Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Powiat i Starosta podatnik podatku od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 29 stycznia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika Powiatu, Starostwa Powiatowego oraz Starosty - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 28 grudnia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za podatnika Powiatu, Starostwa Powiatowego oraz Starosty.



W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.



Powiat, Starostwo Powiatowe i Skarb Państwa - Starosta Powiatu są odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług, posiadającymi odrębne numery identyfikacji podatkowej (NIP). Faktury VAT wystawiane są na ww. podmioty. Powiat uzyskuje dochody ze sprzedaży i dzierżawy mienia Powiatu, Starostwo Powiatowe z tytułu najmu, sprzedaży specyfikacji istotnych warunków zamówienia, kserokopii i opłat komunikacyjnych, natomiast Skarb Państwa z tytułu sprzedaży i dzierżawy swojego mienia. Ewidencje prowadzone są oddzielnie. Dla każdego podatnika składane są deklaracje VAT-7.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:



Czy należy składać trzy deklaracje VAT-7 odrębnie dla Powiatu, Starostwa Powiatowego i Skarbu Państwa. A jeżeli nie, to na kogo mają być wystawiane faktury sprzedaży i jaki NIP powinien być podany na fakturze.



Zdaniem Wnioskodawcy, Powiat jako osoba prawna realizuje zadania związane z prawem publicznym, jak i wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą. Wszelkie czynności podejmowane przez niego, z wyłączeniem czynności, do których wykonania powołany może być tylko organ publiczny, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem Powiat powinien być zarejestrowanym podatnikiem. Starostwo Powiatowe jest organem wykonawczym Powiatu, realizującym na jego odpowiedzialność jego zadania. W przypadku czynności opodatkowanych, wykonywanych przez Starostwo Powiatowe niezależnie we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność, czyni z niego oddzielny podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powodując konieczność jego rejestracji jako podatnika i posługiwania odrębnym NIP-em. W odniesieniu do mienia Skarbu Państwa odrębnym podatnikiem będzie Starosta Powiatu, gdyż jest on stroną w zawieranych umowach cywilnoprawnych. Starosta na swoją odpowiedzialność zarządzając mieniem Skarbu Państwa powinien posiadać odrębny NIP i dokonać rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług. Zdaniem Starostwa należy składać trzy deklaracje. Faktury sprzedaży powinny być wystawiane na Powiat, Starostwo Powiatowe i Skarb Państwa - Starostę Powiatu odpowiednio z NIP tych podmiotów.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Powiat, stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), posiada osobowość prawną wykonując zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Nałożone na powiat jako samorządową osobę prawną, zadania - w myśl art. 33 ww. ustawy - wykonywane są za pośrednictwem starostwa powiatowego oraz jednostek organizacyjnych powiatu, w tym powiatowego urzędu pracy.

Z powyższego wynika, że zdolność prawną, jak i zdolność do wykonywania czynności prawnych ma powiat (jednostka samorządu terytorialnego), nie zaś starostwo, które jest aparatem pomocniczym powiatu.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. z 2004 r. Dz. U. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z przepisów niniejszej ustawy oraz odrębnych ustaw, organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, a organami reprezentującymi jednostki samorządu terytorialnego są ich organy wykonawcze.

Zgodnie z art. 21 powołanej ustawy, do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności Skarbu Państwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego Skarbu Państwa.



W myśl art. 23 ust. 1 pkt 7 i 7a ww. ustawy, zasobem nieruchomości Skarbu Państwa gospodarują, z zastrzeżeniem art. 43 ust. 2 i 4, art. 51, art. 57 ust.1, art. 58-60 oraz art. 60a, starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, a w szczególności:

zbywają oraz nabywają, za zgodą wojewody, nieruchomości wchodzące w skład zasobu, z zastrzeżeniem art. 17, wydzierżawiają, wynajmują i użyczają nieruchomości wchodzące w skład zasobu, przy czym umowa zawierana na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony wymaga zgody wojewody; zgoda wojewody jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.

Z powołanych wyżej przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że wykonywanie przez starostę czynności, w odniesieniu do nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, należy do kategorii spraw z zakresu administracji rządowej.

W myśl dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 ww. przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z ust. 6 powołanego artykułu, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W oparciu o § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Należy zauważyć, że powyższe regulacje nie mają identycznego brzmienia. W przepisie ustawowym mowa jest o "realizowaniu zadań", dla których organy władzy i obsługujące je urzędy zostały powołane, natomiast przepis rozporządzenia wykonawczego stanowi o czynnościach "związanych z wykonywaniem zadań publicznych". Literalna wykładnia ww. przepisów prowadzi do wniosku, że przepis rozporządzenia poprzez przewidziane w nim zwolnienie uzupełnia (rozszerza niejako) zakres czynności, z tytułu których jednostki samorządu terytorialnego nie uiszczają podatku.

Z powołanych wyżej regulacji wynika, że powiat zarówno jako osoba prawna, jak i jednostka samorządu terytorialnego w zakresie czynności o charakterze cywilnoprawnym, posiada status podatnika podatku od towarów i usług. Cytowane wyżej przepisy art. 15 ust. 6 powołanej ustawy, obejmują swym zakresem również starostę jako organ władzy publicznej, w odniesieniu do realizacji zadań z zakresu administracji rządowej, nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zatem rejestracji dokonuje każdy z podatników oddzielnie tj. w rozpatrywanej sprawie Powiat i Starosta.

Stosownie do § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212 poz.1337 ze zm.), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". W myśl § 5 ust. 1 pkt 2 powołanego wyżej rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Powiat jako osoba prawna, a nie Starostwo Powiatowe, w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych jest podatnikiem podatku od towarów i usług i tym samym jedynie On powinien składać deklaracje VAT-7. Natomiast w przypadku realizacji czynności cywilnoprawnych odnoszących się do nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa podatnikiem jest Starosta, który także zobowiązany jest do składania oddzielnej deklaracji VAT-7. Wobec powyższego faktury VAT powinny być wystawiane odpowiednio na Powiat i Starostę z NIP-ami tych podmiotów.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura VAT, podatnik podatku od towarów i usług, powiat, starosta
Data aktualizacji: 28/12/2012 18:00:01

Po jakim kursie należy przeliczać faktury korygujące dotyczące WNT?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia...

Jak należy wystawić fakturę VAT za użytkowanie wieczyste, w przypadku gdy wieczystym użytk...

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że postanowieniem Sądu X dotyczącym egzekucji z nieruchomości przysądzone zostały działki gruntu stanowiącego własność Gminy Y w użytkowanie wieczyste oraz stanowiące odrębną nieruchomość...

Wysyłania faktur elektronicznych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Biura rachunkowe w Radomiu

Potrzebujesz złożyć zeznanie podatkowe? Udaj się do biura rachunkowego w Radomiu. Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku...

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew Łódź 92-312

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Łódź część miasta pod nazwą Widzew gminy Andrespol, Brójce, Koluszki, Nowosolna, Rzgów, Tuszyn powiaty łódzki województwo łódzkie Konta bankowe CIT 06101013710000972221000000 VAT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Odliczenie podatku VAT z faktur za paliwo oraz części zamienneŚwiętokrzyski Urząd Skarbowy Kielce 25-324 ul. Sandomierska 105Wystawianie faktur onlineDotyczy obowiązku prowadzenia przez spółkę ksiąg rachunkowych, w związku z zapisem art. 55 ustawy z dnia 16.07.2004 r. - Prawo telekomunikacyjneSposób dokumentowania prowizji bankowych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.