Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Miejsce świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - dokumentowanie, deklaracje, ewidencje

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 kwietnia 2010 r. (data wpływu 7 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 kwietnia 2010 r. (data wpływu 7 maja 2010 r.) o doprecyzowanie pytania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi w zakresie obróbki mechanicznej części do produkcji silników lotniczych. Odbiorcą usługi jest kontrahent z Kanady. Usługa wykonywana jest na materiale powierzonym, który otrzymuje ona od kontrahenta z Kanady. Usługa wykonywana jest na terytorium Polski, po wykonaniu obróbki materiał wysyłany jest z powrotem do Kanady.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.Jak należy taką czynność opodatkować. Czy w obecnym brzmieniu przepisów czynność ta podlega ustawie o podatku VAT, czy może jest z niej wyłączona.Jaką stawkę podatku należy zastosować.W jaki sposób należy potwierdzić sprzedaż takich usług. Czy należy wystawić Fakturę VAT, czy jakiś inny dokument. Czy należy spełnić jakieś dodatkowe wymogi formalne, aby można było potraktować sprzedaż jako niepodlegającą opodatkowaniu, np. potwierdzenie wywozu, dokonanie zapłaty, inne.Jeżeli czynność jest wyłączona z ustawy o podatku VAT - czy należy wykazać ją w deklaracji VAT, jeżeli tak to w której pozycji.Pismem z dnia 30 kwietnia 2010 r. Wnioskodawca poinformował, iż zadając pytanie nr 1 miał wątpliwości czy od dnia 1 stycznia 2010 r. po zmianie zapisów ustawy o podatku VAT, w szczególności dotyczących miejsca świadczenia wykonywanej przez niego usługi oraz tego czy ta usługa mieści się w zakresie ustawy o podatku VAT. Wobec tego doprecyzował przytoczone powyżej pytanie nr 1 w następujący sposób: Czy świadczona przez Spółkę usługa obróbki mechanicznej wykonywana na materiale powierzonym na terytorium Polski dla kontrahenta z Kanady, gdzie po wykonaniu usługi materiał wysyłany jest z powrotem do Kanady, jest wyłączona z regulacji ustawy o podatku VAT, czy może należy ją opodatkować, jeżeli tak to jaką stawką.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywane przez niego usługi należy zaliczyć do usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowym.

Do dnia 31 grudnia 2009 r. miejscem świadczenia ww. usług było miejsce, gdzie usługi były faktycznie świadczone. Zgodnie z tą zasadą, do dnia 31 grudnia 2009 r. usługę tę Zainteresowany opodatkowywał w Polsce, tj. w miejscu świadczenia. Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ww. usługę Spółka rozpoznawała jako uszlachetnianie i po spełnieniu warunków określonych w ustawie stosowała stawkę 0%.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, od dnia 1 stycznia 2010 r. miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie (wyjątki zdaniem Wnioskodawcy nie mają zastosowania do opisanego stanu faktycznego). Definicję podatnika reguluje natomiast art. 28a. Zgodnie z tym artykułem, za podatnika uznaje się między innymi podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 lub działalność odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności. Takim podmiotem jest kontrahent z Kanady, dla którego Zainteresowany świadczy usługi. Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, jej zdaniem należy uznać, że wykonywane przez nią czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, gdyż obecnie miejscem świadczenia przedmiotowych usług, a tym samym miejscem opodatkowania jest kraj nabywcy, czyli Kanada.

W opinii Wnioskodawcy, ponieważ jest on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, posiada numer identyfikacji podatkowej, to zgodnie z § 4 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, właściwym dokumentem potwierdzającym sprzedaż ww. usług jest Faktura VAT.

