Facebook Kontakt
Zaloguj siê lub zarejestruj konto
W³±cz wersjê mobiln±
Wystaw fakturêFakturyKlienciProduktyKontoAktualno¶ciOpiniePomocKontakt
Przypominamy, ¿e na stronie Fakturowo.pl dostêpna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org bêdzie dzia³a³ ca³y czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, wiêcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostêpna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF bêdzie wkrótce obowi±zkowy dla wszystkich podatników. Zachêcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezp³atna i do niczego nie zobowi±zuje!

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed z³o¿eniem zg³oszenia rejestracyjnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, dzia³aj±c w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, ¿e stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009r. (data wp³ywu 2 grudnia 2009r.), uzupe³nionym pismem z dnia 26 lutego 2010r. (data wp³ywu 26 lutego 2010r.) oraz pismem z dnia 1 marca 2010r. (data wp³ywu 2 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed z³o¿eniem zg³oszenia rejestracyjnego - jest prawid³owe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2009r. wp³yn±³ ww. wniosek, uzupe³niony pismem z dnia 26 lutego 2010r. (data wp³ywu 26 lutego 2010r.) oraz pismem z dnia 1 marca 2010r. (data wp³ywu 2 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotycz±cej podatku od towarów i us³ug w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed z³o¿eniem zg³oszenia rejestracyjnego.

W przedmiotowym wniosku zosta³ przedstawiony nastêpuj±cy stan faktyczny:

Spó³ka (dalej równie¿ Wnioskodawca) zosta³a utworzona w dniu 5 sierpnia 2009r. na podstawie uchwa³y Rady Miasta z dnia 31 maja 2007r. oraz na podstawie zmian do tej uchwa³y z dnia 30 pa¼dziernika 2008r. i 27 sierpnia 2009r. Spó³ka z³o¿y³a zg³oszenie rejestracyjne VAT-R do Urzêdu Skarbowego, w którym zrezygnowa³a z przys³uguj±cego jej zwolnienia z podatku VAT z dniem 1 listopada 2009r. Pierwsz± deklaracjê VAT-7 Wnioskodawca z³o¿y³ za listopad 2009r.

W pi¶mie z dnia 26 lutego 2010r. Wnioskodawca doda³, i¿ z³o¿y³ zg³oszenie rejestracyjne VAT-R w dniu 26 pa¼dziernika 2009r. i zosta³ zarejestrowany przez Naczelnika Urzêdu Skarbowego jako czynny podatnik podatku od towarów i us³ug od dnia 1 listopada 2009r.

W pi¶mie z dnia 1 marca 2010r. Wnioskodawca wyja¶ni³, i¿ do dnia 1 listopada 2009r. nie dokona³ sprzeda¿y.

W zwi±zku z powy¿szym zadano nastêpuj±ce pytanie:

Czy podatek VAT naliczony wynikaj±cy z faktur, które Wnioskodawca otrzyma³ przed z³o¿eniem zg³oszenia rejestracyjnego VAT-R podlega odliczeniu na zasadach okre¶lonych w ustawie o podatku od towarów i us³ug.

W pi¶mie z dnia 26 lutego 2010r. Wnioskodawca sprostowa³ ww. pytanie: czy podatek naliczony wynikaj±cy z faktur, które Wnioskodawca otrzyma³ przed dniem 1 listopada 2009r. podlega odliczeniu na zasadach okre¶lonych w ustawie o podatku od towarów i us³ug.

W zwi±zku z powy¿szym, pytanie sformu³owane w pi¶mie z dnia 26 lutego 2010r. tut. organ uzna³ za ostateczne.

