Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących premie pieniężne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.10.2008r. (data wpływu 14.10.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących premie pieniężne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.10.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących premie pieniężne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej: Spółka) sprzedaje swoje towary do różnych odbiorców, w tym do sieci handlowych (dalej: Markety). W celu zachęcenia Marketów do dokonywania zakupów w Spółce w jak największej wysokości, w niektórych umowach Spółka zobowiązała się do wynagradzania nabywców jej towarów premiami pieniężnymi. Są one ustalane procentowo (jako % od obrotu) bądź kwotowo i stanowią wynagrodzenie z tytułu dokonywania przez dany Market zakupów (obrotu) w Spółce w określonym czasie, w określonej wysokości. Premie nie dotyczą konkretnej dostawy tylko wszystkich dostaw dokonanych w okresie, za który są naliczane. Zobowiązanie do uiszczenia danej premii wynika z umowy cywilnoprawnej regulującej warunki dostaw towarów Spółki na rzecz Marketu i stanowi część wzajemnych rozliczeń pomiędzy Spółką a Marketem. Wysokość premii jest negocjowana łącznie z wysokością ceny towarów Spółki, które mają być dostarczane do Marketu w danym okresie.

W umowach zawartych przez Spółkę premie pieniężne bywają różnie nazywane (np. premiami, bonusami). Nie zmienia to natury prawnej i ekonomicznej tych opłat. W szczególności wyłącznym tytułem uprawniającym Market do ich uzyskania jest dokonanie zakupów od Spółki w określonym okresie i w określonej wysokości. Premie pieniężne są dokumentowane przez Markety fakturami wykazującymi podatek VAT kalkulowany wg stawki 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT dokumentujących premie pieniężne.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki ma ona prawo dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT dokumentujących premie pieniężne. Wynika to zarówno z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. dalej: ustawa VAT) jak z charakteru prawno - ekonomicznego premii pieniężnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT. Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy VAT, podatnik ma prawo dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku otrzymania faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną VAT.

Zdaniem Spółki również okoliczności faktyczne przemawiają za prawem Spółki do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dokumentujących premie. Po pierwsze, premie pieniężne są należne w związku z określonym zachowaniem Marketów polegającym na dokonywaniu zakupów w Spółce w określonym okresie i w określonej wysokości oraz mają umocowanie w zapisach umowy pomiędzy Spółką a Marketem - są zatem wynagrodzeniem za świadczenie usług w rozumieniu ustawy VAT. Po drugie, premie pieniężne płacone przez Spółkę nie dotyczą konkretnej dostawy tylko wszystkich dostaw dokonanych przez Spółkę w danym okresie. Po trzecie, ponoszenie premii pieniężnych ma bezpośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną Spółki, gdyż ich naliczanie jest związane z dokonywaniem zakupów towarów przez Market w danym okresie, a tym samym z dokonywaniem sprzedaży opodatkowanej VAT przez Spółkę (ujęcie zapisu o premii pieniężnej w umowie ma na celu zachęcenie Marketu do dokonywania zakupów w Spółce).

Na marginesie Spółka zaznacza, iż analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane przez Ministra Finansów w piśmie z dnia 30 grudnia 2004 r. Nr PP3-812-1222/2004/AP14026, w którym stwierdzono, iż premie pieniężne wypłacane z tytułu nabywania określonej wartości, czy ilości towarów w określonym czasie, lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób, należy uznać jako świadczenie usług przez nabywcę otrzymującego taką premię. W konsekwencji dokumentowanie premii pieniężnych fakturą VAT należy uznać za prawidłowe.

Spółka pragnie również podkreślić, iż stanowisko podzielające pogląd, iż premie pieniężne opisane w wyżej zaprezentowanym stanie faktycznym są opodatkowane VAT, zostało wyrażone w interpretacjach indywidualnych wydanych w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektorów Izb Skarbowych dla dwóch kontrahentów Spółki, tj. dla dwóch Marketów, do których Spółka sprzedaje swoje towary i którym wypłaca premie (Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 stycznia 2008 r. nr IPPP1/443-692/07-2/AB oraz Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2008 r. nr ILPPI/443-122/08-2/KG). W obu pismach stwierdzono, że premia pieniężna jest formą wynagrodzenia za świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka uważa, iż w przypadku otrzymania faktury VAT dokumentującej premie pieniężne, zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, przysługuje jej prawo dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: prawo do odliczenia, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 05/01/2013 00:00:01

Zakresie opakowań zwrotnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy w przypadku otrzymania faktury wystawionej na oboje małżonków przysługiwać będzie praw...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymywania zaliczki przed wy...

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie działając na podstawie art. 14b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia...

Urząd Skarbowy Ełk 19-300 ul. Wojska Polskiego 67

Zasięg terytorialny miasta Ełk gminy Ełk, Kalinowo, Prostki, Stare Juchy powiaty ełcki województwo warmińsko-mazurskie Konta bankowe CIT 47101013970010232221000000 VAT 94101013970010232222000000 PIT 44101013970010232223000000 budżetowe pozostałe...

W jaki sposób opodatkować i wystawić faktuę VAT dokumentującą sprzedaż pawilonu handlowego...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Gminie przysługuje prawo do zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez wykonawców projektu?Prawidłowość przeliczania kwot na fakturze podanych w walucie obcejUrząd Skarbowy Brzesko 32-800 ul. Królowej Jadwigi 16Na podstawie jakich dokumentów można dokonać korekty rejestru VAT i deklaracji VAT ?Wystawianie faktur angielskich online
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.