Dodatkowo, w § 5 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia o którym mowa powyżej ustawodawca wskazuje, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać między innymi co najmniej sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu, co jego zdaniem sugeruje, że pomimo iż przedmiotowe usługi nie podlegają regulacjom ustawy o podatku VAT, to jako dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży należy wystawiać Faktury VAT. Wystawiając fakturę VAT, zamiast danych dotyczących stawki podatku należy wskazać, że dana czynność nie podlega opodatkowaniu (NP) oraz należy powołać się na przepis art. 28b ustawy o VAT, na podstawie którego stwierdzono, że sprzedaż tego rodzaju usługi nie podlega regulacjom ustawy o VAT. Takie dodatkowe informacje, oprócz wyszczególnionych w § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, zdaniem Zainteresowanego, są wystarczające do formalnego udokumentowania transakcji sprzedaży usług obróbki mechanicznej, wykonanej na materiale powierzonym, świadczonych na rzecz kontrahenta z Kanady. W przypadku potraktowania usług jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, w opinii Spółki, ustawodawca nie nakłada na podatnika dodatkowych obowiązków i wymogów formalnych związanych z potwierdzeniem dokonania transakcji, z wyjątkiem ewidencji o której mowa w art. 109 ust. 3a ustawy o VAT.

W opinii Zainteresowanego, wartość wykonanych usług należy wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7 (11) dostawa towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju w rozliczeniu za okres, w którym wykonano usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (.).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie obróbki mechanicznej części do produkcji silników lotniczych, na rzecz kontrahenta z Kanady. Usługa wykonywana jest na materiale powierzonym, który Spółka otrzymuje od usługobiorcy z Kanady. Usługa wykonywana jest na terytorium Polski, po wykonaniu obróbki materiał wysyłany jest z powrotem do Kanady. W opinii Zainteresowanego, świadczone przez niego usługi należy zaliczyć do usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowym.

Należy zwrócić uwagę, iż pojęcie usług na ruchomym majątku rzeczowym nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku od towarów i usług. W związku z tym, należy termin ten interpretować w oparciu o wykładnię językową, jako wszelkie usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego.

W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6, osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Spółka w opisie sprawy powołała definicję podatnika uregulowaną w art. 28a ustawy, zgodnie z którą, za podatnika uznaje się między innymi podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy lub działalność odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności i stwierdziła, że takim właśnie podmiotem jest kontrahent z Kanady, dla którego świadczy ona usługi.

Zatem, stwierdzić należy, że kontrahent Wnioskodawcy spełnia definicję podatnika, zawartą w art. 28a ustawy.

Stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy).

Ustawodawca wprowadzając wskazane w art. 28b ust. 1 ustawy wyłączenia, wymienił przypadki, dla których występuje inne niż określone w tym artykule miejsce świadczenia usług.

Dokonując analizy tego przepisu stwierdzić należy, że zawarte w nim wyłączenia nie mają zastosowania w niniejszej sprawie. Miejsce świadczenia przedmiotowych usług należy ustalić więc na podstawie zasady ogólnej, wyrażonej w tym artykule.

Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, a więc w tym przypadku miejscem opodatkowania usług świadczonych przez Wnioskodawcę jest terytorium Kanady, tj. miejsce gdzie usługobiorca posiada siedzibę. Tym samym, usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

W świetle art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze (art. 106 ust. 2 ustawy).

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury zostały określone, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.

Na mocy § 5 ust. 1 rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT;dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);stawki podatku;sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.Zgodnie z brzmieniem § 25 ust. 1 rozporządzenia, przepisy § 5, 7-21 i 24 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem - § 25 ust. 2 rozporządzenia.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy uznać, iż Zainteresowany zobowiązany jest udokumentować świadczone usługi, będące przedmiotem pytania, wystawiając fakturę zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy. Faktura ta, stosownie do § 25 ust. 2 rozporządzenia, powinna zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Tut. Organ informuje, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania § 25 ust. 4 rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi, lub odesłanie do odpowiedniego przepisu dyrektywy, na podstawie którego zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. Bowiem w przedmiotowej sprawie, nabywca usługi nie jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy, podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Z kolei art. 109 ust. 3 ustawy stanowi, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ust. 19a i 19b - art. 109 ust. 3a ustawy.

