Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Jaki przelicznik waluty zagranicznej na polskie zł zastosować wystawiając fakturę wewnętrzną na podstawie faktury od dostawcy zagranicznego?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 24.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania przelicznika waluty zagranicznej na polskie złote w celu rozliczenia podatku od towarów i usług

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 24.07.2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 06.09.2006 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik od dnia 01.02.2006 r. prowadzi działalność w zakresie telewizji kablowej. Rozprowadza programy telewizyjne siecią kablową do mieszkań oraz wykonuje naprawy, remonty i modernizację w/w sieci.

Podatnik korzysta ze zwolnienia z podatku VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 i do dnia złożenia zapytania nie przekroczył wymaganego progu przychodu. Podatnik importuje usługi niematerialne z Wielkiej Brytanii tzn. otrzymał licencję na ich reemisję. Pierwszą Fakturę za w/w usługi otrzymał 17.07.2006 r. z datą wystawienia 27.06.2006 r. i terminem płatności 27.07.2006 r. Faktura ta nie zawiera podatku VAT i zgodnie z ustawą obowiązek odprowadzenia podatku VAT spada na firmę podatnika.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem jaki przelicznik waluty zagranicznej na polskie zł zastosować wystawiając fakturę wewnętrzną na podstawie faktury od dostawcy zagranicznego ?

Zdaniem podatnika należy przyjąć przelicznik waluty zagranicznej z dnia wpływu faktury od zagranicznego kontrahenta, ponieważ w tym dniu podatnik wystawia fakturę wewnętrzną, jest to dzień poniesienia i zarachowania przez podatnika kosztu. Podatnik walutę przelicza wg kursów średnich ogłaszanych przez NBP / ustawa o pod. od osób fiz. - art. 22/.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Na podstawie art. 27 ust. 4 pkt. 1 ww. ustawy miejscem świadczenia usług polegających na udzielaniu licencji, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) podatnicy, o których w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Sprzedaż licencji na reemisję programów telewizyjnych jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) a ich nabycie stanowi import usług, o którym mowa w art. 2 pkt. 9 w/w ustawy.

Na podstawie art. 106 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535), Minister Finansów określił w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 97, poz. 970) sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych.

Zgodnie z § 37 ust. 1-4 w/w rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Natomiast w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.

Wobec powyższego wystawiając fakturę wewnętrzną w celu rozliczenia należnego podatku od towarów i usług na podstawie faktury od kontrahenta zagranicznego w sytuacji importu usług przeliczenia na złote kwot wykazanych w fakturze w walucie obcej należy dokonać według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego, a nie z dnia wpływu faktury.
Słowa kluczowe: faktura wewnętrzna, import usług, kurs waluty, podatek od towarów i usług
Data aktualizacji: 09/01/2013 21:00:01

W jaki sposób dokumentować otrzymane dopłaty do wody ?Czy właściwym dokumentem jest faktur...

Działając na podstawie art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 30.06.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu...

Pytanie dotyczy kwestii skorygowania deklaracji dla podatku od towarów i usług po otrzyman...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 21.02.2007r. (wpływ do tut. organu podatkowego 22.02.2007r.) uzupełniony pismem złożonym w...

Lubuskie biura księgowe stawiają na rozwój księgowych

Rachunkowość to bardzo skomplikowana dziedzina i wymaga od księgowych szerokiej wiedzy oraz śledzenia wszystkich zmian w przepisach. Księgowa lubuskie, która nie jest na bieżąco z aktualnym prawem, nigdy nie będzie prawidłowo prowadziła dokumentów...

Wystawienie faktury VAT RR dokumentującej nabycie usługi tuczu trzody chlewnej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość zwrotu podatku VAT z faktury naprawy powypadkowej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy wnioskodawca może zmienić dane nabywcy na otrzymanej fakturze VAT za pomocą noty korygującej?Czy istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej koszt uzyskania przychodów w firmie?Sposób postępowania w związku z otrzymaniem faktury korygującej in minus wystawionej przez unijnego kontrahentaOpodatkowanie VAT usług turystycznychCzy opisane we wniosku przekazanie nieruchomości do masy upadłości, wymaga korekty wystawionych faktur VAT dokumentujących sprzedaż z 2002 i 2003r.?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.