Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy i w jakiej wysokości powinien być naliczany podatek VAT od prowizji przed 1 maja 2004 r. i po 1 maja 2004 r.?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24.02.2006 r. (data wpływu do urzędu 03.03.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko zawarte w pkt 2 - nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny: Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że świadczy Pan usługi pośrednictwa dla przedsiębiorców mających siedzibą we Francji i w Austrii, polegające na wyszukiwaniu nabywców dla towarów sprzedawanych przez usługobiorcę. Działa Pan w imieniu i na rzecz usługobiorcy a wynagrodzenie za świadczone przez Pana usługi wypłacane jest w formie prowizji od wartości sprzedaży. Nabywcy w/w usług są płatnikami podatku od wartości dodanej we Francji i w Austrii i podali Panu swoje numery identyfikacyjne, pod którymi są zidentyfikowani na potrzeby podatku od wartości dodanej we Francji i w Austrii.

Zapytanie podatnika :Czy i w jakiej wysokości powinien być naliczany podatek VAT od prowizji przed 1 maja 2004 r. i po 1 maja 2004 r.?

Własne stanowisko podatnika : Przed 1 maja 2004 r. i po 1 maja 2004 r. Faktura powinna zawierać klauzulę nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego : Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, iż:1.w przypadku, gdy wykonanie usług nastąpiło przed 1 maja 2004 r. - należy te czynności opodatkować na zasadach i według stawek obowiązujących dla nich w momencie wykonania tj. przed dniem 1 maja 2004 r., 2.w przypadku, gdy wykonanie tych usług nastąpiło po 1 maja 2004 r. - dla tych czynności mają zastosowanie przepisy wprowadzone ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

ad. 1 Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%. Przypadki kiedy prowizje i inne wynagrodzenia z tytułu wykonywania umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze związanych ze świadczoną usługą lub sprzedawanym towarem są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką obniżoną - wyraźnie przewidują przepisy prawa. Przepisem § 67 ust. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwolniono od podatku od towarów i usług prowizje i inne wynagrodzenia z tytułu wykonywania umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze związane ze świadczeniem usług zwolnionych od podatku zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.Zwolnienie od podatku VAT dotyczy także prowizji i innych wynagrodzeń z tytułu wykonywania umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze w obrocie nieruchomościami (§ 67 ust. 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia o VAT).

Z kolei w poz. 133 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT, stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% objęto usługi związane ze sprzedażą towarów, wymienionych w poz. 29, 31 i 46 ( tzn. substancji farmaceutycznych, chemikali leczniczych i produktów botanicznych (poz. 29), testów i odczynników diagnostycznych, medycznych, materiałów formierskich dentystycznych na bazie wosku, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, materiałów formierskich dentystycznych na bazie gipsu, past modelarskich i pozostałych preparatów do stosowania w dentystyce na bazie gipsu, pozostałych: gotowych pożywek do hodowli mikroorganizmów - wyłącznie dla farmacji, produktów i preparatów do użytku farmaceutycznego i chirurgicznego, z wyłączeniem wyrobów z ceramiki szlachetnej (poz. 31), wyrobów farmaceutycznych zielarskich, innych niż wymienione w poz. 29, uznanych za farmaceutyczne na podstawie odrębnych przepisów (poz. 41) - wykonywane na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, komisu lub innych umów o podobnym charakterze.

Usługi pośrednictwa związane ze świadczeniem usług w zakresie turystyki oraz sprzedażą biletów dot. przewozu osób - opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% na podstawie § 66 pkt 3 cyt. wyżej rozporządzenia. Pozostałe prowizje i wynagrodzenia z tytułu wykonywania umów pośrednictwa opodatkowano stawką w wysokości 22%. W przypadku, gdy wykonanie usług nastąpiło przed 1 maja 2004 r. - należy te czynności opodatkować na zasadach i według stawek obowiązujących dla nich w momencie ich wykonania tj. przed dniem 1 maja 2004 r., W powołanych powyżej przepisach szczególnych nie wymieniono prowizji z tytułu wykonywanych przez Pana usług, dlatego też winna być ona opodatkowana zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - stawką podstawową w wysokości 22%.

ad. 2 Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Natomiast z art. 27 ust. 1 w/w ustawy wynika, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Od ogólnej zasady określającej miejsce świadczenia usług, jako miejsce prowadzenia działalności istnieje szereg wyjątków zawartych w przepisach art. 27 ust. 2-6 i art. 28 w/w ustawy, gdzie w zależności od rodzaju usługi mogą podlegać opodatkowaniu w kraju, w którym faktycznie są wykonywane, w kraju siedziby usługobiorcy lub w kraju, w którym następuje faktyczne ich wykorzystanie.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit c w/w ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r.) w przypadku świadczenia usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy z zastrzeżeniem ust. 6. W myśl ust. 6 w/w przepisu, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, po którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie z opisanym przez Podatnika stanem faktycznym francuski i austriacki kontrahent jest zidentyfikowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego tj. odpowiednio na terenie Francji i Austrii. Zatem w ocenie tut. Organu podatkowego świadczone przez Podatnika usługi będą opodatkowane zgodnie z ust. 6 powołanego art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług w kraju, który wydał nabywcom tych usług numer identyfikacyjny dla podatku od wartości dodanej tj. odpowiednio we Francji i Austrii. W związku z tym, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, powyższe usługi nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze stwierdza, iż przedmiotowe usługi pośrednictwa:1.przed 1 maja 2004 r. będą podlegały opodatkowaniu wg stawki podatku VAT w wysokości 22%.2. po 1 maja 2004 r. nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Powyższa interpretacja :- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Pana nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie: Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Słowa kluczowe: faktura VAT, podatek od towarów i usług, prowizje, stawki podatku
Data aktualizacji: 30/12/2012 00:00:01

Czy Gmina może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury za realiz...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy faktury wystawione z NIP unieważnionym na mocy decyzji administracyjnej, należy skoryg...

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny p o s t a n a w i a uznać stanowisko Strony za prawidłowe. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu...

Urząd Skarbowy Zakopane 34-500 ul. Jagiellońska 7

Zasięg terytorialny miasta Zakopane gminy Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin powiaty tatrzański województwo małopolskie Konta bankowe CIT 58101012700044442221000000 VAT 08101012700044442222000000 PIT 55101012700044442223000000...

Księgowość Katowice czy program do wystawiania faktur co wybrać?

W zależności od formy rozliczenia, przedsiębiorcy zobowiązani są do wystawiania dokumentów, które potwierdzają sprzedaż usług czy towarów. Osoby, które zdecydowały się zostać płatnikami VAT muszą swoim klientom wystawiać faktury VAT. Czy...

Prawidłowe rozliczania faktur korygujących

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 19.08.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 23.08.2005r.) w sprawie udzielenia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy można przyjąć w wysokości faktycznie poniesionej wydatki na dojazd do zakładu pracy udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez ten zakład?Otrzymanie premii pieniężnej jest w rozumieniu przepisów ustawy usługą, którą należy opodatkować oraz udokumentować fakturą VATMożliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie sprzętu rehabilitacyjnego do wyposażenia szpitalaCzy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących otrzymanie premii pieniężnychStawka podatku VAT przy refakturowaniu usług
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.