W tym miejscu wskazać należy, iż usługodawca dla potraktowania usług jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie nakłada na podatnika dodatkowych obowiązków i wymogów formalnych związanych z potwierdzeniem dokonania transakcji, z wyjątkiem ewidencji o której mowa w art. 109 ust. 3a ustawy.

Zatem, Wnioskodawca zobowiązany jest do prowadzenia dla przedmiotowych usług ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Na podstawie art. 99 ust. 14 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych określił wzory deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (§ 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 211, poz. 1333 ze zm.).

W załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., w części C dotyczącej rozliczenia podatku należnego zawarte są objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-D), gdzie wskazano, iż w poz. 21 deklaracji VAT-7 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Na mocy art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Natomiast w myśl art. 87 ust. 5 ustawy, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 2 zdanie pierwsze (.).

Wobec powyższego, Zainteresowany korzystając z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług dotyczących usług będących przedmiotem pytania, zobowiązany jest do wykazania świadczonych przez siebie usług, opodatkowanych poza terytorium kraju, w poz. 21 deklaracji VAT-7.

Reasumując:

Ad. 1 i Ad. 2

Świadczona przez Spółkę usługa obróbki mechanicznej, wykonywana na materiale powierzonym na terytorium Polski dla kontrahenta z Kanady, gdzie po wykonaniu usługi materiał wysyłany jest z powrotem do Kanady, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, bowiem miejscem jej świadczenia jest zgodnie z art. 28b ustawy, miejsce w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, czyli terytorium Kanady.

Ad. 3

Wnioskodawca z tytułu sprzedaży usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowym, które podlegają opodatkowaniu na terytorium Kanady, winien wystawiać fakturę, zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy. Faktura ta, stosownie do § 25 ust. 2 rozporządzenia, powinna zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Ponadto, dla potraktowania usług jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, ustawodawca nie nakłada na podatnika dodatkowych obowiązków i wymogów formalnych związanych z potwierdzeniem dokonania transakcji, z wyjątkiem prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 109 ust. 3a ustawy.

Ad. 4

Zainteresowany korzystając z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, dotyczących usług będących przedmiotem pytania, zobowiązany jest do wykazania świadczonych przez siebie usług, opodatkowanych poza terytorium kraju, w poz. 21 deklaracji VAT-7.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym oraz we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym. Natomiast stan faktyczny w części dotyczącej uwzględnienia wartości usług, dla których miejscem świadczenia jest terytorium Kanady, przy obliczaniu proporcji został rozstrzygnięty w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 31 maja 2010 r. Nr ILPP2/443 -374/10-4/ISN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane, deklaracja podatkowa, ewidencja, faktura, miejsce świadczenia usług, podatek od towarów i usług, świadczenie usług, usługi
Data aktualizacji: 03/01/2013 03:00:01

Czy można odliczać podatek naliczony w fakturach za czynsz z tytułu użytkowania lokalu uży...

D E C Y Z J A Na podstawie art. 233 1 pkt 1 w związku z art. 239, art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005 r., poz. 60. , art. 3 ust. 1 pkt 3, art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o...

Czy tłumacz przysięgły jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wykonywanych na rzecz Sąd...

Na podstawie przepisów art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.97 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu...

Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo Warszawa 02-325 ul. Białobrzeska 53A

Zasięg terytorialny miasta część gminy Warszawa miasta na prawach powiatu obejmująca dzielnice: Bemowo, Ursus, Włochy gminy powiaty województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 11101010100165512221000000 VAT 58101010100165512222000000 PIT...

Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego otrzymanie premii pieniężnej upra...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup części samochod...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy rozliczenia i dokumentowania zaliczek na poczet dostawy krajowejOkoliczności i konsekwencje wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż usługi najmu budynku biurowegoUrząd Skarbowy Człuchów 77-300 ul. Jerzego z Dąbrowy 5 EStawka podatku VAT przy refakturowaniu usługCzy nieodpłatne przekazanie pracownikom biletów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i w jaki sposób winno być dokumentowane?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.