Zdaniem Wnioskodawcy: Spó³ka ma prawo do obni¿enia podatku nale¿nego o podatek naliczony wynikaj±cy z faktur zakupu towarów i us³ug wykorzystywanych do prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczych zwi±zanych ze sprzeda¿± opodatkowan± stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i us³ug. Spó³ka dokonuj±c zakupu towarów i us³ug w okresie gdy nie by³a zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT (wrzesieñ, pa¼dziernik 2009r.) nie mia³a prawa dokonania odliczenia, jednak zgodnie z art. 86 ust. 11 prawo takie przys³uguje jej w dwóch nastêpnych okresach rozliczeniowych po otrzymaniu faktur VAT czyli w listopadzie 2009r., w miesi±cu, w którym dokona³a zg³oszenia do podatku od towarów i us³ug. W zwi±zku z powy¿szym Wnioskodawca uwa¿a, ¿e mo¿e dokonaæ obni¿enia podatku nale¿nego o podatek naliczony z przedmiotowych faktur otrzymanych w okresie za wrzesieñ-pa¼dziernik 2009r. w sk³adanej deklaracji VAT-7 za okres listopad 2009r.

W ¶wietle obowi±zuj±cego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje siê za prawid³owe.

W my¶l art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustaw± o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i us³ug, podlega odp³atna dostawa towarów i odp³atne ¶wiadczenie us³ug na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i us³ugi s± wykorzystywane do wykonywania czynno¶ci opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przys³uguje prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego, z zastrze¿eniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

W my¶l art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotê podatku naliczonego stanowi, z zastrze¿eniem ust. 3-7 suma kwot podatku okre¶lonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytu³u nabycia towarów i us³ug.

Z przytoczonych przepisów wynika, ¿e prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego przys³uguje jedynie podatnikom w zwi±zku z zakupem towarów i us³ug wykorzystywanych do wykonywania czynno¶ci opodatkowanych.

Jednocze¶nie trzeba zaznaczyæ, ¿e prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego zosta³o ograniczone. Ustawodawca przyzna³ podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem zarówno zaistnienia przes³anek pozytywnych (tj. wykorzystywania towarów i us³ug do wykonywania czynno¶ci opodatkowanych), jak i niezaistnienia przes³anek negatywnych, wymienionych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i us³ug.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obni¿enia kwoty lub zwrotu ró¿nicy podatku nale¿nego nie stosuje siê równie¿ do podatników, którzy nie s± zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wy³±czeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

W my¶l art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma³ fakturê albo dokument celny, z zastrze¿eniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Natomiast ¶wietle art. 86 ust. 11 ww. ustawy, je¿eli podatnik nie dokona obni¿enia kwoty podatku nale¿nego w terminach okre¶lonych w ust. 10, mo¿e obni¿yæ kwotê podatku nale¿nego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch nastêpnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, s± obowi±zane przed dniem wykonania pierwszej czynno¶ci okre¶lonej w art. 5 z³o¿yæ naczelnikowi urzêdu skarbowego zg³oszenie rejestracyjne, z zastrze¿eniem ust. 3.

W my¶l art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, naczelnik urzêdu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Z wniosku wynika, ¿e Spó³ka (dalej tak¿e Wnioskodawca) zosta³a utworzona w dniu 5 sierpnia 2009r. na podstawie uchwa³y Rady Miasta z dnia 31 maja 2007r. oraz na podstawie zmian do tej uchwa³y z dnia 30 pa¼dziernika 2008r. i 27 sierpnia 2009r. Z³o¿y³a zg³oszenie rejestracyjne VAT-R do Urzêdu Skarbowego, w którym zrezygnowa³a z przys³uguj±cego jej zwolnienia z podatku VAT z dniem 1 listopada 2009r. Pierwsz± deklaracjê VAT-7 Wnioskodawca z³o¿y³ za listopad 2009r. Wnioskodawca doda³, i¿ z³o¿y³ zg³oszenie rejestracyjne VAT-R w dniu 26 pa¼dziernika 2009r. i zosta³ zarejestrowany przez Naczelnika Urzêdu Skarbowego jako czynny podatnik podatku od towarów i us³ug od dnia 1 listopada 2009r. Ponadto do dnia 1 listopada 2009r. Wnioskodawca nie dokona³ sprzeda¿y.

Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT nale¿y miêdzy innymi zasada neutralno¶ci podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i us³ug na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potr±cenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu.

