Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

W jakim momencie powstaną koszty uzyskania przychodów w przypadku budowy drogi osiedlowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu 20 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu poniesienia kosztów z tytułu budowy wewnętrznej drogi osiedlowej - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 20 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (uzupełniony dnia 27 marca 2008 r. i 12 maja 2008 r.) w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu poniesienia kosztów z tytułu budowy wewnętrznej drogi osiedlowej.



W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.



Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie budownictwa, zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.



W ramach wykonywanej działalności zawiera Pan umowy z klientami na budowę domu, następnie buduje Pan dom na własnym gruncie, który nie stanowi majątku trwałego firmy (jest towarem), a po jego wzniesieniu sprzedaje kontrahentom.

Budowa obejmuje również:

Doprowadzenie do budynku i rozprowadzenie wewnątrz budynku sieci wodnokanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej;Ogrodzenie działki;Wykonanie: drogi osiedlowej, dojazdowej do domu oraz podjazdu do domu.

Wewnętrzna droga osiedlowa stanowi również własność firmy, która po zakończeniu budowy osiedla oraz po doprowadzeniu jej do stanu użyteczności przekazywana jest w drodze jednostronnego aktu notarialnego zrzeczenia się na rzecz gminy.

Wnioskodawca oświadczył, iż w ramach wykonywanej działalności gospodarczej prowadzi księgi rachunkowe.



W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT 7%, czy 22% od wykonanych prac związanych z infrastrukturą towarzyszącą.W jakim momencie powstaną koszty uzyskania przychodów w przypadku budowy drogi osiedlowej.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Pana w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.



Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania drugiego - w momencie sprzedaży poszczególnych domów z całkowitych kosztów wydatkowanych na drogę należałoby proporcjonalnie podzielić wydatkowaną kwotę na ilość domów na osiedlu i przed dokonaniem sprzedaży wartość proporcjonalną dodać do kosztu pojedynczej inwestycji (budowy jednego domu).



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z przepisu tego wynika, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Stosownie natomiast do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 11 omawianej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju.

W przedstawionym stanie faktycznym wskazał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, w ramach której buduje m. in. domy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W skład przedmiotowych czynności wchodzi również wykonanie drogi osiedlowej, której koszt zostaje wkalkulowany w cenę sprzedaży wybudowanego domu proporcjonalnie do ilości domów na osiedlu. Wydatki ponoszone na budowę drogi kumulowane są na jednym koncie księgowym w prowadzonych przez Wnioskodawcę księgach rachunkowych. Wewnętrzna droga osiedlowa zostaje przekazana na rzecz gminy na mocy jednostronnego aktu zrzeczenia się (akt notarialny) - po zakończeniu budowy osiedla oraz po doprowadzeniu jej do stanu użyteczności.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia zasady potracalności kosztów uzyskania przychodów od rodzaju prowadzonych ewidencji. W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów potrącalne są zgodnie z zasadami zawartymi w art. 22 ust. 5 - 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, o czym stanowi art. 22 ust. 5d cytowanej ustawy.

Sposoby księgowania kosztów dla podatników prowadzących księgi rachunkowe zawiera ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

W świetle omówionych uwarunkowań prawnych, należy więc stwierdzić w przedmiotowej sprawie, że jeżeli Pana jednostronna czynność zrzeczenia się na rzecz gminy w drodze aktu notarialnego drogi osiedlowej nie stanowi darowizny, to koszty związane z budową tej drogi poniesione w ramach wykonywanych prac budowlanych, o których mowa we wniosku - z uwagi na fakt, iż przedmiotowe czynności realizowane są w ramach jednej usługi i wykazują związek z prowadzoną działalnością - stanowią koszty uzyskania przychodów. Jednakże - z zastrzeżeniem warunku, iż koszty te nie wykazują bezpośredniego związku z osiąganymi przychodami - należy przyjąć, że kosztem podatkowym staną się one w dacie poniesienia. W rezultacie moment potrącenia kosztów podatkowych uzależniony jest od momentu, na który - zgodnie z ustawą o rachunkowości - ujęto koszt w księgach rachunkowych.

Należy zaznaczyć, że w przypadku wyczerpania przez czynność zrzeczenia się na rzecz gminy własności drogi wewnętrznej znamion darowizny zastosowanie znajdzie cytowany wyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie będzie Pan uprawniony do ujęcia w kosztach podatkowych wydatków związanych z budową tej drogi.

Zważywszy, że do wniosku dołączono dokumenty, a Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - działając w imieniu Ministra Finansów, wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej - nie przeprowadza postępowania dowodowego, nie jest wobec tego obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; związany jest wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: budowa drogi, drogi, koszty uzyskania przychodów, księgi rachunkowe, potrącalność kosztów
Data aktualizacji: 03/01/2013 00:00:01

Jest uzasadnienia dla konieczności dokonania korekty przedmiotowych faktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Stawka podatku właściwa dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru rozliczanej zaliczkowo

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W którym momencie i w jakiej wysokości powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy z d...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Szczytno 12-100 ul. Warszawska 5

Zasięg terytorialny miasta Szczytno gminy Dźwierzuty, Jedwabne, Pasym, Rozogi, Szczytno, Świętajno, Wielbark powiaty szczycieński województwo warmińsko-mazurskie Konta bankowe CIT 93101013970081942221000000 VAT 43101013970081942222000000 PIT...

Biuro rachunkowe Kielce

Do ważniejszych rodzajów dowodów księgowych należą: dowód wpłaty KP (kasa przyjmie), dowód wypłaty KW (kasa wypłaci), wniosek o zaliczkę, rozliczenie zaliczki, rozliczenie wyjazdu służbowego, czek gotówkowy, raport kasowy, faktura VAT dotycząca...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W związku z przedstawioną sytuacją proszę o odpowiedź, czy faktury wystawione ze stawką 0% są prawidłowe?Wskazanie właściwej stawki podatku od towarów i usług dla usług, sklasyfikowanych według PKD 64.20.G - administrowanie systemem danychZasady opodatkowania wykonywanych robót budowlanych, związanych z budową autostradyCzy potracone skonto wywołuje obowiązek dokonania korekty faktury wewnętrznej i skorygowania deklaracji VAT-7 ?Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną, naliczyć i odprowadzić podatek należny od tej usługi?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.