Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy zakład wystawiając Gminie fakturę VAT ze stawką 7% podatku za czynności będące przedmiotem zawartej umowy postępuje prawidłowo?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 08.04.2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 12.04.2010 r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 16.04.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 04.06.2010 r. (data wpływu 10.06.2010 r.) na wezwanie z dnia 27.05.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług polegających na utrzymywaniu czystości i porządku na terenach gminnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.04.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług polegających na utrzymywaniu czystości i porządku na terenach gminnych.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 04.06.2010 r. (data wpływu 10.06.2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP3/443-362/10-2/KB z dnia 27.05.2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Gmina - Urząd Gminy reprezentowany przez Sławomira M. - Wójta Gminy zawarła z Gminnym Zakładem Komunalnym w N. umowę zlecającą Zakładowi wykonanie świadczenia usług polegających na utrzymaniu czystości i porządku na terenach gminnych Gminy. W zakresie zapewnienia stałego utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakład zobowiązał się do: zbierania odpadów (śmieci), zamiatania chodników z piasku i zanieczyszczeń, zamiatania piasku przy chodnikach (przykrawężnikowe), zbierania liści, odśnieżania chodników wraz z posypywaniem piaskiem oblodzenia chodników oraz innych niewymienionych zadań związanych z bieżącym utrzymaniem czystości i porządku na terenach gminnych. Po upływie miesiąca Zakład wystawia Gminie fakturę VAT doliczając podatek od towarów i usług w wysokości 7%. Gmina ma wątpliwości, czy w świetle przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24.12.2009 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług rozdz. 6 § 12 pkt 13 Zakład postępuje prawidłowo.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że świadczone usługi na rzecz Gminy to usługi zamiatania śmieci i usuwanie śniegu - PKWiU 81.29.12 oraz pozostałe usługi sprzątania i czyszczenia gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 81.29.19.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Zakład wystawiając Gminie fakturę VAT ze stawką 7% podatku za czynności będące przedmiotem zawartej umowy postępuje prawidłowo.

Zdaniem Wnioskodawcy, gmina jest jednostką samorządu terytorialnego, a nie jednostką budżetową więc nie zachodzi tu powiązanie (relacja) jednostka budżetowa - zakład budżetowy. Ponadto wyłączenie usług wymienionych w poz. 153 załącznika 3 do ustawy - usługi w zakresie ścieków, odpadów z rozszerzeniem jasno wymienia przyjęte do wykonywania czynności jako wchodzące w skład tego wyłączenia.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca zastosował 7% stawkę ustaloną na zasadach ogólnych nie uwzględniając szczególnego zwolnienia VAT, którym objęte są usługi świadczone przez zakład budżetowy na rzecz jednostki budżetowej, tym bardziej, że rodzaj świadczonych usług wchodzi w zakres wyłączeń tzn. w usługi w zakresie gospodarki ściekami, wywozu, unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych objętych 7% VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.), zaś przez świadczenie usług, o którym mowa w tym przepisie, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (.).

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

W art. 15 ust. 1 ww. ustawy postanowiono, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, w myśl ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie jednak z art. 15 ust. 6 powołanej ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak również przepisy wykonawcze do niej nie definiują terminów: jednostka budżetowa, zakład budżetowy, wobec czego należy posiłkować się definicjami legalnymi zawartymi w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240).

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, sektor finansów publicznych tworzą:organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały; jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki; jednostki budżetowe; samorządowe zakłady budżetowe; agencje wykonawcze; instytucje gospodarki budżetowej; państwowe fundusze celowe; Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; Narodowy Fundusz Zdrowia; samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej; uczelnie publiczne; Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne; państwowe i samorządowe instytucje kultury oraz państwowe instytucje filmowe; inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych, banków i spółek prawa handlowego.Jednostkami budżetowymi - w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy - są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Jednostki budżetowe, z zastrzeżeniem odrębnych ustaw, tworzą, łączą i likwidują ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie oraz inne organy działające na podstawie odrębnych ustaw - państwowe jednostki budżetowe, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego - gminne, powiatowe lub wojewódzkie jednostki budżetowe (art. 12 ust. 1 pkt 1-2 cyt. ustawy).

