Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając VAT naliczony z faktur za usługi gastronomiczne do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 11 czerwca 2010r.) uzupełnionym w dniu 31 sierpnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty VAT naliczonego z faktur za usługi gastronomiczne (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty VAT naliczonego z faktur za usługi gastronomiczne.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 25 sierpnia 2010r. Znak: IBPBI/2/423-782/10/MS IBPBII/1/415-585/10/ASz wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 31 sierpnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako Spółka z o.o. prowadzi między innymi działalność w zakresie hurtowego i detalicznego obrotu napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi.

W dniu 20 lutego 2010 roku zorganizowała poza siedzibą firmy targi handlowe, których uczestnikami byli jej odbiorcy oraz zaproszeni przez nią w charakterze wystawców:dostawcy i producenci sprzedawanych przez Spółkę towarów, nowi dostawcy i producenci celem podjęcia z nimi kontaktów handlowych i powiększenia oferty handlowej Spółki.Podczas targów miały miejsce:promocja i reklama marek produktów znanych na rynku mająca na celu wzrost sprzedaży, promocja i reklama nowych marek produktów w celu wprowadzenia ich do obrotu Spółki, promocja i reklama innych, nowych produktów aniżeli napoje alkoholowe i bezalkoholowe, w tym wyroby cukiernicze, przetwory warzywne, w celu powiększenie oferty handlowej Spółki, a tym samym osiągnięcia wzrostu sprzedaży.Zamówienia złożone w czasie targów, zostały zrealizowane przez Spółkę i udokumentowane fakturami sprzedaży. Zamówienia obejmowały produkty będące w ofercie handlowej Spółki, jak i nowe wprowadzone do niej na targach, które są obecnie stałym elementem sprzedaży. Promocje były połączone ze sprzedażą premiową. Premię stanowił towar wydany nieodpłatnie do określonej wysokości zakupu. Nieodpłatne wydanie towaru Spółka potwierdziła fakturą wewnętrzną.

Podczas targów został zorganizowany konkurs pod nazwą "Kupuj pakiety i odbieraj nagrody". Nagrody zostały wydane laureatom konkursu zgodnie z regulaminem, w którego treści zapisano, że prawo do otrzymania nagrody przysługuje pod warunkiem całkowitej realizacji złożonych zamówień z oferty targowej oraz terminowego uregulowania płatności z tego tytułu.

Podatek VAT naliczony z faktur za zakup nagród został przez Spółkę odliczony, a kwota netto stanowiła koszt uzyskania przychodu w momencie wydania nagrody.

Za wydane nagrody Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i naliczyła podatek VAT należny, natomiast nie pobrała podatku od nagród.

Oprócz kosztu zakupu nagród, w związku z organizacją targów handlowych Spółka poniosła wydatki na:wynajęcie powierzchni targowej, którą podnajęła wystawcom biorącym udział w targach, co zostało udokumentowane fakturami sprzedaży, obsługę techniczną targów w zakresie nagłośnienia pomieszczeń targowych, oświetlenia, zorganizowania pokazu mającego na celu zareklamowanie wystawców i konferansjerki, usługi gastronomiczne w postaci posiłków w formie cateringu i bufetu szwedzkiego, opłatę parkingu, wykonanie ulotek, identyfikatorów i zaproszeń z logo firmy, wykonanie ścianek informacyjnych z logo firmy.Wydatki za zakup wyżej wymienionych materiałów i usług zostały zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu. Podatek VAT naliczony Spółka odliczyła od należnego za wyjątkiem z faktur za usługi gastronomiczne, który zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka postąpiła prawidłowo zaliczając VAT naliczony z faktur za usługi gastronomiczne do kosztów uzyskania przychodów. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, słusznym z jej strony jest zaliczenie podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych do kosztów uzyskania przychodów.

Zarówno w drugim jak i pierwszym przypadku ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ogranicza w żaden sposób prawa do zaliczenia w koszty wydatków na reklamę i promocję jak i prawa do zaliczenia w koszty podatku VAT od usług gastronomicznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ustawa o pdop), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem, a przychodem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Nie w każdym oczywiście wypadku związek ten jest wyraźny, co powoduje, iż każdą sytuację należy oceniać odrębnie. Ustawa o pdop nie uzależnia uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu od skutku w postaci powstania lub powiększenia konkretnego przychodu lub jego zachowania oraz zabezpieczenia. Należy podkreślić, że koszt uzyskania przychodów jest kosztem działalności gospodarczej, który ze swej istoty zmierza do osiągnięcia przychodów. W związku z tym, może się zdarzyć, że podatnik ponosi określony koszt, który ma niewątpliwy związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak nie spowoduje on powstania lub powiększenia przychodów.

Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdop, podatku od towarów i usług. Zasada ta wynika z konstrukcji prawnej tego podatku, który z założenia jest neutralny dla przedsiębiorców.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ustawa o VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (osobie prawnej, jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej oraz osobie fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Od zasady nieuznawania podatku od towarów i usług za koszt uzyskania przychodów ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. Na mocy przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret drugie ustawy o pdop, kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Przy czym zauważyć należy, iż przepis ten daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług, o ile podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Innymi słowy, wskazany przepis nie dotyczy sytuacji, w których podatnik miał możliwość skorzystania z odliczenia w podatku od towarów i usług, ale z niej nie skorzystał.

Stosownie do brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Oznacza to, że w przypadku, gdy Spółce nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, a naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, Spółka będzie mogła na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret drugie ustawy o pdop, uznać za koszt uzyskania przychodów kwotę podatku naliczonego od towarów i usług od usług gastronomicznych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak również prawidłowym udokumentowaniem. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne z tego faktu, w postaci w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki, że słusznym jest zaliczenie podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 i 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: podatek naliczony, podatek od towarów i usług, reprezentacja, usługi gastronomiczne
Data aktualizacji: 31/12/2012 03:00:01

Gmina nie ma prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związaneg...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących za...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur dokumentujących świadczenie usług na rzecz kontrahenta z innego państwa UE

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 15, art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz...

Rozliczenie podatku VAT dotyczącego sprzedaży leków

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka postępuje prawidłowo dokonując odliczenia podatku VAT zarówno wskazanego w fakt...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Zbiorcza faktura wewnętrznaOtrzymane dofinansowanie nie będące wynagrodzeniem za świadczone usługi nie należy dokumentować fakturą VAT i wykazywać w deklaracji VAT-7Każdą zmianę w danych e-komunikatu należy uznać za naruszenie integralności danych e-fakturyWystawianie faktur przez podatnika zarejestrowanego dla potrzeb duńskiego podatku od wartości dodanejCzy podatek dochodowy należy rozliczać w miesiącu wystawienia faktury VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.