Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Sposób rozliczenia usługi przekazanej na potrzeby własne w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2007r., uzupełnionym pismem z dnia 28 listopada 2007r. i z dnia 17 grudnia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT za usługę przekazaną na potrzeby własne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 28 listopada 2007r. i z dnia 17 grudnia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT za usługę wykonaną na własne potrzeby.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i zajmuje się dostarczaniem wody (PKWiU 41.00.20) oraz odprowadzaniem ścieków (PKWiU 90.01.11) na terenie miasta Z. W związku z prowadzoną działalnością ponosi koszty związane między innymi ze zużyciem wody. Za zużycie wody na własne potrzeby wystawia fakturę VAT (kopię i oryginał) tak jak dla indywidualnego klienta w celu odprowadzenia VAT oraz dla celów kontrolnych. Spółka nalicza od tych usług podatek VAT i wskazuje go w pozycji 27 deklaracji dla podatku od towarów i usług, a następnie odlicza ten podatek i wskazuje w pozycji 47 deklaracji VAT-7. Ewidencja tych przychodów a następnie kosztów zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym jest niezbędna do prawidłowego wyliczenia np.: opłaty środowiskowej i cen wody i ścieków.

Ponadto poinformowano, że Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych ze świadczonymi usługami.

W związku z opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy wystawienie faktury VAT na usługę zużycia wody dla siebie samego jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe jest wystawienie faktury VAT przy czynnościach podlegających opodatkowaniu dla samego siebie, a następnie odliczenie podatku z tak wystawionej faktury VAT, ponieważ zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w prawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 - art. 8 ust. 1 cyt. ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem VAT muszą być spełnione łącznie dwa warunki.

Po pierwsze ustawa wyraźnie wskazuje, że nie ma podstaw do opodatkowania usług świadczonych wprawdzie nieodpłatnie, lecz w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Drugim warunkiem objęcia nieodpłatnych usług podatkiem VAT jest istnienie prawa podatnika do odliczenia całości lub części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Z powyższego wynika, że warunkiem opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług jest kumulatywne spełnienie powyższych przesłanek. Spełnienie tylko jednej z nich nie powoduje opodatkowania podatkiem VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, zajmuje się dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków. W działalności gospodarczej zużywa dostarczoną wodę na własne potrzeby. Zatem ponosi koszty związane z prowadzoną przez niego działalnością. Powyższe zużycie wody jest świadczone wprawdzie nieodpłatnie, lecz ma nierozerwalny związek z prowadzoną przez Spółkę opodatkowaną działalnością gospodarczą. Zatem, jeżeli Spółka skorzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego, ale świadczone nieodpłatnie usługi zużycia wody na własne potrzeby są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to nie podlegają opodatkowaniu przez Spółkę podatkiem od towarów i usług.

A zatem w przedmiotowej sprawie nie można mówić o nieodpłatnym świadczeniu usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy.

W związku z powyższym nie ma zastosowania przepis art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, który stanowi, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zatem należy stwierdzić, iż w myśl powołanych przepisów brak jest podstaw do wystawienia faktury VAT za zużycie wody na własne potrzeby.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Nadmienia się ponadto, iż niniejsza interpretacja nie dotyczy prawidłowości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wystawionej faktury, gdyż nie sformułowano zapytania w tym zakresie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: działalność gospodarcza, faktura, podatek od towarów i usług, świadczenie nieodpłatne, świadczenie usług
Data aktualizacji: 31/12/2012 03:00:01

Czy proponowany przez spółkę sposób przechowywania i archiwizacji faktur elektronicznych j...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W zakresie określenia momentu właściwego do zapłaty podatku od towarów i usług z faktur VA...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej kosz...

W dniu 24 czerwca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14 a 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu...

Czy istnieje obowiązek wystawiania faktury VAT w przypadku czynności polegającej na nieodp...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 22, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...

Czy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na fakturze, któr...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy: - art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy jest możliwość wystawienia zbiorczych faktur VAT dwa razy w miesiącu dla podmiotów tankujących paliwo do samochodów, - jeżeli zawarto taka umowę?Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VATCzy można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% przy fakturowaniu usług budowlanych, czy należy zastosowywać stawkę podstawową 22%?Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu maszyny od dostawcy, który nabył ją od nierzetelnego podmiotuMoment powstania obowiązku podatkowego przy WNT w przypadku zaliczek potwierdzonych i niepotwierdzonych fakturą
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.