Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy nabywca od rolnika zmrożonych mysz, szczurów i świnek morskich wystawia fakturę VAT RR?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.03.2006r. wpłynął wniosek Pani .... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik będący podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego paszami dla zwierząt. W skład paszy wchodzą mrożone kogutki - pisklaki (odpad produkcyjny) kupowane od ferm drobiu oraz produkty rolne: szczury, myszy i świnki morskie kupowane od rolnika prowadzącego własne gospodarstwo rolne, który nie zrezygnował ze zwolnienia z podatku VAT i nie prowadzi innej działalności niż rolnicza.

Podatnik pyta:

Czy jako nabywca od rolnika zmrożonych mysz, szczurów i świnek morskich Podatnik wystawia fakturę VAT RR?

Stanowisko Podatnika:

Podatnik uważa, że jako nabywca jest zobowiązany wystawić fakturę VAT RR w związku z zakupem zwierząt- symbol PKWiU 01.25 zwierzęta żywe pozostałe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Organ podatkowy stwierdza, że sprzedaż przez rolnika ryczałtowego na rzecz podatnika podatku VAT produktów rolnych, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) powinna być dokumentowana fakturą VAT RR wystawioną przez nabywającego.

Z informacji uzyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie od Departamentu Koordynacji i Organizacji Badań wynika, że martwe myszy, szczury, świnki morskie, zmrożone mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.11.40-90.00 "odpady zwierzęce niejadalne pozostałe, gdzie indziej nie wymienione".

W załączniku nr 2 do w/w ustawy o VAT pod poz. 14 umieszczono odpady zwierzęce niejadalne (z wyłączeniem utylizacyjnych) - wyłącznie odpady przy hodowli i z gospodarki łowieckiej (PKWiU ex 15.11.4).

Jeżeli sprzedawane przez rolnika myszy, szczury i świnki morskie zmrożone nie stanowią odpadów utylizacyjnych i są odpadami powstałymi przy hodowli to przy ich dostawie Podatnik jako nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego zobowiązany jest wystawić temu rolnikowi fakturę VAT RR - jednakże zmrożone szczury, myszy i świnki morskie nie są sklasyfikowane wg PKWiU jako zwierzęta żywe pozostałe 01.25.

Zaznaczyć należy, że do dokonania właściwej klasyfikacji towaru bądź usługi zobowiązany jest podatnik. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości zaklasyfikowania usługi podatnik może zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, faktura vat, rolnik ryczałtowy
Data aktualizacji: 27/01/2012 15:27:28

Czy sprzedaż na podstawie posiadanych dokumentów wg w/w faktur należy uznać za eksport?

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego z dnia 22.01.2007r (data wpływu do Urzędu) żądającej...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez wynaj...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy dokonanie korekty faktury w przedstawionym stanie faktycznym będzie w sensie ekonomicz...

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona przejęła spółkę (dalej: Wykonawca), występując z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, będącej wykonawcą hotelu, którego budowa została zakończona w...

Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy opisane we wniosku o interpretacje usługi należy traktować jako import usług?

Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 listopada 2005 r. (data wpływu: 7 listopada 2005 r.) uzupełnionego...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy refakturowane usługi telekomunikacyjne są usługami rozliczanymi w okresach rozliczeniowych ?Czy możliwe jest ewidencjonowanie usług transportowych dla potrzeb podatku VAT w dacie wystawienia faktury za wykonaną usługę?Czy koszty związane z utrzymaniem budowy w 2005r. udokumentowane fakturami ze stycznia 2006r. powinny być zaliczone do kosztów 2005r. ?Prawo do zastosowania stawki 0% dla WDT, w przypadku dokonania korekty faktury dokumentującej WDT z mylnie podanym numerem VAT UE nabywcyCzy usługi krawieckie, sprzedawane za pośrednictwem internetu, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.