Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Możliwość dokonania korekt w przypadku opodatkowania w stawce 22% umów użytkowania wieczystego zawartych przed 1 maja 2004 r

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Starostwa przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2007 r. (data wpływu 28.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekt w przypadku opodatkowania w stawce 22% umów użytkowania wieczystego zawartych przed 1 maja 2004 r. oraz adnotacji, które powinny być zamieszczane na fakturach VAT dotyczących tych umów - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 28 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekt w przypadku opodatkowania w stawce 22% umów użytkowania wieczystego zawartych przed 1 maja 2004 r. oraz adnotacji, które powinny być zamieszczane na fakturach VAT dotyczących tych umów.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Starostwo Powiatowe jest podatnikiem podatku od towarów i usług i jako właściciel gruntów pobiera opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych. Po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.) wprowadzającej opodatkowanie tym podatkiem przychodów z tytułu użytkowana wieczystego Starostwo poinformowało użytkowników gruntów, że do ustalonej wcześniej opłaty doliczany będzie podatek od towarów i usług w stawce 22%, co potwierdzono wystawionymi fakturami VAT za rok 2005 lub w przypadku osób fizycznych przypisami w prowadzonej ewidencji. Z uwagi na rozbieżne interpretacje prawa podatkowego w tym zakresie Starostwo zadecydowało ostatecznie, że podatek VAT zawarty będzie w dotychczasowej cenie ustalonej z użytkownikami. W związku z powyższym skorygowano obciążenia użytkowników za rok 2005. Jednocześnie w roku 2005 dokonano aktualizacji wyceny nieruchomości, wypowiedziano dotychczasowe opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów i ustalono nowe. W opłatach tych zawarty był także podatek VAT. W ocenie Starostwa z uwagi na Uchwałę NSA z 8 stycznia 2007 r. sygn. akt I FPS 1/06 w sprawie ustanowienia opodatkowania użytkowania wieczystego przed dniem 1 maja 2004 r. oraz pisma Ministra Finansów z dnia 27 marca 2007 r. nr PT10-812-167/2007/MR/429 umowy na użytkowanie wieczyste zawarte przed dniem 1 maja 2004 r. nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy Starostwo powinno skorygować obciążenia użytkowników wieczystych gruntu, w których zawarto podatek VAT w wysokości 22% w odniesieniu od umów zawartych przed 1 maja 2004 r. i jaką podstawę prawną należy umieścić na fakturach przyjmując, że użytkowanie wieczyste jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



Zdaniem wnioskodawcy opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu ustanowione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Z uwagi na powyższe należy skorygować obciążenia użytkowników wieczystych za okres od 1 maja 2004 r. do dnia dzisiejszego poprzez wystawienie odpowiednich faktur korygujących. Korekty takiej należy dokonać w stosunku do wszystkich decyzji wydanych przed 1 maja 2004 r. Korekta powinna również dotyczyć zaktualizowanych opłat w roku 2005. Ponadto na wystawianych fakturach VAT dotyczących ww. umów należy umieścić adnotację opłata dotyczy użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004 r. i nie podlega opodatkowaniu.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostaw towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych w świetle powołanych wyżej regulacji prawnych stanowi dostawę towaru. W przypadku dostawy towarów zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru (.). Jeżeli wydanie towaru, w tym przypadku gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste, miało miejsce przed 1 maja 2004 r. czynność ta nie podlega obecnie obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Istotnym w sprawie jest również fakt, że w momencie ustanowienia użytkowania wieczystego czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie wcześniej obowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

Jeżeli zatem w odniesieniu do ww. umów Starostwo po dniu 1 maja 2004 r. wystawiło faktury VAT dokumentujące uiszczenie opłat za użytkowanie wieczyste uwzględniając w nich podatek w wysokości 22% jest uprawnione do wystawienia faktur korygujących na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z § 17 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie z § 16 ust. 4 tego samego rozporządzenia potwierdzenie odbioru faktury, które sprzedawca obowiązany jest posiadać, stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatnikó1)w, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy w rozliczeniu za kwartał, w którym potwierdzenie to otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. Zatem podmiotom, którym wystawiono faktury VAT należy wystawić faktury korygujące podatek należny od przedmiotowego użytkowania wieczystego.

W odniesieniu do osób fizycznych, którym nie wystawiono faktur VAT, Starostwo zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) może w celu skorygowania podatku VAT złożyć korekty deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe, w których naliczyło i wpłaciło podatek VAT z tytułu wieczystego użytkowania gruntów w oparciu o prowadzone ewidencje potwierdzające naliczenie niesłusznie pobranego podatku. Jeżeli w wyniku złożonych korekt powstanie nadpłata podatku, Starostwo wraz z korektą deklaracji VAT-7 może zgodnie z art. 75 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Niniejsza interpretacja nie przesądza jednak o sposobie rozstrzygnięcia postępowania podatkowego dotyczącego stwierdzenia nadpłaty, co pozostaje w kompetencji Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego.

Zasady dotyczące adnotacji, które powinna zawierać faktura w przypadku zastosowania obniżonych stawek VAT lub zwolnienia z opodatkowania, reguluje § 9 ust. 7 powołanego wyżej rozporządzenia, który wskazuje na symbol towaru lub usługi określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej lub przepis na podstawie, którego podatnik stosuje stawkę preferencyjną lub zwolnienie z VAT.

Jak opisano powyżej użytkowanie wieczyste dotyczące umów zawartych przed 1 maja 2004 r. jest wyłączone z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też zamieszczenie na dokumentach adnotacji o treści opłata dotyczy użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004 r. i nie podlega opodatkowaniu jest dopuszczalne. Należy jednak zwrócić uwagę, że obciążenia użytkowników w opisanej sytuacji nie mogą być potwierdzane fakturami VAT.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, korekta, nadpłata, użytkowanie wieczyste
Data aktualizacji: 28/12/2012 00:00:01

Urząd Skarbowy Kłodzko 57-300 ul. Walasiewiczówny 1

Zasięg terytorialny miasta Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój gminy Kłodzko, Lewin Kłodzki, Szczytna powiaty część kłodzkiego województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 66101016740020752221000000 VAT 16101016740020752222000000...

W którym miesiącu w przedstawionej sytuacji powstał przychód podatkowy w podatku dochodowym?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Komornik może wystawić fakturę VAT w przypadku gdy zajął wierzytelność za towary, nato...

Zgodnie z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub...

Urząd Skarbowy Sanok 38-500 ul. Sienkiewicza 1

Zasięg terytorialny miasta Sanok gminy Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zagórz, Zarszyn powiaty sanocki województwo podkarpackie Konta bankowe CIT 73101015280911252221000000 VAT 23101015280911252222000000 PIT...

Miasto nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z projektem, jedna faktura...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Faktura końcowa onlineCzy wydatki opłacone w 2005r. wynikające z faktury wystawionej w 2004 r. mogą zostać odliczone w 2005 r. (roku ich poniesienia)?Kiedy powstaje prawo do obbniżenia podatku należnego o podatek wynikajacy z wystawionej faktury korygującej?Jaki kurs należy stosować do przeliczania fakturCzy występuje prawo do odliczenia podatku VAT od opakowań, na podstawie faktury VAT wystawionej przez dostawcę?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.