Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

VAT - w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach wystawianych przez kontrahentów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009 roku (data wpływu 25 maja 2009 roku), uzupełnionego pismem z dnia 10 lipca 2009 roku (data wpływu 15 lipca 2009 roku) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach wystawianych przez kontrahentów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach wystawianych przez kontrahentów.

W dniu 02 lipca 2009 r. wezwano Spółkę do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu 15 lipca 2009 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu papierami higienicznymi. W celu zwiększenia sprzedaży produktów własnych i nabytych, Spółka dokonuje na rzecz swoich kontrahentów (stanowiących w większości duże sieci handlowe działające w Polsce) wypłaty tzw. premii pieniężnych. Zgodnie z umowami współpracy handlowej zawartymi z tymi kontrahentami, Spółka zobowiązuje się do wypłaty na ich rzecz dodatkowych wynagrodzeń, w sytuacji gdy osiągnęli oni określony poziom sprzedaży produktów Spółki.

Kwota premii stanowi równowartość, określonej najczęściej procentowo, części wartości obrotu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przykładowo, w umowie z jednym z kontrahentów zasady naliczanie premii pieniężnych określono w następujący sposób: Procent należnej premii równy jest procentowi przyporządkowanemu najwyższej osiągniętej bazie obrotowej. Wyliczenie kwoty premii dla każdego osiągniętego obrotu z Zamawiającymi: kwota premii = wartość procentowa należnej premii/100 * osiągnięty obrót u każdego Zamawiającego. Należy zaznaczyć, że brak jest postanowień umownych obligujących do nabycia przez kontrahenta określonej ilości towarów w przyjętym okresie rozliczeniowym celem uzyskania premii pieniężnej z tego tytułu.

Powyższe, ogólne warunki dotyczące wypłaty premii pieniężnej są co do zasady stałe. Niemniej, z uwagi na fakt, że umowy o współpracy handlowej zawierane są z poszczególnymi kontrahentami indywidualnie, poszczególne zapisy dotyczące zasad wypłaty premii pieniężnych, w tym między innymi długość okresu rozliczeniowego, poziom obrotów potrzebny do uzyskania takiej premii oraz szczegółowe zasady kalkulacji wysokości kwoty premii, mogą różnić się między sobą w zależności od konkretnej umowy.

W związku z dokonywanymi wypłatami premii pieniężnych na ww. zasadach, Spółka otrzymuje od części swoich kontrahentów faktury VAT, zgodnie z którymi kwota premii pieniężnej jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (dalej: podatek VAT) w stawce 22 proc.

Ponadto Spółka, w odpowiedzi na wezwanie, informuje, iż zgodnie z umowami zwartymi z kontrahentami, na rzecz których wypłacane są premie pieniężne, premie te są należne z tytułu osiągnięcia przez kontrahentów wysokiego poziomu obrotów. A zatem, dodatkowe usługi na rzecz Spółki nie mają wpływu na wypłatę premii czy też jej wysokość. W szczególności, nie jest istotne dla wypłaty premii zobowiązanie do odpowiedniego eksponowania towarów, usługi reklamy tych towarów, zamawianie towarów wyłącznie u Spółki itp.

Spółka wypłaca dwa rodzaje premii pieniężnych: premie wyliczane na podstawie obrotu osiągniętego przez kontrahenta ze Spółką w okresach miesięcznych oraz premie wyliczane za okres jednego roku.

Odbiorca (kontrahent) Spółki, celem uzyskania premii, musi osiągnąć odpowiedni poziom obrotu ze Spółką. Zgodnie z umowami zawartymi przez Spółkę, kwota premii wyliczana jest zgodnie z następującym wzorem: kwota premii = wartość procentowa premii wyrażona w %/ 100* osiągnięty obrót u danego zamawiającego. Dokładne zasady wyliczenia premii pieniężnej przedstawione zostały w załączniku do umowy współpracy, załączonego do niniejszego wniosku. Premie udzielane są od obrotu osiągniętego przez kontrahenta ze Spółką, zgodnie z powyższym opisem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w stawce 22% z tytułu faktur wystawianych przez kontrahentów, które dokumentują przyznane im przez Spółkę premie pieniężne.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, premie pieniężne wypłacane kontrahentom z tytułu osiągniętego przez nich wolumentu sprzedaży stanowią usługę na gruncie ustawy VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, tj. w stawce 22 proc. W konsekwencji, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie tej usługi.

Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Jak wynika natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również: (a) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; (b) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; (c) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W ocenie Spółki, świadczenie kontrahentów polegające na zapewnieniu określonego wolumentu sprzedaży produktów Spółki w zamian za dodatkowe świadczenie pieniężne zwane premią spełnia definicję odpłatnego świadczenia usług, wskazaną w art. 8 ustawy VAT. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wypłacane przez Spółkę premie pieniężne, które są skalkulowane w oparciu o zrealizowany w danym okresie rozliczeniowym obrót, stanowią wynagrodzenie za świadczenie przez kontrahentów określonego typu usługi. Usługa ta polega na tym, iż kontrahent zachowa się w sposób wskazany w umowie, tj. osiągnie dany poziom sprzedaży produktów Spółki. Należy podkreślić, że Spółka wypłaca premie pieniężne na podstawie zawartych między stronami umów cywilnoprawnych. Wypłata premii pieniężnej nie ma zatem charakteru dobrowolnego. Pomiędzy stronami istnieje relacja zobowiązaniowa, obligująca Spółkę do wypłaty określonego wynagrodzenia, w sytuacji gdy kontrahent w sposób prawidłowy świadczyć będzie określoną w umowie usługę.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Spółki, czynność, w wyniku której następuje wypłata premii pieniężnej mieści się w definicji odpłatnego świadczenia usług i jako taka jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Znajduje to także potwierdzenie w aktualnym stanowisku organów podatkowych, między innymi w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów z dnia 25 września 2007 r. (sygn. 1438/ VAT2/443-84/07/258-94/JB), zgodnie z którym pojęcie świadczenie usług obejmuje nie tylko transakcje polegające na wykonywaniu czynności przez podatnika, ale również niewymagające aktywnego działania. Świadczeniem jest również zachowanie stosunku zobowiązaniowego, które nie musi polegać na podjęciu działania lub fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności. Zgodnie z zasadami prawa cywilnego świadczenie może polegać na działaniu jak i na powstrzymaniu się od działania, może to być też jakiekolwiek inne świadczenie będące treścią zobowiązania. Kwestia opodatkowania podatkiem VAT premii pieniężnych była także przedmiotem pisma Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. wydanego w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą (.) należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

W ślad za przedmiotowym pismem, powszechnie stosowanym w praktyce podejściem stało się traktowanie premii pieniężnych niezwiązanych z konkretną dostawą jako wynagrodzenia za swoistą usługę tj. określone zachowanie kontrahenta, podlegającą opodatkowaniu VAT. Pogląd ten został wielokrotnie potwierdzony w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe dla podatników. Uznają one, że w przypadku, gdy wypłata premii pieniężnej uzależniona jest od spełnienia określonego świadczenia, a ponadto premii tej nie można przyporządkować do konkretnej dostawy, wówczas otrzymaną kwotę należy uznać za wynagrodzenie związane z odpowiednim zachowaniem nabywcy towarów, a więc wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez tegoż nabywcę podlegającą opodatkowaniu na gruncie ustawy VAT. Przykładowo, w piśmie z dnia 17 grudnia 2007 r. (sygn. IPPPI-443-569/07-2/AK) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że wypłatę wynagrodzenia przez Spółkę na rzecz Dystrybutorów w zamian za realizację określonego planu sprzedaży (miesięcznego i kwartalnego) towarów Spółek należących do grupy A. należy uznać za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (.). Potwierdza to również m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 kwietnia 2008 r. (sygn. ITPP2/443-47A/08/EŁ), interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2008 r. (sygn. IP-PP2-443-581/07-2/PS), decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r. (sygn. ILPPI/443-347/07-2/TW), decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 6 grudnia 2007 r., (sygn. ILPPI/443-210/07-2/BP), postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z dnia 18 września 2007 r. (sygn. 1418/ZT/T/443-59/07/SG).

