako jednej usługi w zakresie wymiany okien.

W związku z powyższym Podatnik uważa, że prawidłowym jest zastosowanie w przypadku fakturowania wykonanej przez Podatnika usługi stawki 7%.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (.) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się w myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast pod pojęciem usług, stosownie do art. 8 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się każde świadczenie (.) nie stanowiące dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22%.

Zgodnie z art. 146 ust 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust.1 pkt 2 lit. a ww ustawy, rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 2 ww ustawy - roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, to budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Natomiast pojęcie infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu obejmuje: 1.sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, 2.urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, 3.urządzenia i ujęcie wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłowanie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę treść powołanych norm prawnych oraz przedstawiony stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż podstawową okolicznością przesądzającą o wysokości stawki VAT jest klasyfikacja statystyczna obiektu budowlanego, którego dotyczą dane roboty (opisane przez wnioskodawcę jako budowlano-montażowe).

Z powyższego wynika, że roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne dotyczące tak zdefiniowanych obiektów korzystają z opodatkowania obniżoną stawką VAT w wysokości 7%.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Podatnik oświadczył, że wykonywane przez niego usługi to dostawa okien, parapetów czy rolet łącznie z ich zamontowaniem i wykończeniem-obróbką otworów okiennych w budynkach mieszkalnych.

Ponadto dodaje się, iż w opisanym stanie faktycznym z nabywcą usługi Podatnik zawiera umowę na wykonanie robót budowlanych z wykorzystaniem zakupionych przez Podatnika materiałów budowlanych. Mamy tu więc do czynienia ze świadczeniem kompleksowej usługi, której podstawa opodatkowania obejmuje całość świadczenia, tj. robociznę i materiał. Wobec powyższego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z usługą, o której mowa w art. 146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy.

Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt korzystania z usług podwykonawców robót. W sprawie będącej przedmiotem wniosku, istotne jest, że o zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 7% decyduje klasyfikacja budynku, w którym wykonywane są roboty nie zaś to czy wykonywane są one przez wykonawcę czy podwykonawcę tych robót.

W związku z powyższym stanem prawnym, stanowisko Podatnika uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowinia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Słowa kluczowe: budynek mieszkalny, podatek od towarów i usług, stawki podatku, usługi budowlano-montażowe
Data aktualizacji: 17/10/2013 00:00:01

Czy można udokumentować sprzedaż nieruchomości dwiema fakturami, z których jedna będzie za...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy opodatkowania otrzymanych dotacji, opodatkowania wykonywanej działalności naukowo...

Na podstawie art.14a 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art.5 ust.1 pkt 1, art.8 ust.1, art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawy z dnia 11 marca...

Rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych w podatkowej księdze przychodów i rozc...

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r, Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu...

Czy od zakupu artykułów spożywczych na targi można odliczyć podatek naliczony, nie nalicza...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatnik pyta czy prawidłowo wykazał wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w deklaracji VAT...

Na podstawie art.14a 4 w związku z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dokumentowanie transakcji polegającej na magazynowaniu i przeładunku towarówRozliczenie zaliczki wypłacanej dla rolnika ryczałtowego na poczet przyszłej dostawyBrak opodatkowania akcyzą odsprzedaży energii elektrycznej, opodatkowanej na poprzednim etapie obrotuMoment otrzymania faktury elektronicznejCzy proponowany przez Wnioskodawcę sposób potwierdzenia otrzymania korekty e-mailem jest zgodny z przepisami?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.