Zadania własne jednostki samorządu terytorialnego w zakresie:gospodarki mieszkaniowej i gospodarowania lokalami użytkowymi, dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz, lokalnego transportu zbiorowego, targowisk i hal targowych, zieleni gminnej i zadrzewień, kultury fizycznej i sportu, w tym utrzymywania terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, utrzymywania różnych gatunków egzotycznych i krajowych zwierząt, w tym w szczególności prowadzenia hodowli zwierząt zagrożonych wyginięciem, w celu ich ochrony poza miejscem naturalnego występowania, cmentarzy- mogą być wykonywane przez samorządowe zakłady budżetowe (art. 14 ust. 1 cyt. ustawy).

Stosownie do zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, samorządowy zakład budżetowy odpłatnie wykonuje zadania, pokrywając koszty swojej działalności z przychodów własnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty (art. 7 ust. 1 ww. ustawy). W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 cyt. ustawy).

W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 cyt. ustawy).

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 153 załącznika nr 3, stanowiącego Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%, wymieniono usługi z grupowania PKWiU 90.0 usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

Stosownie do treści § 12 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gmina - Urząd Gminy zawarła z Gminnym Zakładem Komunalnym umowę zlecającą Zakładowi wykonanie świadczenia usług polegających na utrzymaniu czystości i porządku na terenach gminnych Gminy. Świadczone usługi na rzecz Gminy to Usługi zamiatania śmieci i usuwanie śniegu - PKWiU 81.29.12 oraz Pozostałe usługi sprzątania i czyszczenia gdzie indziej niesklasyfikowane - PKWiU 81.29.19. Po upływie miesiąca zakład wystawia Gminie fakturę VAT doliczając podatek od towarów i usług w wysokości 7%.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że skoro Gmina nie jest jednostką budżetową, zakładem budżetowym ani gospodarstwem pomocniczymi jednostki budżetowej, to do usług świadczonych przez Wnioskodawcę (zakład budżetowy) na rzecz Gminy (działającej za pośrednictwem Urzędu Gminy) nie może mieć zastosowania zwolnienie, o którym mowa w § 12 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów.

Odnosząc się natomiast do właściwej stawki dla przedmiotowych usług w pierwszej kolejności wskazać należy, że w myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 207, poz. 1293), zmienionego § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 222, poz. 1753), w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Wnioskodawca dla świadczonych przez siebie usług wskazał symbol PKWiU 81.29.12. - Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz 81.29.19 - Pozostałe usługi sprzątania i czyszczenia gdzie indziej niesklasyfikowane, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia w sprawie PKWiU z dnia 29 października 2008 r., a nie zgodnie z obowiązującym do celów podatku od towarów i usług PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997 r. Wskazane przez Wnioskodawcę klasyfikacje z 2008 r. znajdują swoje odpowiedniki w dziale 90.0 PKWiU z 1997 r. - Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne. W związku z tym wykonywane przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się w dziale 90.0 PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. Zatem przedmiotowe usługi mieszczą się w poz. 153 załącznika nr 3 stanowiącego Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%.

Reasumując, do usług wykonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz Gminy, wymienionych w złożonym wniosku, nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w § 12 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia i przedmiotowe usługi należy opodatkować według właściwej stawki podatku tj. 7%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: jednostka budżetowa, stawki podatku, świadczenie usług, urząd gminy, zakład budżetowy
Data aktualizacji: 30/12/2012 03:00:01

Urząd Skarbowy Ząbkowice Śląskie 57-200 ul. L. Waryńskiego 2A

Zasięg terytorialny miasta gminy Bardo, Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Złoty Stok powiaty ząbkowicki województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 88101016740020592221000000 VAT 38101016740020592222000000 PIT...

Czy wyżej wymienione usługi architektoniczne, na 35 % kwoty umownej można wystawić fakturę...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy koszty określone na podstawie powyższej faktury są kosztami uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na opracowanie wniosku o unijną dot...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób...

Jak rozliczać przychody uzyskiwane z tytułu umieszczania reklam internetowych innych podmi...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Papierowe faktury korygujące do faktur elektronicznych oraz ujmowanie ich w ewidencji prowadzonej dla celów podatku od towarów i usługBrak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawiomych na zasadach określonych w § 6 rozporządzeniaCzy jest możliwe i poprawne zastosowanie prezentowanego wyżej umownego podziału procentowego wykonywanych prac przy ustalaniu podstawy opodatkowania?Czy Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących dokonane zakupy?Dotyczy rozliczenia zaliczek za media dla osób posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.