Z powyższego wynika, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawianych przez kontrahentów, które dokumentują przyznane im premie pieniężne. Stosownie bowiem do art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy uznać zatem, iż w świetle ustawy VAT wypłacane przez Spółkę premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczoną na jej rzecz usługę. Zapewnienie wypłaty premii pieniężnych (pod określonymi w umowie warunkami) pozwala zbudować dobre relacje z kontrahentami, co może przyczynić się do wzmocnienia współpracy między stronami i wpływać na wzrost sprzedaży towarów Spółki. Spółka traktuje wypłatę premii pieniężnych jako pewnego rodzaju nagrodę dla kontrahentów za ich dotychczasową współpracę oraz jako zachętę do dalszej kooperacji. W takiej sytuacji, usługi takie niewątpliwie należy uznać, za wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

Ponadto, Spółka pragnie zauważyć, iż jedną z podstawowych zasad opodatkowania podatkiem VAT jest zasada neutralności wyrażająca się tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego podatnik nie ponosi de facto ciężaru tego podatku. Oznacza to, że podatek VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami, gdyż ciężarem tego podatku powinien być obciążony ostateczny konsument. Brak możliwości odliczenia VAT z tytułu analizowanych usług, stanowiłby ewidentne naruszenie wyżej wymienionej zasady.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Powołany przepis wskazuje, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU jako klasyfikacji, o której mowa w art. 8 ust. 3 powoływanej ustawy o VAT. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Stosownie natomiast do postanowień art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Przedsiębiorcy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Dotyczy to także przypadków, kiedy sprzedawca z różnych przyczyn (np. dokonania u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych. Różnorodność działań i sytuacji gospodarczych będących podstawą do ich wypłacenia sprawia, że skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych nabywcom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z dokonaniem tych wypłat.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia za co faktycznie premie zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp.

W sytuacjach, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie - w powstałej sytuacji faktycznej dotyczy to osiągnięcia przez odbiorcę określonego poziomu sprzedaży produktów Spółki, - długości okresu rozliczeniowego, uznać, w opinii organu wydającego interpretację należy, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania.

W przedstawionym stanie faktycznym, gdy podejmowane są działania w zakresie zrealizowania określonych obrotów, mamy do czynienia ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (22% podatku VAT).

Z przedmiotowego wniosku wynika, że pomiędzy stronami transakcji istnieją umowy regulujące wzajemną współpracę, na podstawie których dostawca jest zobowiązany do wypłaty premii pieniężnej. Przesłanką otrzymania premii jest osiągnięcie przez kontrahenta określonego poziomu obrotu (sprzedaży) produktów Spółki zrealizowanego w określonym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub rok). Spółka ustala wysokość premii pieniężnej jako procent od obrotów zrealizowanych przez kontrahenta w przyjętym okresie rozliczeniowym. Z treści wniosku nie wynika, aby możliwe było powiązanie premii z konkretną dostawą (lub dostawami), a zatem aby mogła ona być potraktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż pomiędzy stronami transakcji istnieje swoistego rodzaju relacja zobowiązaniowa, którą należy uznać za świadczenie usługi za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym, w przypadku świadczenia takich usług, winny być one dokumentowane zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy fakturą VAT. Szczegółowe warunki wystawiania faktur VAT zawiera § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337). Zgodnie zaś z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez kontrahentów, dokumentujących przyznane im przez Spółkę premie pieniężne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie pragnie zaznaczyć, że organ podatkowy nie jest uprawniony do oceny załączonych przez Spółkę do wniosku o udzielenie interpretacji dowodów. Załączniki mają jedynie charakter posiłkowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: odliczenia, podatek od towarów i usług, premia pieniężna
Data aktualizacji: 28/12/2012 12:00:01

Czy opłata wstępna jest kosztem uzyskania przychodu w momencie dokonania zapłaty, czy też...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

VAT - w zakresie możliwości obniżenia obrotu oraz kwoty podatku należnego na podstawie fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka może refakturować na kupujących wydatki związane z opłatą pocztową ze stawką VA...

Na podstawie art.14a 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami), art.29 ust., art.43 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U...

Odliczenie podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup posiłków

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otr...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowania premii bonusówPodatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży za pośrednictwem agentówPrzechowywanie kopii faktur VAT w formie elektronicznejCzy deski podłogowe do remontu mieszkania można w fakturze za wykonany remont opodatkować stawką 7%?Wątpliwości Podatnika budzi, czy do wysokości odsetek od wewnętrznego oprocentowania rachunków mają zastosowanie przepisy o cenach transferowych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.