Z zasady neutralno¶ci podatku VAT wynikaj±cej z konstrukcji Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od warto¶ci dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1 ze zm.) wynika, ¿e brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powsta³o prawo do obni¿enia podatku nale¿nego nie uniemo¿liwia podatnikowi skorzystania z prawa do obni¿enia podatku nale¿nego o podatek naliczony wynikaj±cy z faktur dokumentuj±cych zakupy bezspornie zwi±zane z prowadzeniem dzia³alno¶ci opodatkowanej.

Nale¿y równie¿ stwierdziæ, i¿ z tre¶ci art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego koniecznym by³o posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby to uprawnienie zrealizowaæ musi on posiadaæ status podatnika VAT czynnego w momencie jego realizacji. Podkre¶liæ trzeba, ¿e prawo to podatnik realizuje poprzez z³o¿enie rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i us³ug w obowi±zuj±cym do jej z³o¿enia terminie.

Zatem w przedmiotowej sytuacji, gdy faktury, o których mowa we wniosku, dokumentuj±ce nabycie towarów i us³ug wykorzystywanych do prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej, zwi±zanych ze sprzeda¿± opodatkowan±, Wnioskodawca otrzyma³ we wrze¶niu i pa¼dzierniku 2009r., nie móg³ dokonaæ obni¿enia kwoty podatku nale¿nego w miesi±cu ich otrzymania, gdy¿ nie by³ zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca mo¿e natomiast obni¿yæ kwotê podatku nale¿nego o podatek naliczony wynikaj±cy z ww. faktur, o ile nie zaistniej± wy³±czenia wskazane w art. 88 ustawy o VAT, w deklaracji podatkowej za listopad 2009r.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy nale¿a³o uznaæ za prawid³owe.

Interpretacja dotyczy zaistnia³ego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcê i stanu prawnego obowi±zuj±cego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przys³uguje prawo do wniesienia skargi na niniejsz± interpretacjê przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodno¶ci z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporz±dzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim s±dom administracyjnym niektórych spraw z zakresu dzia³ania ministra w³a¶ciwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spo³ecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargê wnosi siê do Wojewódzkiego S±du Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyñskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na pi¶mie organu, który wyda³ interpretacjê w terminie 14 dni od dnia, w którym skar¿±cy dowiedzia³ siê lub móg³ siê dowiedzieæ o jej wydaniu - do usuniêcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postêpowaniu przed s±dami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargê do WSA wnosi siê (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia dorêczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniêcia naruszenia prawa, a je¿eli organ nie udzieli³ odpowiedzi na wezwanie, w terminie sze¶ædziesiêciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargê wnosi siê za po¶rednictwem organu, którego dzia³anie lub bezczynno¶æ s± przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Bia³ej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Bia³a.
S³owa kluczowe: faktura, odliczenie podatku, wydatek, zg³oszenie rejestracyjne
Data aktualizacji: 27/01/2013 00:00:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT z tytu³u rat leasingowych i zakupu pa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Mo¿liwo¶æ odliczenia od dochodu tytu³em ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych przez...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Rozliczanie us³ugi wydzier¿awiania przez Wnioskodawcê kontrahentowi niemieckiemu szalunków

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Kancelaria ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikaj±cego z faktury dokumentuj±ce...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Dokumentowanie przez dostawcê zbiorcz± faktur± koryguj±c± udzielonych rabatów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artyku³y do przeczytania
Interpretacja dot. uznania ¶wiadczonych us³ug za us³ugi reklamowe oraz us³ugi o charakterze ci±g³ym, a tak¿e miejsca ich opodatkowaniaJak nale¿y dokumentowaæ przychody z tytu³u najmu ?Stawki VAT od 2011 r.Urz±d Skarbowy Ostrzeszów 63-500 ul. W. Grabskiego 1Dotyczy dokumentowania czynno¶ci stanowi±cych import us³ug
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji us³ug i zgodnie z polityk± cookies. Mo¿esz okre¶liæ warunki przechowywania lub dostêpu do plików cookies w Twojej przegl±darce, kliknij tutaj aby dowiedzieæ siê wiêcej.