Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług oraz prawidłowość fakturowania usług transportu międzynarodowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2007 r. (data wpływu 20 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości zastosowania stawki podatku przy świadczeniu usług transportu międzynarodowego w przypadku braku dokumentu SAD - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości zastosowania stawki podatku przy świadczeniu usług transportu międzynarodowego w przypadku braku dokumentu SAD.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcą jest firma transportowo-spedycyjna. W ramach swojej działalności świadczy usługi transportu na rzecz polskich i zagranicznych odbiorców. Każda wykonana usługa poprzedzona jest zleceniem wykonania transportu, z podaniem miejsca załadunku, rozładunku, stawką za przejechany kilometr (lub konkretną trasę) na terenie Polski i w przypadku zlecenia zagranicznego z podziałem na stawkę kilometrów przejechanych w Polsce i za granicą. W niektórych przypadkach spółka korzysta z usług podwykonawców - przewoźników świadczących usługi transportowe.

Zainteresowany jest stałym kontrahentem firmy, która wysyła swoje towary do Szwajcarii oraz importuje materiały z tego państwa. Firma, która zleca wykonanie usługi transportowej na trasie Polska - Szwajcaria lub Szwajcaria - Polska jest czynnym podatnikiem VAT - zarejestrowanym w Polsce. Spółka posiada w swojej dokumentacji następujące dowody potwierdzające wykonanie usługi:zlecenie wykonania usługi, fakturę za usługę wykonaną przez podwykonawcę (w przypadku, gdy spółka nie świadczy usługi osobiście), kopię listu przewozowego, potwierdzającego, iż towary będące przedmiotem importu (lub eksportu) zostały przewiezione z państwa trzeciego (lub do państwa trzeciego), kopię zgłoszenia celnego SAD, korespondencję ze zleceniodawcą dotyczącą wykonania usługi i warunków transportu.Wnioskodawca wystawia kontrahentowi na podstawie tych dokumentów fakturę VAT - traktując tę usługę jako transport międzynarodowy:od miejsca załadunku w Polsce do granicy Polski obowiązuje stawka 0%, natomiast na trasie od granicy Polski do miejsca przeznaczenia w Szwajcarii usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy Spółka nie będzie miała w swoim posiadaniu kopii dokumentu SAD (kontrahent może zastrzec sobie niewydanie kopii dokumentu z uwagi na tajemnicę handlową - na dokumencie tym bowiem istnieje zapis mówiący o sprzedawanym lub kupowanym towarze i jego cenie), firma transportowa może traktować wykonaną usługę jako transport międzynarodowy, czy też powinna opodatkować tę usługę 22% podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie jest prawidłowe z uwagi na analizę następujących przepisów:Przepis art. 27 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadza generalną zasadę, według której w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to, iż dla określenia miejsca opodatkowania w przypadku transportu międzynarodowego należy podzielić cały dystans na poszczególne odcinki: krajowy oraz znajdujący się poza terytorium kraju.Zgodnie z przepisem § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późniejszymi zmianami), stawka 0% stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.Przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz, który odbywa się:z miejsca nadania na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Wspólnoty (Polska - Szwajcaria), z miejsca nadania poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu na terytorium kraju (Szwajcaria - Polska), tzw. tranzyt (Szwajcaria - Polska - Czechy).Zgodnie z brzmieniem art. 83 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku usług transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu, z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).Wnioskodawca uważa, że dla udowodnienia, że przedmiotowa usługa przewozu towaru ze Szwajcarii lub do Szwajcarii jest usługą transportu międzynarodowego - wystarczy list przewozowy, korespondencja z klientem i zlecenie wykonania usługi oraz faktura od przewoźnika - spedytora.

Spółka porównała swoje stanowisko z sygn. IBPP2/443-23A/07/BM/KAN - 141/07/07 z dnia 15.10.2007 r. Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-12B/07/BM/KAN - 102/07/07 z dnia 12.10.2007 r. Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 1437/ZP//443-8/07/EZ z dnia 30.03.2007 r. Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek, sygn. 1472/RPP1/443-739/06/PW z dnia 05.01.2007 r. Urzędu Skarbowego w Warszawie, sygn. ZD-G/443-12/05 z dnia 11.10.2005 r. Urzędu Skarbowego w Wolsztynie, artykułem Gazety Prawnej 131/2007 z dnia 09.07.2007 r. (dodatek Tygodnik Podatkowy, str. 9).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju, z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt), z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.Należy zauważyć, że zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy opodatkowanie usług transportu międzynarodowego preferencyjną stawką 0% wymaga odpowiedniego ich udokumentowania, tj. przewoźnik powinien posiadać list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz fakturę wystawioną przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2. Natomiast w przypadku towarów importowanych zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy, oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, konieczny jest dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Odnosząc się do stanu faktycznego Wnioskodawcy, w przypadku świadczenia usług transportu na trasie Polska - Szwajcaria ww. dokumenty, a więc list przewozowy, korespondencja z klientem i zlecenie wykonania usługi oraz faktura wystawiona przez przewoźnika - spedytora są wystarczające do zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług na odcinku Polski. Natomiast w przypadku towarów importowanych zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 2 oprócz ww. dokumentów, niezbędny jest dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Oznacza to, że Wnioskodawca w celu skorzystania z preferencyjnej stawki 0% do usługi świadczonej na terytorium kraju, w sytuacji przewozu towarów ze Szwajcarii do Polski musi posiadać dokument SAD, z którego jednoznacznie wynika, iż wykonywana przez niego usługa została wliczona do podstawy opodatkowania importowanego towaru.

W przypadku braku dokumentu określonego w art. 83 ust 5 pkt 2 lub niewliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania importowanego towaru, Wnioskodawca wartość usługi transportu na odcinku krajowym musi opodatkować stawką podstawową 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie pytania o prawidłowość fakturowania i zastosowania stawki podatku od towarów i usług w transporcie międzynarodowym, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 20 marca 2008 r. nr ILPP2/443-6/08-2/EN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dokumentacja, miejsce świadczenia usług, stawki podatku, transport drogowy, usługi spedycji międzynarodowej, usługi transportu międzynarodowego
Data aktualizacji: 16/01/2013 09:00:01

Czy zamawiający premie ma potraktować to jako usługę wystawiając fakturę VAT z 22% podatkiem?

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz...

Urząd Skarbowy Gryfino 74-100 ul. Szczecińska 24

Zasięg terytorialny miasta gminy Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Mieszkowice, Moryń, Stare Czarnowo, Trzcińsko-Zdrój, Widuchowa powiaty gryfiński województwo zachodniopomorskie Konta bankowe CIT 70101015990057022221000000 VAT...

Czy opisane we wniosku przekazanie nieruchomości do masy upadłości, wymaga korekty wystawi...

Jak wynika ze złożonego wniosku w 2002r. 2003r. pomiędzy Podatnikiem przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą X, a Spółką z o.o. Y zostały zawarte dwie umowy kupna - sprzedaży nieruchomości zabudowanych. Powyższe czynności...

Czy w przypadku otrzymania premii pieniężnej należy ją opodatkować i udokumentować fakturą...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odpowiedzialność karna za nie wystawienie faktury

Zgodnie z art. 62 kodeksu karnego skarbowego 1 kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Zachowanie...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących poniesione wydatki na realizację projektu?Wystawianie faktur oraz odliczenie podatkuCzy w przypadku wystawienia faktury dla zagranicznego kontrahenta w PLN i późniejszej jej zapłaty w walucie obcej powstaną różnice kursowe ?Dane jakie powinna zawierać faktura oraz język w jakim winna być wystawionaWystaw dowód dostawy online
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.